پشت پرده مزارع مخفی سوسک در چین!

پشت پرده مزارع مخفی سوسک در چین! به گزارش بازار مقاله پرورش سوسک در چین در مقیاس وسیع انجام می شود. هم اکنون صدها مزرعه پرورش سوسک در چین وجود دارد که تعداد کل سوسک هایی که سالانه در آنها تولید می شوند از جمعیت انسان های جهان بیشتر است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، حشرات ساخته شده در این مزارع منحصر به فرد، بیشتر در تولید لوازم آرایشی و دارویی و یا برای خوراک دام استفاده می شوند.
در سال ۲۰۱۸، یک شرکت دارویی چینی به نام "گود دکتر"(Gooddoctor) ادعا کرد که از راه فروش یک "معجون شفابخش" ساخته شده از سوسک که سالانه توسط هزاران بیمارستان و میلیونها بیمار چینی برای درمان بیماری های تنفسی، معده و سایر بیماری ها استفاده می شود، ۶۸۴ میلیون دلار درآمد کسب کرده است.
با این وجود، استفاده از سوسک در چین فقط به صنایع دارویی و زیبایی محدود نمی گردد. این حشرات، غنی از پروتئین هستند و فرآوری می شوند و بعنوان یک وعده غذایی ارگانیک برای دام و طیور استفاده می شوند. این کار برای مقابله با ضایعات مواد غذایی انجام می شود.
این سوسک ها همینطور اغلب با دستور العمل های خاصی در بعضی از رستوران های چینی عرضه می شوند.چرا پرورش سوسک در چین رایج است؟
پرورش سوسک در چین، یک تجارت پرسود است. برخلاف پرورش سنتی حیوانات، هزینه راه اندازی یک مزرعه کوچک سوسک، کم است و به منابع کمی نیاز دارد. علاوه بر این، سوسک ها به سرعت تولیدمثل می کنند و فقط در یک سال، یک سوسک نژاد آلمانی و فرزندانش می توانند ۳۰۰ هزار سوسک دیگر مانند خود به دنیا بیاورند. آنها همینطور به ندرت بیمار می شوند و هیچ نیاز غذای خاص و ویژه ای نیاز ندارند و می توانند از پسماندهای زباله های آشپزخانه یا همان زباله های خانگی که به سادگی در دسترس هستند، تغذیه کنند.
"وانگ فومینگ" که یکی از تولیدکنندگان بزرگ سوسک در چین است، در یک مصاحبه در سال ۲۰۱۳ اظهار داشت: من به پرورش خوک فکر می کردم، اما این کار با کشاورزی سنتی، حاشیه سود بسیار کمی داشت. شما با سوسک ها می توانید ۲۰ یوان سرمایه گذاری کنید و ۱۵۰ یوان پس بگیرید.
بزرگترین مرکز پرورش سوسک جهان که متعلق به شرکت داروسازی "گود دکتر" است در "شیچانگ" واقع شده است. گزارشی در سال ۲۰۱۸ نشان داده است که این مزرعه پرورش سوسک که توسط هوش مصنوعی نظارت می شود، هر ساله شش میلیارد سوسک تولید می کند. این حشرات که به صورت طبیعی غنی از پروتئین هستند، فرآوری شده و در تهیه خوراک دام و محصولات دارویی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.
بسیاری در کشور چین اعتقاد دارند که محصولات مبتنی بر سوسک در مقابل اثر زخم، طاسی، اختلالات تنفسی، مشکلات معده و حتی تومورهای سرطانی موثر هستند. باآنکه شواهد علمی قابل اعتماد کمی وجود دارد که این باور را تأیید کند، اما دانشمندان اخیرا کشف کرده اند که سوسک ها می توانند زندگی خویش را در محیط های کثیف بدون بیمار شدن بگذرانند، چونکه آنتی بیوتیک های قدرتمندی درون بدن خود تولید می کنند که آنها را در این امر یاری می کند. بعضی از محققان اعتقاد دارند که سوسک ها امکان دارد در تولید داروهایی برای از بین بردن اَبَرمیکروب هایی مانند ""MRSA که به خیلی از درمان های موجود مقاوم هستند، پرارزش باشند.
داروهای مبتنی بر سوسک مدتهاست که در چین تقاضای زیادی دارد و محبوب ترین محصول بهداشتی مبتنی بر سوسک ساخته شده توسط شرکت داروسازی "گود دکتر" تابحال توسط بیشتر از ۴۰ میلیون بیمار استفاده شده است.
"ون جیانگو" از شرکت "گود دکتر" در یک مصاحبه ادعا کرد: خمیر سوسک برای درمان زخم های دهان و معده، زخم های پوستی و حتی سرطان معده مفید می باشد.
در واقع سوسک های له شده با نام علمی "پریپلانتا آمریکانا"(Periplaneta Americana) را میتوان بعنوان مواد تشکیل دهنده در انواع مختلف طب چینی و لوازم آرایشی-پزشکی یافت.
جالب اینجاست که تجارت سوسک در چین نه تنها شرکتهای بزرگ را جذب کرده است، بلکه کشاورزان خرد، انسان دوستان و کارآفرینان را هم به خود جذب کرده است.
"لی بینگ کای" که روزی در یک دهکده دورافتاده در استان سیچوان فروشنده تلفن همراه بوده و الان به پرورش سوسک روی آورده، مزرعه ای دارد که بیشتر از سه میلیون سوسک را در خود جای داده است. وی ادعا می کند که با فروش سوسک های خشک شده به مزارع خوک، شیلات و شرکتهای داروسازی، سود خوبی به دست می آورد.
وی در سال ۲۰۱۸ به پایگاه "بیزنس اینسایدر" اظهار داشت: مردم فکر می کنند عجیب است که من این نوع تجارت را انجام می دهم، اما ارزش اقتصادی زیادی دارد و هدف من این است که اگر از من پیروی کنند، روستاییان دیگر را به رفاه برسانم.
منطقه "ژانگ کیو"(Zhangqiu) در شهر "جینان"(Jinan) محل استقرار یک مزرعه سوسک بزرگ دیگر است که در ابتدا برای مقابله با مشکل زباله های خانگی ساخته شد، اما بعداً به منبع خوراک ارگانیک برای دام و طیور بدل شد. یک کارآفرین به نام "لی یانرونگ" مالک این مزرعه است و اعتقاد دارد که سوسک ها می توانند بعنوان جایگزین غذایی سالم تر و غنی از پروتئین به جای ماهی ها، پرندگان و طیور، خوک ها و غیره استفاده شوند.
وی می گوید: اگر بتوانیم سوسک ها را در مقیاس وسیع پرورش دهیم، می توانیم پروتئینی را فراهم نماییم که برای کل چرخه اکولوژیکی مفید باشد. می توانیم خوراک حیوانات که هم اکنون پر از آنتی بیوتیک است را جایگزین نماییم و در عوض خوراک ارگانیک را تأمین نماییم که برای حیوانات و خاک زمین هم مفید می باشد.
"لی" می گوید که سوسک های مزرعه اش روزانه از ۵۰ هزار کیلوگرم زباله خانگی تغذیه می کنند، ازاین رو ثابت شده است که این حشرات در پردازش زباله های غذایی که در غیر این صورت به محل های دفن زباله راه می یابند، بسیار مفید هستند.خطرات در رابطه با پرورش سوسک
تصور کنید مزرعه ای با میلیونها سوسک به اشتباه باز گذاشته شود و بزودی می بینید که جاده های شهر پر از سوسک شده است. چه احساسی خواهید داشت؟ شما احتمالاً از ترس جان خود همراه با نفرین کردن صاحب مزرعه پرورش سوسک، پا به فرار خواهید گذاشت. در سال ۲۰۱۳ حادثه مشابهی در حقیقت رخ داد که طی آن یک مخزن نگهداری سوسک ها در منطقه "دافنگ" چین بوسیله ی یک مجرم ناشناس صدمه دید.
به علت این آسیب، بیشتر از یک میلیون سوسک به بیرون راه یافتند و مزارع ذرت، خانه ها و ساختمان های اطراف را آلوده کردند. مردم محلی این منطقه بعد از دیدن هزاران سوسک در اطراف خود گرفتار وحشت شدند. در نهایت به منظور کنترل هجوم سوسک ها، مسؤلان بهداشتی مجبور شدند یک عملیات ضد عفونی در مقیاس وسیع در این منطقه انجام دهد.
از آن پس برای پیشگیری از اتفاق ناگوار مشابه، بعنوان مثال مزرعه ای که توسط شرکت "گود دکتر" اداره می شود، مجهز به یک خندق پر از ماهی های سوسک خوار شده است که سوسک ها در صورت فرار از مزرعه، چاره ای جز سقوط در خندق و خورده شدن توسط این ماهی ها نداشته باشند.
همینطور از طرفی، پرورش سوسک یک کار رایج و شایع نیست و به صورت معمول مردم سوسک ها را فقط بعنوان آفاتی می بینند که بیماری ها را گسترش می دهند و اگر یک مزرعه پرورش سوسک در نزدیکی خود پیدا کنند، امکان دارد دست به شکایت بزنند، چون که مانند آنچه در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد، خویش را همیشه در خطر هجوم سوسک ها می بینند.
بنابراین است که خیلی از مزارع سوسک در چین به صورت مخفیانه فعالیت می نمایند و اغلب مزرعه ای را پیدا نمی کنید که محل پرورش سوسک باشد و در سردر خود تابلویی بدین مضمون نصب کرده باشد. همینطور اشاره ای به استفاده از سوسک بعنوان یک ماده در مواد تبلیغاتی برای شرکتهای آرایشی و بهداشتی و دارویی پیدا نمی کنید و از نام علمی مواد شیمیایی آن در این محصولات استفاده می شود.
پرورش سوسک البته برخلاف مخفی بودنش، یک تجارت غیرقانونی در چین محسوب نمی گردد، اما اگر چنین کسب و کاری به نحوی بیش از اندازه توجه عمومی را به خود جلب نماید، یا مشخص شود که در یک منطقه مسکونی پرجمعیت واقع شده است، این احتمال وجود دارد که صاحب مزرعه با مشکلات مختلفی مواجه شود.
با این وجود، علیرغم این خطرات و نگرانی ها، پرورش سوسک همچنان بعنوان یک سرمایه گذاری سودآور توسط خیلی از شرکت ها و کارآفرینان در چین دیده می شود. در همین حال، سایر محصولات مبتنی بر سوسک مانند شیر سوسک که توسط سوسک اقیانوس آرام تولید می شود و توسط برخی بعنوان یک "ابر غذا" معرفی می شود، در نقاط مختلف جهان درحال کسب محبوبیت است و محققان در تلاش هستند تا راه های بیشتری برای مفیدتر ساختن سوسک ها پیدا کنند.
منبع:

1400/09/08
21:57:13
5.0 / 5
256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی