آینده علم و فناوری در دستان این دانشمندان است

آینده علم و فناوری در دستان این دانشمندان است بازار مقاله: سیناپرس نوشت: در گوشه و كنار جهان، گروهی از افراد به صورت خستگی ناپذیر در حال تحقیق و پژوهش روز مسائل علمی بوده و تلاش می كنند تا رؤیاها و تخیلات خویش را به واقعیت تبدیل كنند. در این میان دانشمندان و افرادی بااستعداد وجود دارند كه با تلاش فراوان نقش مهمی در تغییر آینده بشر خواهند داشت.در این یادداشت به معرفی هفت مهندس طراح و پژوهشگر برتر و همینطور فناوری هایی كه توسط آن ها عرضه شده است می پردازیم:
مینجون ژانگ (Minjuan Zhang) مهندس ساخت ماشین نامرئی: ژانگ یك مهندس مادام العمر تویوتا و دانشمند علوم مواد است كه با كمك گروهش تلاش می كند تا دید رانندگان تویوتا را نامحدود سازد. برای این منظور آن ها در تلاش هستند تا امكان تولید پنهان سازی نامرئی (invisibility cloak) را برای آیندگان تحقق بخشند. آن ها برای به دست آوردن چنین خواسته ای، از لنز و نور قطبی به صورت هوشمندانه استفاده می نمایند. ژانگ تابحال ۵۰ ثبت اختراع داشته و تمركز اصلی پژوهش او این است كه چگونه نور با مواد ارتباط برقرار می كند.


كارمل مجیدی (Carmel Majidi) مهندس سازنده دستگاه خود شفا ده: مجیدی دانشیار مهندسی مكانیك و مهندس دانشگاه كارنگی ملون (Carnegie Mellon) شهر پیتسبورگ (Pittsburgh) ایالت پنسیلوانیای ایالات متحده آمریكا است كه هم اكنون روی پروژه ای كار می كند كه دستگاه ها بتوانند خویش را مانند موجودات زنده اصلاح كنند. درواقع در این گونه دستگاه ها مواد لازم برای اصلاح صدمه مكانیكی وجود داشته و برنامه انجام آن هم در اختیار دستگاه خواهد بود تا در صورت بروز صدمه احتمالی، دستگاه بتواند خویش را ترمیم كند. ماده ای كه برای ترمیم دستگاه به كار گرفته می شود، فلز مایعی است كه به صورت قطره ای به بخش صدمه دیده ارسال می گردد.

ژونگ لین وانگ (Zhong Lin Wang) مخترع پارچه ای كه تولید انرژی می كند: وانگ استاد دانشكده فنی مهندسی و علم مواد جورجیا با همكاری گروهی از پژوهشگران موسسه فناوری جورجیای ایالات متحده آمریكا در حال بررسی و تحقیق در امكان ساخت پارچه ای با توانایی تولید انرژی هستند. درواقع در دل این اختراع، بهینه سازی انرژی خورشیدی مطرح است اما تولید الكتریسیته بر مبنای حركت فرد با استفاده از نانو ژنراتورهای اصطكاكی انجام می گردد. در این پارچه تلفیقی از اثرات تولید برق توسط نیروی اصطكاكی با القای الكترواستاتیك از هر حركتی به كاررفته است.

دیوید هانسون (David Hanson) مهندس اولین ربات شهروند جهان: دكتر دیوید فرانكلین هانسون مخترع و سازنده روبات دارای هوش مصنوعی با نام سوفیا (Sophia) است كه یكی از پیشرفته ترین روبات های هوشمند به حساب می آید. وی در سال ۲۰۱۵ میلادی به طراحی روبات سوفیا پرداخت. سوفیا اولین بار در جشنواره Southwest در ماه مارس سال ۲۰۱۶ در آستین تگزاس مورد نمایش قرار گرفت. قابل ذكر است كه این ربات در سال ۲۰۱۷ میلادی، عنوان شهروندی عربستان سعودی را به دست آورد. علاوه بر آن سوفیا بعنوان سخنران عمومی محبوب، به خصوص در حوزه تجارت شناخته شده و توسط برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) با لقب قهرمان نوآوری سازمان ملل متحد خوانده شده چراكه به ترویج توسعه پایدار و حفظ حقوق بشر و برابری پرداخته است.

لوسیان گوئوره (Lucian Gheorghe) مهندس ادغام راننده و اتومبیل: دكتر لوسیان و شركت خودروسازی نیسان ژاپن تلاش می كنند تا رانندگان بتوانند به صورت مستقیم با اتومبیل های خود ارتباط برقرار كنند. در این پروژه محققان در حال كار روی كلاه هایی هستند كه بتواند امواج مغزی رانندگان را مورداندازه گیری قرار دهد. در این ایده، سیستم های خودمختار خودرو برای تجزیه وتحلیل اطلاعات در زمان واقعی با عنایت به پیش بینی های آینده راننده به كار گرفته می گردد. آن ها امیدوارند كه این فناوری قادر به پیش بینی رفتار راننده و بهبود زمان واكنش ۰٫۲ تا ۰٫۵ ثانیه باشد. در صورت دست یابی به چنین تكنولوژیی عملكرد راننده با حفظ كنترل افزایش پیدا خواهد نمود.

چونی ژی (Chunyi Zhi) مهندس ساخت نوعی نخ تولیدكننده برق: ژی با كمك گروهی از مهندسین از مؤسسات مختلف چینی ازجمله دانشگاه هنگ كنگ، دانشگاه شنزن (Shenzhen)، مؤسسه فناوری هاربین (Harbin) و دانشكده تحصیلات تكمیلی دانشگاه سینگوا (Tsinghua) در شنزن، در حال همكاری با یكدیگر برای توسعه عملكرد بالا، ضد آب، قابل برنامه ریزی و كاربرد باتری یونی در الیاف قابل انبساط هستند. این باتری هرزمانی كه نخ كشیده شده تا شود، شسته یا بریده شود، قادر به تولید انرژی خواهد بود. این باتری به یك نخ حاوی دو الكترود و یك الكترولیت پلی اكریل آمید (polyacrylamide) متصل شده است. بافت اصلی این پارچه حاوی قدرت ۱۰۰ LED در یك صفحه الكترولیومسنت ۱۰۰ سانتی متر است.

هوبرت والت (Hubert Waltl) با همكاری شركت خودروسازی آئودی در حال طراحی كارخانه های آینده: هوبرت والت عضو هیئت مدیره، مدیر تولید و لجستیك در شركت خودروسازی آئودی آلمان است كه در سال ۲۰۱۷ میلادی با همكاری این شركت طرحی از كارخانه های هوشمند آینده را به نمایش گذاشتند. این كارخانه از طیف گسترده ای از تكنولوژی های تولید جدید استفاده خواهد نمود و اگر این پروژه با موفقیت همراه باشد، آینده كارخانه ها تغییر خواهد نمود. فن آوری های جدیدی كه در این كارخانه ها مورداستفاده قرار خواهند گرفت شامل چاپگرهای سه بعدی برای ساخت قطعاتی مانند قطعات فلزی، دوربین های واقعیت مجازی و فرآیند طراحی هواپیماهای بدون سرنشین است. تخمین زده می گردد كه با چنین فناوری جدیدی، بهره وری كارخانه ها تا ۲۰ درصد افزایش پیدا كند.


5656

1397/05/25
20:17:12
5.0 / 5
4777
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی