حریم ژئوسایت گنبد نمكدان اعلام نشده است

حریم ژئوسایت گنبد نمكدان اعلام نشده است بازار مقاله: ایرنا- اداره كل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در حوزه میراث تاریخی به استعلام های ارسال شده پاسخ می دهد بوده و البته تا كنون محدوده ژئوسایت گنبد نمكدان به این اداره كل اعلام نشده است.


مدیركل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان منطقه آزاد پیشنهاد دهنده ژئوپارك به یونسكو بوده اما بعد از ثبت این ژئوسایت ها اطلاع دقیقی از محدوده آنها در اختیار این اداره كل قرار نداده است.
رضا برومند اضافه كرد: منطقه ای كه در آن نسبت به راه اندازی مزرعه پرورش میگو اقدام شده هیچ گونه ارزش دیرینه شناسی نداشته است.
وی افزود: سازمان منطقه آزاد قشم در ارائه مستندات قانونی در زمینه حریم و محدوده قانونی سایت های مختلف ژئوپارك قشم باید هماهنگی بیشتری با سازمان های متولی همچون میراث فرهنگی داشته باشد.
مدیركل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان اشاره كرد: در صورت اعلام حریم های هر مجموعه به استانداری هرمزگان و ابلاغ آن توسط استاندار به نهادهای مربوط، هیچ دستگاهی در استان قادر در محدوده های اعلام شده مبادرت به واگذاری زمین نمی كنند.
وی اضافه كرد: سازمان منطقه آزاد قشم، خود درباب برخی ساخت و سازها در سواحل قشم متناقض عمل كرده است.
برومند حاكمیت دوگانه در قشم را یكی از چالش های اصلی برای واگذاری زمین در قشم دانست و افزود: موضوع واگذاری های زمین در ساحل ریگو و جزایر ناز همچون این موارد است كه باید بررسی شود.
گفتنی است در ایام اخیر خبرهایی در خصوص تخریب حریم ژئوسایت گنبد نمكی قشم برای ایجاد مزرعه پرورش میگو منتشر گردید كه این مساله بازتاب های بسیاری داشت.
فرماندار قشم به همراه دادستان این شهرستان و به اتفاق رئیس برنامه ریزی استانداری و مدیر كل محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری، مدیركل جهادكشاورزی هرمزگان و معاونان منطقه آزاد قشم از مزرعه های پرورش میگو در نزدیكی ژئوسایت نمكدان قشم بازدید كردند.
گنبد نمكی به ارتفاع حدود ۲۸۰ متر با قطر قاعده ای حدود هفت كیلومتر است؛ این مخروط نمكی به سبب پدیده دیا پیریسم سر برآورده است.
در این گنبد هفت غار نمكی وجود دارد كه یكی از آنها طولانی ترین غار دنیاست و نمك های داخل غار حدود ۵۷۰ میلیون سال عمر دارند.
همچنین وجود چشمه های نمك و سفیدپوش كردن دره ها و زمین های اطراف این گنبد چشم اندازی زیبا به منطقه داده است.
قلمرو ژئوپارك قشم ۲ هزار و ۶۰۰ كیلومتر مربع شامل جزیره های قشم و هنگام و ۵۰۰ متر مرز حاشیه دریایی این جزایر و خلیج دیرستان است.
این ژئوپارك دارای ۲۵ سایت متنوع و اصلی همچون تنگه چاهكوه، دره ستاره ها، دره تندیس ها، دره شور و غار نمكدان است و مجاورت آن با جنگل های حرا واقع در شمال جزیره قشم كه دارای پنج عنوان تالاب بین المللی، ذخیرگاه زیست كره، منطقه حفاظت شده، منطقه ویژه دریایی و منطقه ویژه پرندگان است، به ارزش ها و جذابیت های طبیعی ژئوپارك قشم افزوده است.
ژئوپارك قشم تنوع عظیمی از چشم اندازهای زمین شناسی در كنار تنوع سایت های مختلف را ارائه می كند و علاوه بر این، تنوع اكولوژیكی، دیرینه شناسی و فرهنگی خاصی دارد.
این ژئوپارك به سبب موقعیت راهبردی آن در خلیج فارس و بعنوان نمونه منطقه ای كه در بین ژئوپارك های منطقه ی آسیای شرقی و ژئوپارك های اروپایی قرار گرفته، از جایگاه ویژه ای برخوردارست.
شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هنگام و لارك با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان قرار دارد.منبع:

1398/11/08
21:04:20
5.0 / 5
4410
تگهای خبر: دستگاه , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی