در گفت وگو با بازار مقاله اعلام شد

نصب تجهیزات ایمنی ایران ساخت برای جلوگیری از انفجار در مجتمع پارس جنوبی

نصب تجهیزات ایمنی ایران ساخت برای جلوگیری از انفجار در مجتمع پارس جنوبی بازار مقاله: تعدادی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان با راه اندازی خط تولید تجهیزات ایمنی پنل های انفجاری توانست نیاز صنعت به این تجهیزات برای ارتقا ایمنی مخازن تحت فشار تامین کند و بگفته آنها این تجهیزات ایمنی نیز اکنون در مجتمع پارس جنوبی نصب شده و به بهره برداری رسیده است.


دکتر مهدی شفیعی، مدیر عامل یکی از شرکتهای دانش بنیان در گفتگو با ایسنا، " پنل انفجاری" را از جدید ترین و بزرگترین دستاوردهای این شرکت دانست که توسط متخصصین این شرکت ساخته شده است، اظهار داشت: این تکنولوژی بعنوان دریچه های ایمنی برای سیستم هایی که در آستانه انفجار قرار دارند، به منظور حفاظت از آنها استفاده می شود.
وی افزود: پنل انفجاری (Explosion Vent) دارای دریچه هایی ایمنی است که برای پیشگیری از ایجاد فشار آستانه انفجار در سیستم های تحت کنترل به کار می رود. این دریچه ها بمحض رسیدن فشار مضاعف به آستانه حد تحمل عمل کرده و با تخلیه مازاد فشار، سیستم را به حالت نرمال برگردانده و موجب پیشگیری از انفجار و لطمه رسیدن به سایر بخش های سیستم خواهد شد.


شفیعی ضمن اشاره به کاربردهای این فناوری، اظهار نمود: از کاربردهای مهم این تجهیز ایمنی میتوان به استفاده از آن برای وکیوم یونیت ها و سیلوهای گوگردزدایی اشاره نمود که برای تست و آنالیز ذرات به منظور برقراری ایمنی سیستم در سیلوها، دیگ های بخار یا بالابرهای کاسه ای که معمولاً جهت حمل مواد پودری مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده می ‎شود.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با تکیه بر این که این محصول الان در سیلوهای گوگردزدایی مجتمع گازی پارس جنوبی نصب شده است، خاطرنشان کرد: عملکرد مطلوب این پنل انفجاری دغدغه مسئولین بهره برداری و تعمیرات مخازن مجتمع گازی پارس جنوبی را در این حوزه مرتفع کرده است.
به قول وی هم اکنون در سیلوهای مجتمع گازی پارس جنوبی مقادیر زیادی گوگرد وجود دارد که در صورت آتشسوزی، خسارات زیادی را به سیلوها و محیط زیست وارد می نماید و این تجهیزات ایمنی می تواند از انفجار مخازن جلوگیری نماید.
شفیعی تصریح کرد: مهم ترین کاربرد این تجهیزات در صنایعی است که از مخازن بزرگ تحت فشار مانند مخازن نفتی و گوگرد و غیره استفاده می شود و همواره نگرانی هایی در زمینه آتشسوزی و انفجار آنها وجود دارد.
وی پنل های انفجاری را شامل سه دسته کالکتور ذرات (dust collectors)، دیگ های بخار (process vessels) و شبکه خطوط لوله (duct/piping networks) دانست و افزود: جنس ورق های به کار رفته در این پنل ها معمولاً از فولاد ضد زنگ بوده که با نصب در قسمت بالای کلکتور دیگ های بخار موجب کنترل میزان فشار مازاد وارد شده بر سیستم می شود.
مجری طرح، طراحی و ساخت قطعات و تجهیزات به کار رفته در این پنل های انفجاری را برپایه دانش بومی و استاندارد مرجع EN14797 که از استانداردهای روز دنیا است، دانست و تصریح کرد: هم اکنون کشورهای محدودی به این فناوری دسترسی دارند، ولی در این حوزه دستیابی به این فناوری مهم نیست، بلکه گارانتی و پشتیبانی از سوی شرکتهای عرضه دهنده بسیار حائز اهمیت است؛ چون که این تجهیزات احتیاج به پایش دائمی دارد؛ ازاین رو شرکتهای محدودی در دنیا بر روی این فناوری متمرکز شدند.
وی با اشاره به اینکه فناوری ساخته شده در حد کشورهای اروپایی است، اظهار داشت: هدف ما کاربرد این فناوری از جانب مشتریان ایرانی است تا بتوانند حداکثر بهره برداری را از این تجهیزات داشته باشند.
شفیعی با اشاره به اینکه این تجهیزات در گذشته از خارج وارد می شد، اضافه کرد: ایده اولیه این طرح بر مبنای نیاز مجتمع پارس جنوبی بود که به ما منتقل شد و از آنجایی که این شرکت توانمندی هایی در این حوزه داشت، مبادرت به ساخت و تحویل آن به صنعت کردیم.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه این مجموعه نخستین تولیدکننده این محصول در ایران و منطقه است، اظهار داشت: از آنجایی که همیشه بهترین مرجع برای صحت عملکرد محصولات ایمنی، خود تولیدکننده محصول است، پس این مجموعه کلیه پنل های انفجاری در سایزها، فشارها، دماها و شرایط مختلف فرآیندی را در آزمایشگاه پیشرفته خود که از محدود آزمایشگاه های دارای استاندارد 17025 است و تمامی مراحل تست صحت عملکرد محصولات را مطابق با الزامات استانداردها با دقت بسیار بالا انجام می دهد و برای محصولات تست شده کارفرمایان نیز گواهی تایید را مطابق با استاندارد مرجع آن محصول عرضه می کند.
منبع:

1400/04/22
10:06:20
5.0 / 5
291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی