چگونه خانه نانویی بسازیم؟

چگونه خانه نانویی بسازیم؟ بازار مقاله: بازار مقاله: با 40 محصول دانش پایه می توان خانه ای از جنس نانو ساخت که علاوه بر ایمنی در مقابل مخاطرات، می توان در آن بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش آلودگی های صوتی را لحاظ کرد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، تصور کنید در خانه ای زندگی می کنید که در زمان زلزله با خیال آسوده به زندگی روزمره خود ادامه می دهیم، چون اطمینان دارید که سازه شما از مصالح سبک و مقاوم در مقابل زلزله و مخاطرات طبیعی تولید شده است. تصور کنید در زمان عبور آب از لوله های فاضلاب هیچ صدایی به گوشتان نمی رسد و در فصول سرد و گرمای سال با پایین ترین میزان مصرف انرژی، دمای ساختمان در حد مطلوب است.
همین طور تصور کنید در زمان پیک بیماریهای ویروسی اهالی منزل مصون از بیماری هستند، چون پوشش هایی در دیوارها، سرویس بهداشتی و کف ساختمان استفاده شده که اجازه ورود هیچ نوع عامل بیماری زا را نمی دهد.
همه اینها با فناوری نانویی حاصل شده که پژوهشگران تعدادی از شرکت های دانش بنیان با بهره گیری از نانو ذرات و ساختارهای نانویی با هدف ایمن تر کردن سازه های مسکونی عرضه نموده اند.
بگفته مسؤول حوزه ساختمان ستاد نانو، در خانه نانویی عرضه شده در سیزدهمین نمایشگاه نانو تلاش شده است از تکنولوژی ها و دانش هایی استفاده گردد که قادر به صنعتی سازی، ایمنی سازی و بهینه سازی مصرف انرژی در سازه ها باشد.
محصولاتی که خانه را نانویی می کند
علی زیر دست در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به استفاده از حدود ۴۰ محصول مبتنی بر نانو فناوری برای ساخت خانه نانویی، اظهار داشت: ما در مدت یک هفته یک خانه نانویی را پیاده سازی کردیم که استفاده از این فنآوری ها پاسخگوی نیازهای سازه ها در حوزه های ارتقای ایمنی سازه در مقابل زلزله، بهینه سازی مصرف انرژی و آنتی باکتریال کردن سازه ها است.
وی شیشه، انواع رنگ ها، عایق های بر پایه پلیمرها و پوشش ها را همچون محصولات نانویی برای کاهش مصرف انرژی در سازه ها دانست و تصریح کرد: این محصولات علاوه بر آنکه به کاهش انتقال حرارت کمک می کنند، زمینه ساز اجرای مبحث ۱۹ ساختمان خواهند شد.
مسؤول حوزه ساختمان ستاد توسعه فناوری نانو، محصولات آنتی باکتریال برای کاربرد در سرویس بهداشتی، شیر آلاتی با پوشش های نانویی بمنظور افزایش طول عمر آنها را از دیگر محصولات نانویی با کاربرد در خانه ها دانست و تصریح کرد: ما کوشیدیم از توانمندی های نانو تکنولوژی در ساخت خانه ها بهره ببریم.
وی در پاسخ به این پرسش که استفاده از این فنآوری ها چه میزان بر هزینه های تمام شده سازه ها اضافه می کند، پاسخ داد: برای صرف هزینه ها باید چندین فاکتور در نظر گرفته شود. یکی آنکه این فناوری ها چه سطحی از ایمنی را برای ما تامین می کند که این فناوری ها قادرند بالاترین استانداردی که در نظر ما است، فراهم آورند. مورد دوم کاهش زمان راه اندازی است که این فناوری ها تقریباً زمان ساخت یک سازه را تا یک پنجم کاهش داده اند. یعنی بجای آنکه یک سال معطل ساخت یک سازه شویم، با استفاده از این فنآوری ها می توانیم در مدت ۲ ماه یک خانه را راه اندازی نماییم.
زیر دست اشاره کرد: با در نظر گرفتن فاکتورهایی چون ایمنی، ساخت سازه ها با چنین فناوری هایی ارزان تر می شود؛ چونکه این فناوری ها سبب بهینه سازی مصرف انرژی، استواری سازه و کاهش زمان ساخت خواهند شد.
اقلام نانویی برای ساخت خانه
در این خانه نانویی علاوه بر نصب بخاری ها و رادیاتورهایی با پوشش های نانویی مقاوم به خوردگی و حرارت، یخچال و ماشین لباسشویی دارای پوشش های مقاوم به خوردگی عرضه شده است. از طرف دیگر در این محصولات مدل هایی از رنگ آمیزی پیاده سازی شده که پایین ترین میزان آلودگی محیط زیستی را به همراه دارند.
دستگاه تصفیه هوای نانویی که در دوران کرونا کاربردهای وسیعی یافته، از دیگر اجزای این خانه محسوب می شود. همین طور عایق های نانویی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی برای ساخت خانه های نانویی به تولید رسیده است.


کاشی های آنتی باکتریال
کاشی و سرامیک های نانویی با خواص آنتی باکتریال که اکنون وارد لیست بها شده و امکان استفاده در پروژه های عمرانی را یافته، در خدمات بهداشتی قابل استفاده می باشد.
کاشی گرانیت
این کاشی لکه گریز یک کاشی ضدلک حاوی نانوذرات سیلیکا با توزیع اندازه ۲۰ تا ۶۰ نانومتر است. این محصول خاصیت بهبودیافته دفع لکه را از خود نشان میدهد. نانوذرات سیلیکا به سبب تخلخل و مساحت سطحی بالا به عنوان یک متصل کننده، عامل صیقلی کننده و پوشش دهنده عمل می کنند و می توانند به درون حفره های سطحی نفوذ کرده و آنها را از بین ببرند. آزمون ها نشان میدهد که پس از صیقل دادن محصول با نانوذرات سیلیکا زبری و حفره های سطح کاهش می یابند و در نتیجه موجب ایجاد خاصیت لکه گریزی می شوند.
رادیاتور نانویی
در این محصول از لایه پوشش تبدیلی نانوسرامیک یک شرکت ایرانی استفاده شده است. این نانوپوشش جایگزین فسفات روی بوده و سبب افزایش مقاومت در مقابل خوردگی در رادیاتور می شود. از مزیت های این فناوری می توان به چسبندگی بهتر، سازگاری با محیط زیست، مقرون به صرفه بودن و کاهش مصرف آب اشاره نمود.
چسب مگااستون
این محصول یک ملات جایگزین ملات های فعلی ساختمانی برای چسباندن سنگ، بتن و آجر است، چسبندگی و تنش برشی بالا، سبکی محصول، سهولت کاربرد و تمیزی همچون با اهمیت ترین خاصیت های این محصول است.
پروفیل UPVC
این محصول حاوی نانوذرات بوده که با اضافه کردن این نانوذرات مقاومت به ضربه این محصول افزایش قابل توجهی یافته است.
لوله و اتصالات فاضلابی بی صدا
لوله های عایق صوتی تولیدی از سه لایه تشکیل شده است که لایه میانی از نانوکامپوزیت هایی تولید شده که علاوه بر جلوگیری از عبور صدا، مشخصات مکانیکی آنرا نیز بهینه کرده است.


شیشه کنترل کننده انتقال حرارت
این نوع شیشه ها حاوی نانولایه های فلزی و سرامیکی هستند که برای جلوگیری از انتقال حرارت طراحی شده اند. برای کاهش هدر رفتن انرژی بوسیله شیشه های پنجره ساختمان، از شیشه هایی با پوشش خاص موسوم به Low-E (کم گسیل) استفاده می شود و در نتیجه زمانی که شیشه گرم می شود، بجای این که گرمای خودرا گسیل کند، آنرا بازتابش می کند.
بتن سبک سازه ای
این بتن های سبک با جزء نانویی، با وجود چگالی کمتر از ۱۹۰۰ کیلوگرم در متر مکعب، مقاومت فشاری بیش از ۱۷۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع دارند. ساخت این بتن ها با بهره گیری از سنگدانه های سبک و مقاوم است و یکی از با اهمیت ترین کاربردهای استفاده از بتن سبک سازه ای در ساختمان سازی و ایجاد مقاومت بیشتر در مقابل زلزله است.
فرش آنتی باکتریال
خاصیت این فرش شامل کاهش بار میکروبی، مقاوم در مقابل رشد میکرو ارگانیسم ها در سطوح است که برای اتاق کودکان، سالمندان و افراد دارای مشکلات تنفسی و دارای پوست های حساس به میکروب ها، قابل استفاده شده است.
مبلمان نانویی
این مبلمان ضد آب با پوشش نانویی تولید شده است و به هیچ عنوان آب و مواد دیگر به آن رسوخ نمی کند.
شیرآلات بهداشتی نانویی
بهبود خواص سایشی، مقاومت به خوردگی و فرسایش و حفظ زیبایی ظاهری همچون خاصیت های این محصول است.
رنگ ضد امواج الکترومغناطیسی
این رنگ از مزایایی چون "جلوگیری از عبور امواج الکترومغناطیسی"، "مناسب بودن برای اتاق کودک" و "مناسب برای محیط های دارای امواج مضر" برخوردارست.
پوشش سیمانی ضد حریق
این پوشش ها بصورت یک لایه سیمانی روی آهن الات استفاده می شوند و به مدت ۴ ساعت اجازه عبور حرارت را نمی دهند.
رنگ ترک تزئینی
این رنگ های نانویی امکان اجرای همزمان دو "فام" مختلف روی سطح، قابلیت ترمیم لطمات سطحی در طولانی مدت بدون رنگ آمیزی کل کار و قابلیت اجرا روی سطوح رنگ پذیر پلاستیکی و آسترهای مختلف را به کارفرما می دهند.
پروفیل در و پنجره UPVC
افزایش استواری ضربه، افزایش استواری فشاری، کاهش مصرف مواد اولیه و همین طور بهبود خواص مکانیکی همچون با اهمیت ترین خاصیت های این محصول است.
۳ نوع آینه با نانو پوشش
آینه های نانو پوشش کرم دارای بازتاب باکیفیت عالی، مناسب برای حمام، کف استخر و کشتی هستند که از با اهمیت ترین خاصیت های این محصول محسوب می شوند. آینه با نانوپوشش نقره؛ بازتاب عالی و شفافیت بالا دارد و مناسب برای محلهای لوکس است که همچون خاصیت های این محصول تولیدی محسوب می شوند و آینه با نانو پوشش آلومینیوم دارای بازتاب عالی و مناسب برای محلهای بدون رطوبت است.
به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو (Iran nano 2022) از روز شنبه، ۹ مهرماه در سالن های ۵، ۶ و ۴۴ (سالن خلیج فارس) شروع به کار کرده است و تا ۱۲ مهرماه ادامه دارد.




منبع:

1401/07/11
10:15:37
5.0 / 5
142
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی