مستندسازان ایرانی به ساخت مستند اجتماعی علاقه ی بیشتری دارند

مستندسازان ایرانی به ساخت مستند اجتماعی علاقه ی بیشتری دارند به گزارش بازار مقاله برپایه آمار دبیرخانه چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت، ۲۹.۲ درصد آثار ارسالی ایرانی به دفتر این جشنواره، «مستند اجتماعی» استاین آمار از عرضه ۲۶۱ فیلم مستند اجتماعی به این دوره «سینماحقیقت»، به نسبت ۸۹۴ فیلم ثبت شده در دبیرخانه این رویداد بزرگ سینمای مستند ایران استخراج شده است.

سال گذشته ۲۱۰ مستند اجتماعی در دبیرخانه جشنواره سینماحقیقت ثبت شده بود. به این معنا، تولید مستندهای اجتماعی توسط مستندسازان ایرانی در یکسال اخیر، ۲۴.۲ درصد رشد داشته است.
عنصر اصلی مستند اجتماعی، آگاهی بخشی ست که این نشانگر دغدغه فیلمساز نسبت به اتفاقات پیرامونی زمانه خویش است. مستندساز اجتماعی، ذهنی جستجوگر دارد، به حقایق می پردازد و نسبت به رخدادهای جامعه مسئولیت پذیر و اثرگذار می باشد.
پیش تر اعلام شده بود که آمار فیلمهای مستند ارسالی به دبیرخانه چهاردهمین دوره جشنواره سینماحقیقت در گونه دینی و آیینی ۱۰ درصد، زیست محیطی ۱۰.۵ درصد، پرتره ۱۱.۶ درصد بوده است.

جایزه شهید آوینی هم که مختص فیلمهای مستند منتخب حوزه انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در منطقه است، حدود ۳۴ درصد آثار ارسالی به دبیرخانه این جشنواره را شامل می شود.
سایر فیلمهای ارسالی هم که آمار پایین تری دارند، با گونه ها و موضوعاتی چون مستندهای تاریخی و میراث فرهنگی، قوم شناسی، مردم شناسی، سیاسی، علمی، ورزشی و... به ثبت رسیده اند.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت، دو بخش ویژه کارآفرینی و کرونا هم مجموعه آثاری از گونه های مستند اجتماعی، مردم شناسی، پرتره و... را شامل می شوند.
بدیهی است که این گونه های مستند و آثار موضوعی صرفا در دبیرخانه جشنواره سینماحقیقت ثبت شده اند و نمایش آنها در جشنواره، منوط به آرای هیات انتخاب جشنواره است.
گفتنی است: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، از ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۹۹ و با عنایت به شیوع جهانی بیماری کووید ۱۹ به صورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد نمود.منبع:

1399/09/05
23:58:00
5.0 / 5
1355
تگهای خبر: آنلاین , جشنواره , علم , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی