زنده كردن كرم های ۴۲ هزارساله توسط محققان روس

زنده كردن كرم های ۴۲ هزارساله توسط محققان روس بازار مقاله: ایسنا نوشت: دو كرم لوله ای كه بیش از 42 هزار سال بوده است كه در خاك منجمد دائمی زمین در روسیه یخ زده بودند، توسط دانشمندان به حیات بازگشتند.یك جفت نماتود(nematode) یا كرم لوله ای، ظاهرا بعد از انجماد 42 هزار ساله در ناحیه خاك منجمد روسیه، سالم و گرسنه به زندگی برگشته اند.
دانشمندان روسی می گویند كه این دو كرم متعلق به ماقبل تاریخ، بعد از بازگشت به زندگی در حال حركت و خوردن در آزمایشگاه موسسه علم فیزیك، شیمی و زیست شناسی دانش خاك در مسكو هستند. بر اساس گزارش سیبرین تایمز و اظهارات یك دانشمند روسی، بعد از ذوب كردن یخ كرم ها، نشانه های زندگی را نشان دادند.
براساس مطالعه انتشار یافته در نشریه Doklady Biological Sciences، یكی از كرم ها در نزدیكی رودخانه آلاژیا(Alazeya) در سال 2015 كشف شد و دانشمندان معتقدند كه حدود 41700 سال سن دارد. این كرم در عمق حدود 3.5 متری زمین پیدا شد. كرم دیگر هم در سال 2002 در یك حفره فسیلی جوندگان در نزدیكی رودخانه كولیما(Kolyma) پیدا شد كه این نمونه از عمق حدود 30 متری زمین بیرون آورده شد.
كرم ها در نزدیكی پارك پلیستوسن(عهد چهارم زمین شناسی) یافت شدند كه محل پروژه بازسازی زیستگاه ماموت های پشمالوی منقرض شده است.

دانشمندان این مطالعه می گویند: داده های ما نشان دهنده توانایی موجودات چند سلولی برای زنده ماندن در طولانی مدت (ده ها هزار سال) شرایط انجماد طبیعی است.
آنها گفتند: واضح است كه این توانایی نشان داده است كه نماتودهای متعلق به دوره پلیستوسن، دارای مكانیزم های سازگاری هستند كه امكان دارد از اهمیت علمی و عملی برای زمینه های در رابطه با علم مانند داروهای منجمد، زیست شناسی انجماد و اخترفیزیك برخوردار باشد.
به گفته دانشمندان این مطالعه می تواند به دانش انجماد انسان تا زمان پیشرفت پزشكی برای درمان بیماری های صعب العلاج كمك نماید. به صورت كلی كریوبیولوژی(Cryobiology) دانش مطالعه موجودات زنده در دماهای بسیار پایین است.
این مطالعه نشان داده است كه كرم ها در ظروف پتری با دمای حدود 20 درجه سانتیگراد به مدت چند هفته قرار داده شده اند. برپایه گزارش عرضه شده، دانشمندان معتقدند هر دو كرم، ماده هستند. نماتودها به توانایی شان برای دوام در شرایط نامساعد در مدت زمان طولانی همچون در دماهای بسیار پایین شناخته می شوند. سیبرین تایمز گزارش داد كه آنها هم اكنون قدیمی ترین حیوانات زنده در این سیاره هستند.
این مطالعه توسط تیم های مختلفی از موسسات روسی و دانشگاه پرینستون در نیوجرسی انجام شده است.
كرم های لوله ای
كرم های لوله ای، نخ سان تباران، یا نماتودها (Nematode) از مهم ترین جانوران می باشند. نخ سان تباران یكی از بزرگ ترین شاخه های جانوران است كه گونه های آن، كرم هایی لوله شكل و انعطاف پذیر و فاقد بند و مژه یا تاژك است و پوستك غیرزنده دارند.
كرم های لوله ای یكی از متنوع ترین شاخه های زیست شناسی هستند. تشخیص و تمایز گونه های كرم لوله ای مشكل است. بیش از 28 هزار گونه تاكنون شرح داده شده است كه از این تعداد، 16 هزار گونه انگل هستند. كرم های لوله ای دارای پوشش كیتینی بوده و حاوی یك سری واكوئل در جلدشان هستند. این موجودات فاقد دستگاه گردش خون و تنفس هستند. كرم های لوله ای در طول عمر خود 4 بار پوست اندازی می كنند. بعضی از كرم های لوله ای انگل ریشه گیاهان هستند، ولی اغلب كرم های لوله ای خاك زی مفید هستند.
این جانوران به منظور زندگی به لایه ای از آب نیاز دارند. در خاك ها بیشترین تعداد جانوران خاك مربوط به كرم های لوله ای است و در خاك هایی با مواد آلی بالا به فراوانی یافت شده و در هر متر مربع این خاك ها حدود 30 میلیون كرم لوله ای گزارش شده كه بیشتر در لایه سطحی خاك و اطراف ریشه گیاهان تجمع می نمایند.
خاك منجمد
به زمین دائم یخ بسته و لایه همیشه منجمد خاك كه معمولا در نواحی قطبی و نیمه قطبی یافت می شود، خاك منجمد(Permafrost) گفته می گردد.
بنابر تعریفی دقیق تر، اگر خاك ناحیه ای برای دو سال یا بیشتر به حالت یخ بسته بماند، به آن خاك منجمد می گویند.
به جز مناطق قطبی، در بعضی مناطق كوهستانی هم به خاك دائما منجمد برمی خوریم. خاك های منجمد مهمترین انبار متان در كره زمین هستند. بعد از آخرین دوران یخبندان، ارتفاع آب دریاها 100 متر بیشتر از امروز بوده است. بعد از انجماد مناطق گسترده ای از دریاها و رودهای موجود در قطب شمال در منطقه سیبری شرقی، حدود 2 میلیون كیلومتر مربع از دریاها یخ زد.
بستر این دریاها از خاك منجمد تشكیل شده است. عمق خاك منجمد در سیبری و اقیانوس منجمد شمالی گاهی به 1500 متر می رسد.
سقوط سنگ های سنگین و قطعه یخی (تا 11.8 میلیون مترمكعب)، زلزله (تا 3.9 ریشتر)، سیل (تا 7.8 میلیون مترمكعب آب) و جریان سریع سنگ و یخ تا مسافت های طولانی (تا 7.5 كیلومتر با سرعت 60 متر بر ثانیه) ناشی از "بی ثباتی دامنه ها" در مناطق منجمد كوهستانی گزارش شده است.
5656

1397/05/06
14:06:19
5.0 / 5
4463
تگهای خبر: دانشمند , علم , فیزیك , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی