رئیس دانشگاه علوم پزشكی تهران مطرح كرد

راه اندازی نخستین دانشگاه های جهان در خاورمیانه

راه اندازی نخستین دانشگاه های جهان در خاورمیانه بازار مقاله: بازار مقاله: رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلان اینکه اولین دانشگاه های جهان مانند جندی شاپور، بیش از هزار سال پیش در منطقه خاورمیانه راه اندازی شده اند و کتاب های ابوعلی سینا و رازی تا قرن 18 میلادی در اروپا تدریس می شده است و قسمتی از علوم غرب برگرفته از مشرق زمین است. شاید وقت آن رسیده که برای بازپس گیری این جایگاه، بیش از پیش در راه کسب علم و دانش گام برداریم.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، دکتر حسین قناعتی در جشن روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم اشاره کرد: تمدن های بزرگ جهانی در خاورمیانه از هند تا سواحل نیل شکل گرفته و همه آنها متأثر از دید الهی بوده اند. موزه های شناخته شده اروپایی چون لوور فرانسه تصاویری از خاورمیانه را به معرض نمایش گذاشته اند که حاکی از پوشیدگی، عفاف، پاکی و انعکاسی از فرهنگ الهی و انبیاء در این منطقه است.
وی ادامه داد: متأسفانه امروز اعوجاج این تمدن ها و دوری از خداوند را در نقاطی از جهان شاهد هستیم؛ جنگ میان حق و باطل همیشه در طول تاریخ وجود داشته و در این تضارب و برخوردها است که انسان های بزرگ خودرا نشان خواهند داد.
دکتر قناعتی با تکیه بر این که لحظه لحظه زندگی امتحان الهی است، اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم می فرماید که ای مردم، ما همه شما را نخست از مرد و زن آفریدیم و آن گاه شعبه های بسیار و فرق مختلف گردانیدیم تا یکدیگر را بشناسید، همانا بزرگوار و با افتخارترین شما نزد خدا با تقواترین شما هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: بدون شک در این راه پایانی برای هر چه بهتر شدن انسان وجود ندارد، تا جایی که در قرآن کریم تاکید شده است که ای انسان بی شک تو به سمت پروردگارت با تلاشی سخت رهسپاری، پس او را دیدار خواهی کرد.
وی با اشاره به این که در ادبیات و شعر فارسی شعرای بزرگی چون فردوسی، حافظ و سعدی به این مباحث توجه ویژه ای داشته اند، اظهار داشت: این مفاهیم و عظمت تمدنی را می توان بوسیله زبان شیرین فارسی و با رجوع به اشعار این بزرگان آموخت و به دیگران نیز منتقل کرد.

دکتر قناعتی افزود: سازمان یونسکو بر نقش بی بدیل مولانا در ایجاد مفاهیم اجتماعی و تمدنی بشر صحه می گذارد. این شاعر بزرگ پارسی بی شک در این راه متأثر از فرهنگ غنی اسلامی و تضارب آن با فرهنگ های گذشته بوده است. قبل از اسلام ملت هایی در خاورمیانه زندگی می کرده اند که دارای ارزش هایی بزرگ و انسانی و متأثر از دید الهی و وحدانیت بوده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلان اینکه بشر امروز خصوصاً در دنیای غرب باوجود پیشرفت تکنولوژی و موفقیت های چشم گیر در عرصه های سلامت، هوا و فضا و فناوری های کشاورزی و صنعتی از ارزش ها و قواعد اخلاقی فاصله شایان توجهی دارد، اضافه کرد: در این میان نقصانی که بر ما مردمان خاورمیانه با برخورداری از ریشه های عمیق ادیان الهی، فرهنگ غنی و اخلاقیات وارد می شود، عدم پیشرفت کافی در حوزه علم و تکنولوژی است.

دکتر قناعتی به پیشرفت های قابل قبول کشورمان در عرصه علم و تکنولوژی در این جهت اشاره و بیان کرد: قبل از انقلاب، امید به زندگی در ایران ۵۴ سال بود که این عدد امروز به ۷۸ سال رسیده است. طی بیش از ۴۰ سال قبل با تأسیس دانشگاه های علوم پزشکی، سطح پزشکی و علم سلامت در ایران پیشرفت چشمگیری داشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد: در این راه با مشکلات زیادی چون تحریم های ظالمانه و فشارهای خارجی نیز مواجه بوده ایم. با وجود عملکرد قابل قبول فعلی بنظر می رسد که پیشرفت بیش از پیش کشور با تاکید بر مقوله علم و انتقال آن محقق شود؛ چونکه در جهان آینده، علم تعیین کننده همه چیز خواهد بود.
وی خطاب به دانشجویان اظهار داشت: به عنوان پیشروان جامعه بسیار اهمیت دارد که متخلق به اخلاق الهی و عالم باشید و در کنار آن شاگردانی پرورش دهید که آینده کشورتان را بسازند.

دکتر قناعتی تصریح کرد: شما دانشجویان علوم پزشکی با خودسازی، رفتار خوب و آگاهی بر مردم و جامعه خود اثرگذار خواهید بود. امیدوار هستم با کمک همدیگر بتوانیم به انسانیت و بقای آن کمک نماییم تا بشر از مشکلات پیش رو رهایی یابد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر غلامرضا حسن زاده، دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی؛ دکتر محمدحسین آیتی، معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ دکتر مهدی ابراهیمی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ دکتر شعبان علیزاده، رییس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ رؤسای دانشکده های پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران و تعدادی از اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مراسم حضور داشتند.
منبع:

1402/02/26
14:16:51
5.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی