شهرداری و میراث فرهنگی برای ترویج گردشگری در پایتخت همكاری می كنند

شهرداری و میراث فرهنگی برای ترویج گردشگری در پایتخت همكاری می كنند بازار مقاله: تفاهم نامه همکاری میان سازمان فرهنگی هنری شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در امتداد ترویج فرهنگ گردشگری، توسعه و ترویج خدمات مسافرتی و گردشگری شهری و تبیین هویت پایتخت بعنوان یک شهر گردشگرپذیر به امضا رسید.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، این آیین با حضور «حجت الاسلام میثم امرودی» رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری، «پرهام جانفشان» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، «محسن صفرزاده» مدیرعامل موسسه تهران گشت ارغوانی و تعدادی از مسئولان در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران انجام شد.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این آیین اظهارداشت: با امکاناتی که در اختیار این سازمان قرار دارد، ظرفیت ویژه ای برای ترویج گردشگری در پایتخت است و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بهتر می توانیم این مهم را محقق نماییم.
امرودی اظهار داشت: در اجرای تفاهم نامه همکاری باید سه محور را در نظر داشته باشیم، فرهنگ سازی درباره اصل موضوع گردشگری و تبدیل کردن آن به یک فرهنگ، یکی از محورهاست، باید هویت تهران را بعنوان یک شهر گردشگرپذیر تبیین نماییم.
وی اضافه کرد: محور دوم، بسترسازی و آماده سازی مکانی است، با فراهم شدن زیرساخت و سخت افزار در رابطه با گردشگری، توریست احساس امنیت می کند.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره سومین محور اظهار داشت: باید مکان های گردشگری تحت پوشش سازمان فرهنگی هنری را خوب معرفی نماییم، در شهرهای گردشگرپذیر اطلاع رسانی گسترده ای درباره مکان های گردشگری انجام می شود و در تهران نیز می توان به این مساله پرداخت.
امرودی اظهارداشت: غنی کردن اوقات فراغت مردم، تامین سلامت جسمی و روانی مردم و فراهم کردن امنیت در شهر تهران سه وظیفه ای است که باید برای تحقق آن تلاش نماییم.
وی اظهار داشت: گسترش گردشگری مجازی یکی دیگر از راهکارهاست که می تواند موجب تغییر ذائقه مردم شود، این جلسه امضای تفاهم نامه بسیار پربار و مهمست و امیدوارم مفاد آن به بهترین شکل اجرا شود.
تبدیل تهران به شهر گردشگرپذیر
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز با تشکر از سازمان فرهنگی هنری برای تهیه تفاهم نامه همکاری اظهارداشت: این تفاهم نامه زمینه ای برای آغاز همکاریهای مشترک است و اتفاق خوبی برای شهر تهران خواهد افتاد، اگر بتوانیم آنرا خوب اجرا نماییم حتی می تواند الگویی برای سایر نهادها قرار گیرد.
جانفشان اظهار داشت: برمبنای آمار رسمی، هشت میلیون توریست خارجی در سال وارد ایران می شوند، البته این آمار تا پیش از شیوع کروناست و با همه گیری ویروس، حضور گردشگران نیز کم شد. برنامه ریزی نهایی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رسیدن به ۲۰ میلیون توریست در سال ۱۴۰۴ است.
وی با اشاره به اینکه شهر تهران باید یک شهر گردشگرپذیر باشد، اضافه کرد: بیشتر توریستهای خارجی از فرودگاه امام خمینی(ره) وارد ایران می شوند و حداقل یک شب در تهران حضور دارند، باید از این فرصت بهره برد و با معرفی ظرفیت های گردشگری، مدت اقامت گردشگران در پایتخت را افزایش داد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران بیان کرد: تصور عمومی این است که تهران فقط شهر کار است اما باید این چارچوب ها را بشکنیم و تهران را به یک شهر بانشاط تبدیل نماییم.
مفاد تفاهم نامه
در این جلسه مدیرعامل موسسه تهران گشت ارغوانی نیز مفاد تفاهم نامه را تشریح و بر به کارگیری ظرفیت های دو سازمان برای توسعه گردشگری در تهران اصرار کرد.
صفرزاده درباره موضوع تفاهم نامه اظهار داشت: همکاری در توسعه و ترویج خدمات مسافرتی و گردشگری شهری و اجرای برنامه ها و طرح های فرهنگی، هنری، آموزشی و پژوهشی در رابطه با بخش گردشگری و صنایع دستی مهم ترین موضوعات تفاهم نامه همکاری است، همین طور کمیته مشترک هماهنگی به زودی تشکیل می شود تا زمینه های همکاری بطور دقیق بررسی شود.
وی اضافه کرد: همکاری در برگزاری تورهای تهران گردی «تهران با تو»، راه اندازی خط اتوبوس گردشگری شهر تهران در دو مسیر اصلی طهران قدیم و تهران امروز، ایجاد کیوسک های خدمات توریست و آغاز فعالیت مراکز اقامتی در تهران همچون زمینه های مشترک همکاری سازمان فرهنگی هنری و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران است.
مدیرعامل موسسه تهران گشت ارغوانی افزود: همکاری در برگزاری دوره های آموزشی راهنمایان گردشگری، مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و آموزش صنایع دستی توسط موسسه آموزش شهر، ایجاد کتابخانه مرجع و تخصصی در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تفاهم نامه پیش بینی شده است.
صفرزاده بیان کرد: همکاری در ترویج فرهنگ موزه گردی و صدور مجوز برای موزه های سازمان فرهنگی هنری، مشارکت در ایجاد بازارچه و نمایشگاه صنایع دستی و برگزاری برنامه های متنوع در مناسبت هایی مانند هفته گردشگری، روز موزه، نوروز و... هم در تفاهم نامه پیش بینی شده است.
امضای تفاهم نامه همکاری توسط رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران اختتام بخش این جلسه بود.منبع:

1399/09/27
11:22:52
5.0 / 5
1051
تگهای خبر: آموزش , امنیت , پژوهش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی