كارشناس قرآنی:

سه هزار پیام كاربردی و فراگیر در قرآن وجود دارد

سه هزار پیام كاربردی و فراگیر در قرآن وجود دارد به گزارش بازار مقاله كارشناس آموزش قرآن اظهار داشت: بیشتر از سه هزار پیام كاربردی و فراگیر در قرآن وجود دارد كه از این تعداد ۷۰ پیام ساده را می توان برای كودكان دوره ابتدایی آموزش داد.رضا نباتی به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان حدودا هر یک از شبکه های تلویزیون روزانه یک جزء ترتیل را برای مردم پخش می کند در حالیکه باید مراقب باشیم این برنامه ها حالت کلیشه ای و خسته کننده نباشد. منظور از برنامه کلیشه یعنی برنامه تکرار ملال آور در حالیکه باید نوآوری و خلاقیت داشته باشیم و یکی از نوآوری ها این است که اگر برخی افراد انگیزه کافی برای ختم قرآن ندارند، می توانیم پیام های قرآنی هر جزء را بیان نماییم.

وی از آیه دوم سوره بقره بعنوان نمونه یاد کرد و اظهار داشت: هدی للمتقین یک پیام قرآنی است یا در آیه ۸۳ همین سوره می توانیم پیام قولوا للناس حسنا را تبلیغ نماییم و بیشتر از ۷۰ پیام قرآنی ساده وجود دارد که مناسب کودکان دوره ابتدایی است در حالیکه بسیاری فکر می کنند جزء ۳۰ برای کودکان مناسب می باشد ولی کمترین آیات کاربردی در آخرین جزء قرآن است.

مولف کتاب های درسی قرآن با بیان این که در هر جزء از قرآن بیشتر از ۲۰ پیام مشهور وجود دارد، افزود: بیشتر از سه هزار پیام قرآنی داریم که ۳۱۳ پیام به صورت کتاب انتشار یافته است و همه این پیام ها، کاربردی و فراگیر است و به نظرم ضرورتی ندارد همه مردم به حفظ کل قرآن بپردازند بلکه کافی است پیام های قرآنی را حفظ کنند.

بیش از ۱۲۰ آیه مشهور و نامدار مانند مباهله، ولایت و اعتصام داریم و اگر همین آیات را به کودکان و قرآن آموزان آموزش دهیم، خیلی از معارف دینی و قرآنی را فرا می گیرند ولی می توان به جرات گفت خیلی از دانش آموز دبیرستانی از داستان مباهله اطلاعی ندارند؛ درحالی که این آیه از آیات وحدت بخش شیعه و سنی است و تمام مفسران اهل سنت و شیعه گفته اند که این آیه درباره پنج تن آل عباست ولی ما نتوانستیم این آیات را به خوبی طرح نماییم.

وی درباره ترتیل خوانی قرآن در ماه رمضان و توضیحات کارشناسان قرآنی پیش از آغاز تلاوت تصریح کرد: توضیحاتی که در جزء خوانی ماه مبارک رمضان از شبکه سه پخش می شود، بسیار مفید و لازم است و همان زمان هم از دست اندرکاران تشکر کردم ولی یک توضیحات کلی درباره یک جزء عرضه می شود و نمای کلی عرضه می دهد در حالیکه باید کاری نماییم که افراد خودشان به قرآن رجوع کنند.

این کارشناس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: رهبر انقلاب فرمودند روزی که مردم مستقیما بتوانند از قرآن استفاده کنند به هدف رسیده ایم. مردم باید بتوانند از پیام قرآنی استفاده کنند و به سراغ آیات بروند و بگویند این جمله در آیه است و ما می توانیم از آیات مشهور استفاده نماییم. اگر این پیام ها را به خانواده ها آموزش بدهیم، اثر تربیتی خواهد داشت.


شکاف تربیتی عمیق در حوزه نظر و عمل وجود دارد

نباتی اظهار داشت: اگر پیام های تربیتی کاربردی و علمگرایانه عرضه دهیم خیلی از مشکلات حل خواهد شد. چون در حوزه عمل و نظر یک شکاف تربیتی عمیق وجود دارد. یعنی میان ادعای فطرت گرایی توحیدی و حیات طیبه با آن چیزی که در کف جامعه و خانواده اتفاق می افتد، فاصله بسیاری وجود دارد و متاسفانه نگاه عملگرایانه نداریم و میان عمل و نظر فاصله بسیاری وجود دارد.

وی به حکمت ۳۶۶ نهج البلاغه استناد کرد و اضافه کرد: امیرمومنان فرمود باید علم با عمل همراه باشد و هر کسی چیزی می آموزد باید به کار بندد و آنگاه اینگونه تاکید نمودند که علم، عمل را فرا می خواند، اگر پاسخ داد، می ماند و گرنه، از آنجا رخت بر می بندد.

تلاوت قرآن در ماه رمضان باید نگاه اهل بیتی و قرآنی داشته باشیم در حالیکه اینگونه نیست. چون امیرمومنان در خطبه ۱۷۶ نهج البلاغه فرمود هیچ کسی هم نشین با این قرآن نشد، مگر اینکه از کنار قرآن با افزایشی و یا کاهشی برخاست. افزایشی در هدایت یا کاهشی از کوری و ضلالت. بنا براین در تلاوت باید از قرآن بهره ای داشته باشیم.

وی اضافه کرد: برای بهره برداری بیشتر از قرآن می توانیم به خانواده ها بگوییم تا چند آیه قرآنی را در خانواده گفت و گو کنند و طرح ۳۰ منزل هم برای نگاه تربیتی به قرآن را تهیه کردیم تا هر روز یک مبحث و پیام قرآنی به همراه حدیث را عرضه دهیم. بنابر این می توان روزی چند آیه و حدیث بخوانیم و در کنار جزء خوانی، بر روی پیام های کاربردی قرآن علامت بگذاریم.

نباتی افزود: در خیلی از مراکز فرهنگی و هنری و همینطور در خانه ها قاب های قرآنی وجود دارد که آیاتی مانند ان یکاد، آیه الکرسی، چهار قل و حداکثر ۱۰ آیه بر آنها نقش بسته است در حالیکه آیات بسیاری همچون پیام های قرآنی وجود دارد و می تواند زینت بخش خانه ها باشد و مردم با خواندن این آیات و پیام های قرآنی با معارف الهی آشنا شده و می توانند این پیام ها را در زندگی به کار بندند.

وی از خانواده ها خواست در ماه مبارک رمضان ضمن بارگذاری درسنامه خانواده قرآنی (۳۰ منزل نورانی) و کتاب گنجینه نور از آیات قرآن و روایات پیامبر اکرم (ص) و خاندان (ع) بهره برده و به فرزندان خود هم آموزش دهند.


1399/02/09
13:34:20
5.0 / 5
3005
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , علم , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی