وزیر بهداشت تاكید كرد:

برگزاری محرم در زمان كرونا باید به الگویی مناسب تبدیل گردد

برگزاری محرم در زمان كرونا باید به الگویی مناسب تبدیل گردد به گزارش بازار مقاله وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، تصریح كرد: باید سال جاری الگویی بسیار مناسب از برگزاری محرم به دنیا عرضه كرد تا در انتها این ایام با افتخار اعلام نماییم كه حتی یك نفردرایران آلوده به ویروس كرونا نشده است.سعید نمکی روز سه شنبه درحاشیه نشست پیگیری های ستاد ملی محرم در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: محرم پرستاری از حماسه کربلا و یاد شهدای تاسوعا و عاشورا عنوان نمود و اظهار داشت: سال جاری با عنایت به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی که دو اصل مهم یعنی «باید محرم با شکوه برگزار شود» و دوم اینکه «این محرم باشکوه باید مبتنی بر دستورالعمل ها و شیوه نامه های بهداشتی ابلاغی از جانب وزارت بهداشت برای کاهش خطرات ناشی از انتقال بیماری کرونا برگزار گردد.

وفاق و همدلی با مداحان و وعاظ

وی تصریح کرد: با محوریت و همت رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، جلسات گوناگونی در سال ویژه مبتلا شدن به کرونا با مداحان، وعاظ و دلسوزان برگزار و در این جلسات به همدلی و وفاق رسیدیم.

نمکی افزود: دوستان ما در کمیته امنیتی جلسات گوناگونی را گذاشته و صدور شیوه نامه جدید با محوریت های بسیار متفاوت از قبل منتهی شد.

وی افزود: در این شیوه نامه سه اصل، اول اینکه تلاش نماییم یک محرمی گسترده تر ولی با اهتمام به پروتکل ها برگزار و نام امام حسین(ع) و یاد سید شهدا و پرچم شهدای کربلا را به شکل گسترده در اقصی نقاط کشور برافراشته نگه داریم.

تاکید بر پیشگیری از شیوع کرونا

وزیر بهداشت، دومین اصل را، «مواردی مانند فاصله گذاری پرهیز از عدم تحرک و برون رفت دسته های مذهبی در سطح شهرها و چیزهایی که می تواند به هر شکل سبب انتقال ویروس و شروع ویروس و بیماری شود عنوان نمود.

وی همچنین، سومین اصل را عرضه الگوی بسیارمناسب از برگزاری محرم در دنیا که در انتها به آن افتخار شود عنوان نمود و اضافه کرد: باید در انتها محرم با افتخار بگوییم که حتی یک نفر در این سرزمین به علت برگزاری مراسم محرم آلوده به ویروس کرونا نشده است.

وزیر بهداشت درعین حال، تصریح کرد: جلسات گوناگونی گذاشته شد در این نشست به جمع بندی خوبی رسیده و در این وزارتخانه بعنوان کارشناسان ناظربراین عرصه در خدمت این عزیزان خواهیم بود.

همگان باید محرم دست به دست هم یاری کنند

به گفته وی، هیئت های مذهبی، مداحان، اهل هیئت و همه مردم که تا امروز مدیون همه همراهی ها و محبت های آنها هستیم ما را یاری خواهند کرد.

وزیر بهداشت با تاکید براینکه، امروز به یک پیک سنگین و سخت بیماری برمی گردیم در صورتی که به روزهای مرگ های کمتر از۴۰ نفر رسیده بودیم ولی کمی بی خیالی و ساده انگاری باردیگر عده ای ما را به یک ورطه جدید کشید، خاطرنشان کرد: این عده، همکاران ما را به روزهای خیلی سختی گرفتار کرده و خود مردم گرفتار فاجعه سنگین مرگ و میرهای بالا با کرونا شدند.

وی، اظهار داشت: بازهم ما دراین یک ماه گذشته فشار سنگینی را در استان های مختلف تحمل کردیم و خوشبختانه به یک الگوی مناسب تر برمی گردیم اگر کوچک ترین بی توجهی مجدد شکل بگیرد باز امکان دارد این اژدهای خاموش شده را باردیگر بیدار و فعال نماییم.

اجازه شکسته شدن هیچ پروتکلی را نمی دهیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری، تصریح کرد: اجازه شکسته شدن هیچ پروتکلی را نمی دهیم و اگر پروتکلی شکسته شود و جان فرزندی از فرزندان این سرزمین به خطر بیافتد اجازه برگزاری کنکور نمی دهیم.

وی افزود: اعتقاد ما بر این است که کنکور باید در موقع مقرر که در ستاد ملی کرونا قید شده و تصویب شده برگزار می شد؛ کنکور کارشناسی ارشد و دکترا با حداقل شکست پروتکل ها و شیوه نامه های ابلاغی برگزار و ما از برگزاری آن خیلی راضی بودیم هرچند مواردی از مشکلات و نارسایی ها را داشتیم که بسیار اندک بود.

وزیر بهداشت، اظهار داشت: قرار بود آزمون سراسری هم برگزار گردد اما در آنجا گفته بودیم که شیوه نامه ها و استانداردها را کمی سخت تر خواهیم گرفت دلیل آن این است که اگر فاصله بین دو نفر بین کنکور ارشد را به اندازه یک متر و ۶۰ سانت می گیریم چون آنها جا افتاده تر هستند و به بلوغ بیشتری از تفکر بهداشتی و رعایت آئین نامه ها رسیده اند و اساسا یک نوجوانی که از مدرسه پشت صندلی کنکور می نشیند رعایت این شیوه نامه ها خیلی سخت است بخصوص دراستانهایی که هوای گرم داریم و داوطلبان در طول چهار ساعت خسته می شوند و مجبورند ماسک های خویش را جابجا کنند ما گفتیم فاصله ها را بگونه ای بگیریم که هیچ فرزند این سرزمین در اثر ورود به امتحان کنکور سراسری گرفتار گرفتاری نشود.

نسبت به سلامت کسی بی تفاوت نخواهیم بود

وی تصریح کرد: همه این بچه ها بچه های بنده و همکارانم هستند و ما نمی توانیم به سلامت هیچ کدام از این جگرگوشه هایمان بی تفاوت باشیم اما برای اطمینان بخشی به خانواده ها این شیوه نامه ها را سخت تر کردیم.

نمکی خاطرنشان کرد: روز گذشته با حضور اعضای کمیسیون بهداشت و درمان و آموزش عالی مجلس شورای اسلامی نشستی برگزار گردید و منصور غلامی وزیر علوم و خدایی رئیس سازمان سنجش حضور داشتند در آنجا گفتیم پروتکل ها را تا کجا می توان اجرا کرد که اعلام نمودند اگر شما فاصله ها را کمتر کنید امکان اجرا برای ما وجود دارد ولی ما گفتیم پای پروتکل ها ایستاده ایم و از آن عدول نمی نماییم.

به گفته وی، اگر از پروتکل ای کوتاه بیاییم یعنی باید رضایت بدی به آلودگی یک فرزند این سرزمین و ما به هیچ وجه زیر بار آن نمی رویم عزیزان ما در مجلس هم از این تفکر حمایت کردند و در وزارت علوم خواستند که این پروتکل شکسته شود.

پیشنهاد تعویق یکماهه کنکور سراسری

وزیر بهداشت تصریح کرد: آنها اعلام نمودند زمانی که برای ما تعیین شده کافی نیست و اگر بخواهیم پروتکل ها دقیقاً اجرا شود باید یک ماه کنکور را به تعویق بیاندازیم.

وی اضافه کرد: این پیشنهاد وزیر علوم به صورت کتبی گرفته و قرار شد در جلسه اضطراری امروز با اعضای ستاد ملی مطرح نماییم و تصمیم گیری را به مردم اعلام نماییم.

وزیر بهداشت در عین حال تصریح کرد: اینکه بگوییم کنکور اصلا برگزار نمی گردد چنین خبری نیست اما اینکه با احتمال یک ماه تأخیر برگزار گردد موضوعی است که وزارت علوم اعلام نموده اما آنچه که باید بدانیم این است که وزارت بهداشت بعنوان متولی سلامت و دستگاهی که همواره سنگ کرده با مردم با صداقت و شروط و یکرنگی و دفاع از حقوق شهروندی مردم صحبت کند اما هیچگاه اجازه شکست هیچ پروتکلی را نخواهیم داد.

پروتکلی شکسته شود اجازه برگزاری کنکور نمی دهیم

نمکی خاطرنشان کرد: همان گونه که قبلا گفته بودم بعنوان سرزمین امین مردم این سرزمین اگر در شب آخر هم احساس نماییم که مقرر است پروتکلی شکسته شود و جان فرزندی از فرزندان این سرزمین به خطر بیفتد اجازه برگزاری کنکور نمی دهیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در عین حال تصریح کرد: باید همگان برای حفظ سلامت مردم این سرزمین و همینطور مقابله با شیوع و انتقال ویروس کرونا کوشیده و از هیچ کوششی در این حوزه دریغ نکنند چونکه غفلت در آن خطرات فراوانی را به همراه خواهد داشت.

حجج الاسلام سید سعید عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، محمد جواد حاج علی اکبری رئیس شورای ائمه جمعه، رستمی نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها، مصطفی جلالی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و محمد خدادی همچون حاضران در این جلسه بودند.


1399/05/21
14:54:31
5.0 / 5
2178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی