ساماندهی سهمیه ها در سنجش و پذیرش دانشجو تصویب گردید

ساماندهی سهمیه ها در سنجش و پذیرش دانشجو تصویب گردید به گزارش بازار مقاله تهران_ایرنا_دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در جلسه 843 شورای عالی انقلاب فرهنگی ساماندهی سهمیه ها در سنجش و پذیرش دانشجو تصویب گردید.


به گزارش سه شنبه ایرنا از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع خبرنگاران و در حاشیه جلسه ۸۴۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: جلسه امروز با حضور رؤسای قوا و سایر اعضای شورا تشکیل شد و اعضا ضمن عرض خیر مقدم به رییس جدید قوه قضائیه حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای، برای ایشان آرزوی موفقیت کردند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: موضوع این جلسه سیاست های سنجش و پذیرش کنکور بود، قسمتی از این سیاست ها در جلسه گذشته تصویب شده بود و در این نشست ماده ۷ سیاست های سنجش و پذیرش که به موضوع سهمیه های کنکور تعلق داشت، مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: مصوبات متنوعی درباره سهمیه ها طی ۳۷ گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد و در مجلس شورای اسلامی نیز مصوباتی داشته ایم که نیازمند یک نظام یکپارچه برای سهمیه ها هستیم.
عاملی در تشریح جزییات ماده ۷ مصوبه سیاست های سنجش و پذیرش شورای عالی انقلاب فرهنگی توضیح داد: بر طبق این مصوبه قرار شد ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ظرف ۶ ماه سیاست های مربوط به سهمیه ها را جمع بندی و نهایی سازی کرده و برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم کنند، تا پذیرش بوسیله کنکور در دانشگاه ها در سال ۱۴۰۲ برمبنای این مصوبه درباره سهمیه ها اجرا شود. این مصوبه قطعی جلسه امروز بود.
استاد دانشکده ارتباطات دانشگاه تهران درباره تغییرات احتمالی این مصوبه توضیح داد: هم اکنون نمی توانیم درباره تغییرات این مصوبه سنجش و پذیرش دانشجو صحبت نماییم برای اینکه این مصوبه پراکندگی زیادی دارد و از سال ۱۳۶۲ در ستاد انقلاب فرهنگی سهمیه به تصویب رسیده است و در جلسات مختلف شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۳۷ سال قبل سهمیه هایی در کنکور مصوب شده و در مجلس شورای اسلامی هم سهمیه ایثارگران مصوب شده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: بنظر می رسد که هم شرایط درباره تقاضا برای این سهمیه ها تغییر کرده و هم در این سهمیه ها پراکندگی وجود دارد. سیاست یکپارچه ای باید برای مجموعه سهمیه های کنکور در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود و اگر بحث اصلاح قانون باشد مجلس شورای اسلامی در امتداد این سیاست ها اصلاح قانون را هم انجام خواهد داد.
عاملی در ادامه ضمن تاکید بر اجرائی شدن این سیاست ها از سال ۱۴۰۲ توضیح داد: ماده ۸ مصوبه سنجش و پذیرش کنکور درباره جذب دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس بود که امری است که در خیلی از کشورهای دنیا متداول می باشد که فقط از مقطع دیپلم، دانشجوی پزشکی جذب نمی گردد بلکه از مقطع کارشناسی (لیسانس) هم جذب صورت می گیرد. ماده ۸ به این مسئله اختصاص دارد که این امکان فراهم گردد که ۳۰ درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی از مقطع لیسانس در علوم پایه باشد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: این بند ابعاد مختلفی داشته و حدود ۱۵ نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره آن اعلام نظر کردند که در نهایت به جمع بندی نرسیدیم و در نهایت قرار شد که اطلاعات بیشتر و قوی تری در این زمینه در جلسات آینده طرح شود تا بتوانیم درباره آن تصمیم گیری نماییم.
عاملی اظهار داشت: ماده ۸، ۹ و ۱۰ این مصوبه در دستور جلسه بعد شورای عالی انقلاب فرهنگی باقی ماند و امیدواریم یک جلسه دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت دوازهم اجرا شود.منبع:

1400/04/16
12:54:54
5.0 / 5
241
تگهای خبر: استاد , پزشك , پزشكی , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی