رئیس پژوهشگاه اقیانوس شناسی:

دانش پیش بینی های جوی را داریم اما تجهیزات نداریم

دانش پیش بینی های جوی را داریم اما تجهیزات نداریم بازار مقاله: رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اظهار داشت: ما توانایی و علم پیش بینی بروز بحران های جوی مانند سیل را داریم ولی تجهیزات به روز و كافی نداریم.دكتر بهروز ابطحی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: علم هواشناسی علم پیچیده ای است كه از یك طرف به علوم ریاضی، فیزیك سیالات و از سوی دیگر به علوم زمین ارتباط دارد؛ علم هوا شناسی یك رشته بین رشته ای است كه می بایست متخصصان خویش را در این زمینه تقویت نمایند.
وی با اشاره به اینكه خیلی از كشورها تجهیزاتی دارند كه به واسطه آن می توانند حوادثی مانند سیل را پیش بینی كنند، اضافه كرد: متخصصان ما باید خویش را تقویت نمایند تا بتوانیم پیش بینی های درستی از حوادث داشته باشیم.
ابطحی اضافه كرد: پیشرفت ما در زمینه هواشناسی و سایر علوم همگام با پیشرفت های علمی دنیا بوده ولی باید از تجربیات كشورهای پیشرفته بهره ببریم؛ یعنی تجهیزاتی كه كشورهای دیگر دارند را برای پیش بینی های جوی داشته باشیم تا بتوانیم با تاكید بر علم و دانش و متخصصان حرفه ای كه داریم بحران های طبیعی مانند سیل را پیش بینی نماییم.
وی با اشاره به اینكه علوم جوی با علم اقیانوس شناسی رابطه تنگاتنگی دارد، اظهار نمود: همه پدیده های جوی بزرگ با دریا و اقیانوس در ارتباط هستند كه محققان و اعضای پژوهشگاه اقیانوس شناسی هم می توانند در این زمینه به خوبی ورود كنند تا صدمه هایی كه از این سیل اخیر داشتیم را شاهد نباشیم.
ابطحی با اشاره به اینكه ما می توانیم زمان و مكان سیل را بر مبنای شاخص هایی كه داریم تعیین نماییم، اضافه كرد: اما باید خیلی از دستگاه های پیش بینی را داشته باشیم برخی دستگاه های پژوهشگاه مربوط به ۱۹ سال پیش است در حالیكه هر دستگاهی یك عمر مفید دارد. وی ادامه داد: پیش بینی نیاز به داده هایی دارد و تجهیزات در داده برداری مناطق دریایی تأثیر زیادی دارند؛ از این رو ما علم را داریم و نیاز به تجهیزات این امكان را فراهم می سازد كه بتوانیم پیش بینی های جوی درستی داشته باشیم. رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی تصریح كرد: در اصل پیش بینی در سازمان هواشناسی است ولی ما می توانیم در حوزه توسعه نظریه و ارتباط با دانشگاه ها كمك نماییم تا با این تعامل از ایجاد سیل و عواقب آن جلوگیری نماییم.

1398/01/27
16:40:45
5.0 / 5
4717
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , دستگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی