قدرت از ضلع سوم تولید آثار یعنی فیلمنامه نویسان گرفته شده است

قدرت از ضلع سوم تولید آثار یعنی فیلمنامه نویسان گرفته شده است به گزارش بازار مقاله رئیس انجمن صنفی فیلمنامه نویسان سینما، اظهار داشت: عملا ابزارهای قدرت در سینما از ضلع سوم تولید یعنی فیلمنامه نویسان گرفته شده است. ما باید سینمایی داشته باشیم كه سلیقه سینماگر را ارتقا دهیم نه این كه برعكس عمل نماییم.مهدی سجاده چی در میزگرد بررسی مشکلات صنوف سینمایی که در برنامه هفت برگزار شد، با اشاره به اینکه فیلمنامه نویسی کار سختی است، اظهارداشت: یک اتفاقی در چند دهه گذشته در سینمای ما رخ داده است که به تدریج سرمایه حاکمیت بیشتری در سینما پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: وقتی دولت پول می دهد و می گوید این محصول را می خواهم چون پول من است و بر اساس سلیقه خود سفارش می دهد. کار فرهنگی یک اتفاق نصف نصف بین سفارش دهنده و سفارش گیرنده است.

رییس انجمن صنفی فیلمنامه نویسان سینما، افزود: همچنین بخش خصوصی از زمانی که وارد جریان تولید شد و سرمایه ها از جای دیگری برقرار شد باز هم همین بساط صورت گرفت این یک خطای بزرگ در تاریخ هنر است.

سجاده چی اظهار داشت: در تاریخ هنر همیشه سفارش دهنده، یک ملاحظاتی را در مقابل هنرمند داشته است. این حاکمیت سرمایه سبب شده بخش هنری فیلمنامه نویسی تضعیف شود و فیلمنامه نویسانی که حرفی برای گفتن دارند احساس می کنند خریداری ندارند.

وی اضافه کرد: این یک شکاف به وجود می آورد که فیلمنامه نویس از جایی به بعد قادر به تشخیص خوب یا بد نیست. عملا ابزارهای قدرت در سینما از ضلع سوم تولید یعنی فیلمنامه نویسان گرفته شده است. ما باید سینمایی داشته باشیم که سلیقه سینماگر را ارتقا دهیم نه این که برعکس عمل نماییم.

درادامه میزگرد بررسی مشکلات صنوف سینمایی سیدضیا هاشمی رییس انجمن جامعه صنفی تهیه کنندگان سینما، اظهار داشت: حاکمیت سرمایه در سینما فاجعه است و ضربه اساسی خوردیم. همین الان یک فیلمی در حال تولید است که و همه دستمزدها بالا و متاسفانه ارقام تولید بالا رفته است.

وی اضافه کرد: ما ۴ گروه تهیه کننده داریم که سه سال است می خواهیم همراه شویم ولی نمی گذارند چون برخی منافع آنها در درگیری تهیه کنندگان است.

وی با اعلان اینکه خانه سینما از وزارت کار باید بیرون رود چون کار ما یک موضوع هنری است که وزارت کار با آن بیگانه است، اظهار داشت: ۳۱ صنف قانونی داریم که ثبت شده است. تا این موضوعات است و اساس نامه اصلاح نشود این جریان ها همچنان ادامه دارد.

هاشمی با اعلان اینکه خانه سینما باید به دنبال مسایل معیشیتی هنرمندان باشد، اضافه کرد: خانه سینما تا سال ۹۰ وضعیت صنفی شفافی داشت چون کمترین دخالت در آن وجود داشت و متاسفانه هم اکنون بیشترین دخالت ها به آن می شود.

عباس رافعی کارگردان فیلم سینمایی «بهت» نیز در ادامه این برنامه درمورد اکران این فیلم در فضای آنلاین اظهار داشت: ما تصور می کردیم که این ویروس عجیب به تعطیلی طولانی می انجامد. به این نتیجه رسیدیم که فیلم را اکران آنلاین نماییم.

وی اضافه کرد: تصور ما این بود که در فضای اکران آنلاین فیلم بهتر از سینما دیده می شود ولی چون متاسفانه در قدم های اول اکران آنلاین بودیم جا نیافتاده بود. این اکران آنلاین می تواند همزمان با اکران سینما ادامه یابد. اما هم اکنون اکران آنلاین روش خوبی ندارد.

در میز چهارم برنامه هفت به بهانه اکران مستند مهین که باحضور کارگردان اثر و رامتین شهبازی انجام شد درمورد چالش های حاضر سینمای مستند صحبت هایی انجام شد.

رامتین شهبازی در این زمینه اظهار داشت: در ابتدا باید بگویم مستند مهین در یک سوم ابتدایی فیلم مخاطب را درگیر خود می کند و می گوید من یک روایتی از یک واقعیت دارم ولی خود واقعیت را بیان نکرده ام آنرا دراماتیزه کرده ام که این یکی از نقاط قوت مستند مهین است. وی ادامه داد: نکته دوم هم این است که وضعیت پژوهش در سینمای مستند ما هنوز تعریف نشده است. اینکه آیا وقتی من دست به تحقیق میزنم برای ساخت یک مستند با آن فردی که برای یک مقاله تحقیق میکند چه فرقی دارم؟ علاوه بر تحقیق در مستندسازی زمان هم مساله مهمی است.

محمدحسین حیدری کارگردان مستند مهین نیز اظهار داشت: در مستند مهین به دنبال بازسازی رخ دادها نبودم و از آن برای یک سیر داستانی استفاده کردم. سه سال ساخت این مستند و تحقیق برای آن به طول انجامید و میدانم هم اکنون برای یک فیلم سینمایی از این مساله میخواهند استفاده کنند.

میز نقد این هفته برنامه سینمایی هفت با حضور مسعود فراستی، محمدتقی فهیم و ناصر هاشم زاده به بررسی فیلم طلا ساخته پرویز شهبازی و حکایت و دریا ساخته بهمن فرمان آرا سپری شد.منبع:

1399/04/07
14:46:51
5.0 / 5
2878
تگهای خبر: آنلاین , پژوهش , تحقیق , سفارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی