رئیس سازمان انتقال خون:

ایران بیشترین تعداد پلاسما را در تحقیقات علمی به كار برده است

ایران بیشترین تعداد پلاسما را در تحقیقات علمی به كار برده است بازار مقاله: رئیس سازمان انتقال خون با اعلان اینكه تا كنون 2200 واحد پلاسما از مردم دریافت كرده ایم، اظهار داشت: ایران بیشترین تعداد پلاسما را در تحقیقات علمی به كار برده است.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، دکتر پیمان عشقی مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران امروز در نشست خبری ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) با موضوع بررسی روند درمان ویروس کرونا بوسیله پلاسما درمانی اظهار داشت: پیش از شیوع ویروس کرونا و از همان شیوع ابتدایی در چین بررسی این بیماری در کشور شروع شده بود.
وی با اعلان اینکه قبل شیوع ویروس کرونا و پس از آن ما با بانک خون چین ارتباط و تماس داشتیم، بیان کرد: چین اعلام نموده بود که ۶۵ درصد بهنگام شیوع ویروس کرونا با کمبود خون روبه رو شده که ما هم در ایران این انتظار را داشتیم و این اتفاق هم رخ داد؛ برای اینکه مردم در پیک اول کرونا از اهدای خون استقبال نمی کردند. البته پیش بینی کرده بودیم که علاوه بر کاهش میزان بانک خون مشکلات دیگری در این رابطه به وجود بیاید.
وی درباب پلاسما درمانی اظهار داشت: ما بهبود یافته هایی را می توانیم به پایگاه خون دعوت نماییم که برمبنای استانداردهای بانک خون حداقل ۲۸ روز از بهبودی آنها گذشته باشد.
وی با اشاره به برخی محدودیت ها برای دریافت پلاسما اظهار داشت: ما می توانیم برای تولید دارو از پلاسمای یک خانمی که سابقه حاملگی داشته بهره ببریم اما برای درمان بیماری کرونا نمی توانیم استفاده نمائیم. همین طور از پلاسمای بیمارانی که بیماریهای زمینه ای سنگین دارند هم نمی توان برای درمان بیماران مبتلا به کرونا استفاده نمود.
عشقی با اعلان اینکه سن متوسط بهبود یافته ها بالای ۵۵ است، اظهار داشت: برمبنای پروتکل های استاندارد افراد تا سن ۶۰ سالگی امکان اهدای پلاسما را دارند و ما این سن را تا ۶۵ سال افزایش دادیم و برای دریافت پلاسمای خون افراد مبتلا ۱۰ هزار نفر تماس تلفنی داشتیم که از این مقدار ۸۰ درصد آنها به تماس ما پاسخ دادند.
رئیس سازمان انتقال خون درباب پلاسماهای اهدایی در امریکا اظهار داشت: تا اواسط ماه «می» مقاله ای در امریکا منتشر گردید که نشان داد از ۱۵۰۰۰ هزار پلاسمای اهدایی ۵۰۰۰ نمونه کاملاً مناسب بود.
عشقی با اشاره به آمار پلاسماهای دریافتی در کشور از اسفندماه اظهار داشت: تا کنون ۲۲۰۰ واحد پلاسما از مردم دریافت کرده ایم اما باتوجه به حجم مطالعات انجام شده در کشور ما نیاز به ۱۰ برابر این میزان داریم.
به گفته وی، برخی کشورها هستند که کار پلاسما درمانی را آغاز نموده اند اما پلاسمایی ندارند.
وی با تاکید بر اینکه تا جایی که بررسی کردیم ایران بیشترین تعداد پلاسما را در تحقیقات علمی به کار برده است، بیان کرد: چون ما زودتر شروع کردیم یک قدم از کشورهای دیگر جلوتر هستیم.
به گفته رئیس سازمان انتقال خون، انتقال پلاسما بین کشورها ممنوعست و مقرارات بین المللی است که ما تابع این قوانین هستیم و نمی توانیم آنرا به کشورهای دیگر بفرستیم.
وی با اعلان اینکه ایران تنها کشور اسلامی است که عضو شبکه بین المللی گروهای خونی نادر است، اظهار داشت: ما تابحال درخواستی از کشورها برای دریافت خون نداشتیم و هیچ کشوری هم از ما درخواست نداشته اما مراودات علمی دراین زمینه ها وجود دارد.
رئیس سازمان انتقال خون با اعلان اینکه مردم نگران عوارض این روش درمانی نباشند، اظهار داشت: کمبود پلاسما یکی از چالش های مهم این روش درمانی است برای اینکه آنتی بادی ساخته شده در بدن به تدریج کاهش پیدا می کند بدین جهت نیاز است افراد واجد شرایط برای اهدا همکاری کنند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه وزیر بهداشت درباب تولید واکسن کرونا خبرهایی را اعلام نموده اظهار داشت: در بین این همه نا امیدی اعلام یک خبر خوب می تواند حال مردم را عوض کند. با توجه به این که تولید دارو، تجهیزات، روشهای درمانی، واکسن در کشور شروع شده و به این حوزه ورود پیدا کرده ایم لازم است که مردم را دراین زمینه آگاه نماییم.
به گفته عشقی، تمام این اقدامات نه فقط در کشور بلکه در دنیا در حال بررسی است و دولتمردان این موضوعات را اطلاع می دهند که به مردم روحیه بدهند.

1399/04/14
18:31:27
5.0 / 5
2868
تگهای خبر: استاندارد , تحقیق , علم , مقاله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی