دومین سمینار ملی زبان شناسی شناختی

دومین سمینار ملی زبان شناسی شناختی بازار مقاله: ستاد توسعه علوم شناختی، دومین سمینار ملی زبان شناسی شناختی را در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می نماید.به گزارش بازار مقاله به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی، دومین سمینار ملی زبان شناسی شناختی با هدف توسعه و گسترش هرچه بهتر این مكتب با حضور اساتید متخصص در این رشته با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی ششم اسفند ماه امسال انجام می شود.
دكتر هانیه یارمند كارشناس ستاد توسعه علوم شناختی اظهار داشت: در این رویداد ملی كه به مدت یك روز و با مشاركت دانشگاه تربیت مدرس و موسسه آموزش عالی علوم شناختی ادامه دارد، ۹ تن از اساتید در ارتباط با مباحث زبان شناسی شناختی و مطالعات دینی، جایگاه زبان شناسی شناختی در توانبخشی، مطالعات الكتروفیزیولوژیك فرآیندهای مغزی پردازش زبان، مدلول شناسی از منظر شناختی و مبحث استعاره در زبان شناسی شناختی و همین طور ایده پردازی درباب مطالعات آزمایشگاهی استعاره سخنرانی می كنند.
وی اضافه كرد: نخستین سمینار زبان شناسی شناختی سال قبل هم زمان با هفته‌ی آگاهی از مغز با حمایت ستاد در دانشگاه تربیت مدرس انجام شد كه با استقبال گسترده اساتید و دانشجویان از رشته های زبان شناسی، روانشناسی، فلسفه و دیگر رشته ها روبرو شد.
به گفته وی، زبان شناسی شناختی یكی از مكاتب نوین زبان شناسی است كه ریشه در مباحث زبانی مطرح در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ دارد. با وجود اینكه مدت زیادی از عمر زبان شناسی شناختی سپری نمی گردد اما این مكتب به یكی از مهمترین مكاتب زبان شناسی تبدیل گشته و توانسته است با علوم دیگر مانند روانشناسی، عصب شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه تعامل برقرار كند.
وی تصریح كرد: با گسترش علوم شناختی خصوصاً از شروع قرن ۲۱ در گروه های زبان شناسی، در بیشتر دانشگاه های معتبر اروپا، امریكا و استرالیا زبان شناسی شناختی تدریس می شود و دراین زمینه پژوهش های بسیاری نیز انجام شده است.
وی اظهار داشت: در ایران نیز هم اكنون در موسسه آموزش عالی علوم شناختی و دانشگاه تربیت مدرس به صورت رسمی با مجوز وزارت علوم در رشته زبان شناسی شناختی در مقطع دكتری دانشجو پذیرفته می شود و اساتیدی نیز در دیگر دانشگاه ها به صورت تخصصی در این عرصه فعالیت دارند، همین طور پژوهش های مختلفی در حوزه‌ی زبان شناسی شناختی در كشورمان صورت گرفته است.


منبع:

1398/11/29
15:10:28
5.0 / 5
4087
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی