کشف تصادفی دو کهکشان جدید در لبه کیهان

کشف تصادفی دو کهکشان جدید در لبه کیهان بازار مقاله: ستاره شناسان بتازگی بصورت تصادفی، کهکشان های جدیدی را در لبه ی جهانِ قابل مشاهده کشف کرده اند.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ستاره شناسان با خوش شانسی مواجه گشته اند. برمبنای مطالعه ای که بتازگی در مجله نیچر(Nature) انتشار یافته است، یک جفت کهکشان باستانی که در لبه فضا-زمان زندگی می کنند و در پشت پرده غلیظی از گرد و غبار کیهانی پنهان شده اند، توسط تیمی از ستاره شناسان و دانشمندان کشف شده اند.
این کهکشان های پرده پوش بیش از ۱۳ میلیارد سال پیش و تقریباً ۸۰۰ میلیون سال بعد از "مه بانگ" که به جهان، آنگونه که ما می شناسیم حیات بخشیده، به وجود آمده اند.
دانشمندان با خوش شانسی، سیگنال های طیفی این دو کهکشان را مشاهده نمودند. این موفقیت باورنکردنی توسط تیمی از دانشمندان به سرپرستی "یوشینوبو فوداموتو" از رصدخانه ملی نجوم ژاپن(NAOJ) حاصل شد.
این تیم درحال بررسی کهکشان های همسایه(جوانتر) بود که در طیف نور ماوراء بنفش(UV) بسیار بیشتر می درخشند. در همین هنگام بود که متوجه یک سیگنال اضافی شدند.
در این مطالعه آمده است: کشف ناگهانی این دو کهکشان در پشت گرد و غبار در لبه ی جهانِ تا حالا شناخته شده نشان میدهد که سرشماری فعلی کهکشان های اولیه (مبتنی بر اشعه ماوراء بنفش) هنوز ناقص است.


در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ بود که "فوداموتو" و همکارانش با به کارگیری رصدخانه "ALMA" که یک تداخل سنج بسیار حساس واقع در کشور شیلی است، به تماشای کهکشان های بسیار دور جهان نشستند. رصدخانه "ALMA" می تواند اجسامی را در فواصل بسیار دور رصد کند و در محیط های مملو از گرد و غبار کیهانی به نظاره اجرامی که در عصر باستانی کیهان موسوم به "طلوع کیهان" به وجود آمده اند، بنشیند.
پژوهشگران می گویند، این مطالعه می تواند شیوه مدلسازی جهان اولیه را تغییر دهد.
"فوداموتو" و تیمش ۴۰ کهکشان درخشان را که در این طلوع کیهان به وجود آمده اند، مورد مطالعه قرار دادند. این تیم درحال رصد دو کهکشان هدف به اسامی "REBELS-۱۲" و "REBELS-۲۹" بودند که الگوهای مبهمی از سیگنال های اضافی را از یک مکان واقع در چند هزار سال نوری دورتر از کهکشان های درخشان شناخته شده مشاهده نمودند. مشاهدات بیشتر تأیید کرد که این تیم در حقیقت به دو کهکشان ناشناخته خیره شده است که در پشت ابرهای ضخیمی از غبار کیهانی پنهان شده اند.
سپس این دو کهکشان که در طیف نور مرئی و ماوراءبنفش نامرئی هستند، "REBELS-۱۲-۲" و "REBELS-۲۹-۲" نام گرفتند. رصدخانه "ALMA" نیز فقط به این علت می تواند آنها را تشخیص دهد که حساسیت زیادی نسبت به طول موج های مادون قرمز دوردست دارد.
حالا این کشف نشان میدهد که از هر پنج کهکشان ساکن در زمان طلوع کیهانی، یک کهکشان می تواند در پشت ابرهای تیره ای از غبار کیهانی پنهان باشد که همین موضوع می تواند شیوه مدل سازی ستارگان و کهکشان ها را در این دوران باستانی جهان تغییر دهد.
منبع:

1400/07/03
18:08:57
5.0 / 5
171
تگهای خبر: پژوهش , دانشمند , فضا , كشف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی