راه جدید برای كاهش جمعیت پشه ها

راه جدید برای كاهش جمعیت پشه ها بازار مقاله: سیناپرس نوشت: تیمی از محققان كانادایی كشف كردند كه استفاده از نوعی ماهی آب های شیرین می تواند سبب كم شدن جمعیت پشه ها شده و برای كاهش بیماری های ناشی از پشه زدگی مفید واقع شود.پژوهشگران كانادایی طی تحقیقات جدید خود كشف كردند می توان با چاره ای ارزان و بدون استفاده از حشره كش با پشه ها مقابله كرده و احتمال تولید بیماری های ناشی از پشه زدگی را كاهش داد.
محققان دریافتند كه به كار گرفتن نوعی ماهی به نام مینو (Minnow) كه از ماهی های آب های شیرین به حساب می آید، در آب هایی كه پشه ها از آن برای تخم گذاری استفاده می نمایند در كنترل جمعیت پشه ها بسیار مفید بوده و سبب كاهش قابل توجه پشه های بالغ خواهد شد. این مورد به صورت خاص در پشه هایی كه ناقل بیماری تب نیل غربی (West Nile fever) هستند، دیده می گردد.
براد فدی (Brad Fedy) از دانشگاه واترلو (Waterloo) كانادا در این رابطه تصریح كرد: «استفاده از این گونه ماهی ها در جایگزینی برای كنترل لارو یا نوزادان پشه ها می تواند مزایای بسیاری داشته باشد كه از آن جمله می توان به تأثیر كاهش زیست محیطی، كاهش هزینه های مربوط به زمان و منابع مالی و همینطور امكان تولید و افزایش جمعیت ماهی ها، اشاره نمود.»
این گروه تحقیقاتی با انجام پژوهش های خود به معرفی ماهی مینو پرداختند. آن ها از این نوع ماهی در ده مخزن درمانی استفاده كردند و 6 مخزن غیر درمانی را هم مورد نظارت قراردادند. نتایج بررسی ها و مطالعات نشان می دهند كه مخازن درمانی نسبت به مخازن غیر درمانی با كاهش تولید لارو پشه ها در هر فصل روبرو شده و می توان گفت میزان این كاهش به 114 درصد می رسد كه نتایج آن می تواند برای بهبود سلامت انسان و احتمال خطر افزایش بیماری های ناشی از ازدیاد پشه ها مورداستفاده قرار گیرد.
فدی در توضیحات خود اضافه می كند كه: «این چاره كامل ترین چاره برای از بین بردن خطرات بیماری تب نیل غربی نخواهد بود اما می تواند بعنوان بخشی از هر برنامه ای برای حفاظت از سلامت افراد صدمه پذیر در نظر گرفته شود.»
شرح كامل این تحقیقات و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله پلاس وان (PLOS ONE) به چاپ رسیده و قابل دسترس است.
5656


1397/03/29
14:50:19
5.0 / 5
5152
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی