كرونا و دشواری های برنامه سازی (۱۹)؛

چاره ای جز رعایت پروتكل های بهداشتی نداریم

چاره ای جز رعایت پروتكل های بهداشتی نداریم به گزارش بازار مقاله بازیگر سینما و تلویزیون، اظهار داشت: در مدت هم گیری کرونا در کشور علاوه بر خودم همواره سفارش ام به دیگران این بوده تا همه موارد بهداشتی و پروتکل ها اعم ازماسک زدن و فاصله اجتماعی را رعایت نمایند چونکه چاره ای جز مراقب بودن نداشتیم و نداریم.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حالا دیگر یک سالی هست که جهان درگیر ویروسی ناشناخته است؛ یکسالی که شاید بدبین ترین آدم ها هم فکر نمی کردند که تا به این اندازه دوام یابد و زندگی را در تمام کره زمین مختل و ارتباطات را محصور کند.

در این یک سالی که گذشت همه مشاغل خرد و کلان از کووید ۱۹ لطمه دیدند و عمدتا موقتی و گاهی دائمی به تعطیلی و اختلال کشیده شدند.

بر این اساس کارهای فرهنگی و هنری شاید یکی از نخستین قربانیان کرونا بودند. قربانیانی که در بعضی از حوزه ها مانند برنامه و فیلمسازان، در تنگنایی دوسویه قرار گرفتند که از جهتی باید برای جامعه ای که ترغیب به انزوا می شد خوراک تولید می کرد و از طرف دیگر خود در معرض لطمه بودند. صدمه ای که نگاهی به تعداد هنرمندان قربانی کرونا در یکسال گذشته گواه آنست.

از جمله مشکلاتی که این روزها برنامه سازان تلویزیونی و تولیدکنندگان محتواهای فرهنگی همچنان با آن دست به گریبان هستند، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و الزامات پیش گیری از شیوع کروناست. از سویی باید برای مردمی که دائم تشویق به ماندن در خانه می شوند برنامه تولید شده و آنان ترغیب به گذراندن قسمتی از ساعات خود بوسیله تماشای تلویزیون شوند و از طرف دیگر برنامه سازان و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی در این دوران تحت فشار رعایت موارد بهداشتی و حفظ سلامت عوامل هستند.

تقریباً هیچ حوزه ای نیست که در یک سال قبل فارغ از هیاهوی کرونا مانده باشد؛ بلایی که همه عرصه ها و جغرافیای جهان را در نوردید و باعث شده شیوه زندگی تمام دنیا عوض شود؛ در طول این مدت رویدادهای فرهنگی و هنری بسیاری لغو یا به روشی انجام شد که از فلسفه وجودی اش فاصله داشت. برنامه سازی های تلویزیونی هم یکی از عرصه هایی بود که لطمه دید و بعضاً به رغم نیاز به گسترش و افزایش کیفیت گرفتار کوچکی و افت کیفیت شد.

البته عمده این برنامه ها به سبب ماهیت تلویزیون به طورکلی نه فقط تعطیل نشدند بلکه مستمر به تولید و پخش برنامه هایشان ادامه دادند.

یکی از مجموعه های تلویزیونی که این روزها در حال تولید است، سریال نون. خ ۳ است؛ سریالی که وقتی سال قبل همین ایام فصل دوم آن کوتاه شد و با حذف ساخت قسمت های پیش بینی شده به انتها رسید شاید کمتر کسی فکر می کرد عمر کرونا تا به این اندازه طولانی باشد که حتی تا ساخت فصل سوم هم ادامه یابد و عوامل را مجبور به کار در این اوضاع سازد.

اما فصل سوم نون. خ این روزها در روستایی در نزدیکی تهران در حال تولید است تا برای بهار ۱۴۰۰ روی آنتن شبکه یک سیمرعایت پروتکل ها چاره رهایی از کروناست

شقایق دهقان که یکی از بازیگران فصل سوم سریال نون. خ است در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا و در توضیح سختی های حرفه‌ی بازیگری در روزهای کرونا اظهار داشت: کرونا شرایط را برای تمامی مشاغل در کشور سخت کرد. به هر حال در طول این مدت هرکسی به صورتی درگیر آن است؛ اما احساس می کنم یک سختی که ما (بازیگران) نسبت به سایر مشاغل بیشتر داریم این است که در زمان فیلمبرداری (به خصوص اگر داستان در دوران کرونا روایت نشود) باید ماسک هایمان را برداریم و این مساله خصوصاً زمانی خطرناک تر می شود که در بعضی از موارد ما چیزی حدود بیش از ۶۰ نفر بر سر یک صحنه هستیم و این جمعیت زیاد خود مشکل ساز است.

بر این مورد بیفزایید این را که برخی از اوقات لوکیشن فیلمبرداری یک اتاق کوچک است و ما باید در چنین شرایطی همه در کنار هم کار نماییم و این یکی از مواردی است که سختی های کار در دوران کرونا را برای ما برجسته می سازد.

دهقان در پاسخ به کارهای خود بعد از شیوع ویروس کرونا اشاره کرد: من از شروع کرونا تا مدتی کار نکردم اما بعد از آن باردیگر آغاز به کار کردم و در طول این مدت واقعا تلاش کردم که همه موارد بهداشتی و پروتکل های گفته شده (ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی) را رعایت کنم و ما جز این مراقب بودن و جدیت به خرج دادن چاره دیگری نداشتیم و نداریم.

در این مدت روابط اجتماعی ما با خانواده و دوستان و... با گذشته فرق داشت و ارتباطات اجتماعی را همچون گذشته انجام نمی دادیم چونکه ما هنرمندان هم فرقی با سایر مردم نداریم و جان خودمان و خانواده مان را دوست داریم و برایمان این سلامتی مهمست.مردم فصل سوم نون. خ را بیشتر دوست خواهند داشت

بازیگر مجموعه های تلویزیونی پاورچین (۱۳۸۱)، شب های برره (۱۳۸۴)، مسافران (۱۳۸۸)، ساختمان پزشکان (۱۳۹۰)، پژمان (۱۳۹۲) و نون. خ ۲ (۱۳۹۹) در ارتباط با بازی در سریال نون. خ بیان کرد: در نون خ کارکتری جدی را بازی می کنم، من به اندازه کافی کمدی بازی کرده ام و هر نقش کمدی را هم تجربه کرده ام، آن چه برایم مهمست کلیت اثر و آن اتفاقی است که مخاطب می بیند.

من قبل از این در سریال دزد و پلیس با سعید آقاخانی همکاری داشته ام. علاوه بر آن در زن بابا هم با وی همکاری داشتم و نون. خ سومین تجربه مشترک من با آقاخانی است، در قبال آثار آقاخانی با وجود کمدی بودن هر سه اثر لحن کارها با هم متفاوت بوده است. البته در این میان دزد و پلیس دلچسب ترین اثری بوده که بازی در آنرا تجربه کردم برای اینکه کاراکترم در آنجا واقعا بازیگری طلب می کرد.

وی اضافه کرد: من مطمئنم که این سریال مورد ر ضایت مخاطبان قرار خواهد گرفت، مردم دو فصل اول را دوست داشته اند و می دانم که فصل سوم را بیش از دو فصل قبلی دوست خواهند داشت.تمام آثار نباید پیرامون شهر تهران ساخته شود

هنرپیشه فیلم های سینمایی زیر نور ماه (۱۳۷۹)، شیرین (۱۳۸۷)، اکسیدان (۱۳۹۵) و ناگهان درخت (۱۳۹۷) در ادامه با تاکید بر نیاز به ساخت مجموعه هایی همچون نون. خ اشاره کرد: ما فقط تهرانی نیستیم که بخواهیم تمام آثارمان پیرامون این شهر ساخته شود، اتفاق به شدت از ساخت آثاری با محوریت اقوام استقبال می کنم، ما کشوری با تنوع گویش، قومیت و اقلیم هستیم و نمی توان فقط آثاری ساخت که همه با گویش تهرانی با هم صحبت کنند.

اگر بتوان سوءتفاهم ها را در ساخت آثار قومی و بومی برداریم این آثار روند رو به جلویی خواهند داشت، سعید آقاخانی از یک سو و محسن تنابنده از سوی دیگر توانستند به این قابلیت برسند که بتوانند به جنسی از شوخی و کمدی در آثارشان دست یابند که آزار دهنده نباشد و گویش استفاده شده در سریال برای مخاطبان برخورنده نباشد.

دهقان در آخر تصریح کرد: اهمیت خانواده در سریال نون. خ بسیار زیاد است، شخصا فکر می کنم که موضوعیت خانواده بسیار جای داستان پردازی و نگارش دارد، با اهمیت ترین واحد تشکیل دهنده اجتماع خانواده است، اگر همه چیز در خانواده درست باشد آن جامعه درست خواهد بود، به نظر من فرهنگ سازی در قبال خانواده یکی از وظایف آثار تلویزیونی است که در نون. خ به خوبی شاهد آن هستیم.منبع:

1399/11/27
21:34:04
0.0 / 5
1575
تگهای خبر: پزشك , كیفیت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی