نقش پررنگ بانوان در هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت

نقش پررنگ بانوان در هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت بازار مقاله: هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت میزبان آثار 16 کارگردان زن است که در کنار این کارگردانان، نویسندگان و بازیگران زن نیز حضور دارند و این نشان از حضور موفق و پر رنگ هنرمندان زن تئاتر کشور در این رویداد است.نگاهی لیست وار به اسامی کارگردانان هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت نشان میدهد که ستاد برگزاری و هیات انتخاب این رویداد ملی آثار رسیده به دبیرخانه این دوره از جشنواره را نه بر طبق اسم ها و نه بر طبق جنسیت که بر طبق کیفیت آثار مورد ارزیابی قرار داده اند و اینطور است که این دفعه تعداد کارگردانان زن از همیشه چشمگیرتر و پررنگ تر شده است.

زنان کارگردان در این دوره از جشنواره تئاتر مقاومت آثارشان را هم در قالب تئاتر صحنه ای، دانشجویی، کودک و نوجوان و خیابانی به رقابت گذاشته اند. رقابتی که پیش از این و در دوره های پیشین جشنواره تئاتر مقاومت هم سابقه داشته و معمولا زنان دست خالی از این رویداد بیرون نرفته اند.

جشنواره تئاتر مقاومت در سالهای گذشته نیز با درخشش بانوان تئاتر کشور مواجه بوده است. جشنواره شانزدهم این رویداد یکی از این جشنواره ها است که در آن مهسا طالبی رستمی، فاطمه الله یار نژاد، مرجان پورحسین، مارال ایزد بخش، رقیه ولی پور، فاطمه رادمنش، دلارام ترکی، آتیه جاوید، مژگان خالقی، سارا یزدانی، نرگس صابری در بخش های گوناگون کارگردانی، نویسندگی، بازیگری، فضاسازی و عکس عناوین مختلف برگزیده جشنواره شانزدهم تئاتر مقاومت را دریافت نمودند.

رقابت سه کارگردان زن در بخش صحنه ای جشنواره هفدهم

از میان ۲۵ نمایش صحنه ای که در هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت شرکت کرده اند، ۳ نمایش با کارگردانی بانوان حضور دارد. لیلی عاج یکی از هنرمندان با تجربه میان بانوان این بخش است که با نویسندگی و کارگردانی نمایش «کجایی ابراهیم» به رقابت با دیگر کارگردانان بخش صحنه ای می پردازد.

مریم منصوری نویسنده و کارگردان نمایش «آمده بودیم اینجا بمیریم» نیز یکی دیگر از بانوانی است که در هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت شرکت کرده است.

یلدا منتظری هم با نویسندگی و کارگردانی نمایش «به صرف چای و گلوله» در بخش صحنه ای حضور دارد و اثر خودرا محک می زند.

حضور پنج کارگردان زن در بخش دانشجویی

بخش دانشجویی هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت میزبان ۱۲ اثر از دانشگاه های گوناگون کشور است که از میان آنها ۵ نمایش به کارگردانی بانوان حضور دارد.

الهه اقدام کارگردان نمایش«خرمشهر۱۱» از دانشگاه علمی کاربردی ۴۶ تهران، سجیه آشوری از دانشگاه سوره تهران با کارگردانی نمایش «اتوبان سکوت»، پریسا دوستی با کارگردانی نمایش «ماهی ها فراموش نمی کنند» از دانشگاه تربیت مدرس تهران، پریا بابایی با کارگردانی نمایش «خاطرات خانه ای که نیست» از دانشگاه آزاد اراک و ویداموسوی با کارگردانی نمایش «بهشت حکیم الله» از دانشگاه علمی کاربردی ۴۶ تهران در این بخش از جشنواره با دیگر آثار رقابت می کنند.

۶ نمایش در بخش خیابانی جشنواره هفدهم با کارگردانی و هنرنمایی بانوان

بخش خیابانی هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با حضور چشم گیر بانوان مواجه می باشد که در زمینه های گوناگون کارگردانی، نویسندگی و بازیگری این بخش حضوری جدی و موثر دارند.

پروین ملک علایی یکی از هنرمندان با سابقه تئاتر خیابانی کشور است که در این دور از جشنواره تئاتر مقاومت بعنوان نویسنده با نمایش خیابانی «سرگذشت زندگی» حضور دارد.

همچنین مارال ایزدبخش یکی از برگزیدگان جشنواره شانزدهم تئاتر مقاومت، در هفدهمین دوره این رویداد با کارگردانی و بازیگری نمایش «چه کسی پاسخگو است؟» به رقابت با دیگر آثار می پردازد. ایزدبخش همین طور نویسنده نمایش «همه نقاشی های من» به کارگردانی مشترک زهرا مریدی و امیرمحمد انصافی در بخش خیابانی هم است.

مریم دوستی با کارگردانی نمایش خیابانی «علی سوت بلبلی» از استان اصفهان، آرزو بلوچ جعفری با کارگردانی و بازیگری نمایش «پوست های حساس» از استان کرمان، سمیه مهری برای کارگردانی مشترک نمایش «شوسه» از تهران و مرجان کرمی با کارگردانی نمایش «لطفا از من فیلم بگیرید» از استان مرکزی نیز همچون بانوانی هستند که در بخش خیابانی هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت حضور دارند.

۳ نمایش در بخش کودک و نوجوان جشنواره با نویسندگی و کارگردانی بانوان

هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت در بخش کودک و نوجوان خود میزبان ۱۰ نمایش است که از میان آنها نمایش های «دزد لالایی ها» به نویسندگی مشترک فائزه فیض و بهرام جلالی پور، نمایش «اشک عروسک» به نویسندگی ندا اعتمادی کیا و کارگردانی مشترک هاجر جان نژاد و ندا اعتمادی کیا و نمایش «رکاب بزن مرد» به نویسندگی مشترک هیام احمدی و فرامرز غلامیان با کارگردانی هیام احمدی همچون آثاری است که بانوان حاضر در جشنواره ساخته اند.

حضور ۱۴ نویسنده زن در هفدهمین ایستگاه جشنواره تئاتر مقاومت

هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت در مجموع با ۵۵ نمایش در بخش های صحنه ای، خیابانی، دانشجویی و کودک و نوجوان اجراهای آنلاین خودرا شروع کرد. از میان این ۵۱ اثر ۹ نمایش با نویسندگی بانوان تولید شده است.

لیلی عاج با نویسندگی نمایش «کجایی ابراهیم»، فرشته حسینی با نویسندگی نمایش «پوست های حساس»، سیمین بهفر با نویسندگی نمایش «شوسه»، مرجان کرمی با نویسندگی نمایش «لطفا از من فیلم بگیرید»، مارال ایزدبخش و زهرا مریدی با نویسندگی مشترک نمایش «همه نقاشی هی من»، پریا دوستی با نویسندگی نمایش «ماهی ها فراموش نمی کنند»، بهناز دوستی با نویسندگی نمایش «میراشکار»، مریم منصوری با نویسندگی نمایش «آمده بودیم اینجا بمیریم»، یلدا منتظری با نویسندگی نمایش «به صرف چای و گلوله»، فائزه فیض با نویسندگی نمایش «دزد لالایی ها»، طیبه نیک آزاد با نویسندگی نمایش «نامه هایی به دخترم سهراب»، ندا اعتمادی کیا با نویسندگی نمایش کودک و نوجوان «اشک عروسک» و هیام احمدی با نویسندگی نمایش کودک و نوجوان «رکاب بزن مرد» و همچون بانوان نویسنده این دور از جشنواره هستند.

هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با دبیری حمید نیلی و به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح از ۲۵ آذر تا دوم دی ماه به دو شیوه زنده و آنلاین برگزار می شود.منبع:

1399/10/01
19:34:39
5.0 / 5
1074
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی