دمای حاصل از برخورد دو ستاره نوترونی چقدر است؟

دمای حاصل از برخورد دو ستاره نوترونی چقدر است؟ بازار مقاله: هنگامی كه دو ستاره نوترونی با یكدیگر برخورد می كنند در مركز برخورد گرمای شدیدی بین آن دو ایجاد می شود كه نمی توان آنرا با یك دماسنج به راحتی اندازه گرفت. مشاهدات گوناگونی برای اندازه گیری دمای سطح وجود دارد اما اندازه گیری دمای مركزی آن كمی مشكل است.این واقعیت وجود دارد كه ما تنها برخورد یك ستاره نوترونی را مشاهده كرده ایم و این گونه نیست كه فرصت های بسیاری برای اندازه گیری دمای یك برخورد نوترونی داشته باشیم. به همین دلیل دانشمندان دانشگاه مونیخ كمی دست به ابتكار زده و روش دیگری را برای این اندازه گیری ابداع نموده اند. آنها دریافتند كه چگونه می توان برخورد ستارگان نوترونی را درست بر روی زمین آن هم با نوع دیگری از برخورد ذرات شبیه سازی كرد. در برخورد یون های سنگین٬ بعضی از شرایط مانند دما و تراكم ذرات مشابه شرایط برخورد ستاره های نوترونی است و درست مانند فوتون هایی كه در برخورد نوترون ها تولید می شوند، در هنگام برخورد این یون های سنگین كه با سرعت نور حركت می كنند٬ نیز می توانند تولید شوند.

به گفته فیزیكدان Jurgen Friese، این كار را می توان با استفاده از شتاب دهنده یون سنگین GSI انجام داد اما دو مشكل اصلی وجود دارد. این فوتون ها به ندرت ظاهر می شوند و بسیار ضعیف هستند.
مشكل اول را میتوان با اختصاص دادن زمان بیشتر و زیاد شدن تعداد برخوردها برطرف كرد. مشكل دوم كمی پیچیده تر است. این تیم برای شناسایی الگوهای بسیار ضعیف اشعه چرنكوف تولید شده توسط محصولات پوسیدگی فوتون ها، مجبور به طراحی یك دوربین بزرگ به ابعاد 1.5 متر مربع بودند. این فوتون ها بسیار ضعیف بوده و با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستند.
از این رو آنها توانستند دمای حاصل از برخورد دو ستاره نوترونی با جرم 1.35 برابر خورشید را اندازه گیری كنند. این دما برابر 800 میلیارد درجه سانتیگراد بوده و می تواند هسته های سنگین را نیز ذوب كند.
sciencealert 2121


منبع:

1398/06/20
22:39:29
5.0 / 5
4689
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی