كارشناس نجوم به مهر خبر داد:

آسمان ایران دوشنبه شهاب باران می شود، علل دشواری رصد

آسمان ایران دوشنبه شهاب باران می شود، علل دشواری رصد به گزارش بازار مقاله كارشناس نجوم با اشاره به اینكه بارش شهابی برساووشی در آسمان ایران شب دوشنبه به اوج می رسد، بیان كرد: ماه شب یازدهم مانع از رصد شهاب های بارش شهابی برساووشی می شود.علی آزادگان با اشاره به اینكه بارش برساوشی معروفترین و پرشهاب ترین بارش سال است، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: بارش برساووشی همه ساله از ۲۹ تیرماه تا ۲ شهریورماه فعال است و در شب ۲۲ مرداد به اوج می رسد.
این كارشناس نجوم اضافه كرد: نرخ بارش این شهاب باران حدود ۱۰۰ شهاب در ساعت است كه برای دیدن این تعداد شهاب باید در مكانی بسیار تاریك و به دور از آلودگی نوری قرار بگیریم.
به گفته وی، ذرات غباری كه در خلال این بارش شهابی به جو زمین برخورد می كنند و شهابها را ایجاد می كنند از دنباله دار سوئیف-تاتل نشات می گیرند؛ این دنباله دار هر بار كه به دور خورشید می گردد، انبوهی از ذرات غبار خویش را به جای می گذارد.
آزادگان با اشاره به اینكه این بارش شهابی هم مانند همه دیگر بارشهای شهابی دارای كانون است، بیان كرد: كانون هر بارش شهابی نقطه ای از آسمان است كه از دید رصدگر، همه شهاب ها از آن نقطه بیرون می آیند. در واقع اگر انتهای هر شهاب بارش برساوشی را امتداد دهیم باید به كانون این بارش برسیم.
وی با اشاره به اینكه كانون این بارش در صورت فلكی برساوش جای دارد و شب دوشنبه به اوج می رسد، تصریح كرد: با عنایت به قرار داشتن در میانه تابستان، خروج از شهر و ساعتها در كوه و بیایان رصد كردن كار ساده تری است. اما امسال با عنایت به اینكه با ماه شب یازدهم همزمان است، نمی توان انتظار مشاهده شهاب های زیادی از این بارش داشت.

این كارشناس نجوم تصریح كرد: هرچند كه حضور ماه ۹۴ درصد در این شب مانع از رویت شهاب های بسیاری خواهد شد، اما حضور ماه برای افرادی كه به عكاسی نجومی با مناظر زمینی علاقمند هستند فرصت خوبی می دهد كه شاید بتوانند در عكس خود شهاب های پرنور را هم ثبت كنند.

1398/05/20
13:44:39
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی