30 درصد قالیچه های ابریشمی خراسان شمالی صادر می شود

30 درصد قالیچه های ابریشمی خراسان شمالی صادر می شود به گزارش بازار مقاله بیشتر از ۳۰ درصد قالیچه های ابریشم دوروی تولیدی روستای دویدوخ شهرستان مرزی راز و جرگلان خراسان شمالی، با سفارش مشتریان خارجی بافته و صادر می شود.


بخشدار جرگلان از توابع شهرستان راز و جرگلان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: در روستای دویدوخ ۶۰۰ دار قالی برپاست و حدودا تمامی خانواده های این روستا به بافت قالیچه دوروری ابریشمی اشتغال دارند و این کار همه افراد خانواده ها را مشغول کرده است.
پولاد نجاهی اضافه کرد: با وجود اینکه شهرستان راز و جرگلان تولید کننده ابریشم باکیفیتی است اما ابریشمی که در این قالیچه ها به کار برده می شود از مشهد تهیه شده و بیشتر تولید چین و ترکمنستان است و حتی گاهی به جای نخ طبیعی امکان دارد ابریشم مصنوعی هم داخل نخ ها باشد که بر کیفیت تولید اثر منفی می گذارد.
وی اظهار داشت: البته تعداد معدودی از خانوارهای این روستا در بافت این قالیچه ها از ابریشم و نخ تولیدی خود بهره برده و نخ های ابریشمی را با گیاهان طبیعی رنگ می کنند.
وی در مورد دلیل استفاده ساکنان دویدوخ از نخ های وارداتی، تصریح کرد: ۶۰۰ دار قالی در این روستا برپاست و اگر در بافت هر قالی ۱۵ تا ۲۰ کیلو نخ ابریشم به کار رود ۱۲ تن می شود که تهیه آن در داخل جرگلان دشوار می باشد.
نجاهی با اشاره به اینکه سالانه ۲ هزار متر مربع فرش دورو در این روستا بافته می شود، اضافه کرد: این صنعت می تواند ظرفیتی باشد که دولت از آن برای ایجاد و بهبود معیشت خانواده ها بهره برده و زنجیره آنرا تکمیل کند.
سالانه حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ قطعه فرش دورو در این روستا بافته می شود که هیچ وقت روی دست بافندگان نمی ماند و توسط بازرگانان تهرانی و اصفهانی خریداری می شود.
روستای ترکمن نشین دویدوخ در بخش مرزی جرگلان شهرستان راز و جرگلان، در ۱۶۷ کیلومتری بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد.
مردم این روستا سابقه طولانی در زمینه تولید صنایع دستی همچون فرش دوروی ابریشمی دارند و شغل اصلی آنها تولید فرش و نوغانداری است که در کنار آن به دامپروری و کشاورزی هم مشغول هستند.
فرش دوروی تمام ابریشمی ترکمنی که در روستای دویدوخ خراسان شمالی بافته می شود با عنایت به ضخامت کم و زیبایی بی نظیر، هنری فوق العاده و منحصر به فرد است که از زیباترین صنایع دستی کشور به حساب می آید.
روستای ۶۲۰ خانواری دویدوخ ۲ هزار و ۶۰۰ نفر جمعیت دارد که هر خانواده دارای یک دار قالی است و اغلب قالی های بافته شده این روستا به صورت دورو و تمام ابریشمی است که بافت هر قالیچه سه متری حدود هفت ماه به طول می انجامد.


1399/02/27
15:39:55
5.0 / 5
3078
تگهای خبر: سفارش , صنعت , قطعه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی