توسعه واكسن سرطان با كمك تارهای عنكبوت

توسعه واكسن سرطان با كمك تارهای عنكبوت بازار مقاله: ایسنا نوشت: محققان سوییسی و آلمانی دریافته اند كه نانوذرات موجود در تار عنكبوت می تواند در توسعه واكسن سرطان مورد استفاده قرار گیرد.تار عنكبوت با استقامت فوق العاده در عین سبكی، یكی از چشمگیرترین مواد در جهان طبیعت است. هر دو نوع واقعی و نسخه های مصنوعی آن برای توسعه همه چیز از روكش صندلی خودرو گرفته تا وسایل الكترونیكی خنك كننده و ساخت موسیقی و حتی ترمیم اعصاب قطع شده مورد استفاده قرار می گیرد.
در حال حاضر، دانشمندان آلمان و سوئیس، استفاده جدیدی را برای تار عنكبوت پیدا كرده اند. داروهای سرطان تا زمانی كه بتوانند به اهداف توموری خود برسند، توسط نانوذرات موجود در تار عنكبوت احاطه و محافظت می شوند.
یكی از طریق های امیدبخش برای مبارزه با سرطان، ایمن درمانی است. جایی كه داروها، سیستم ایمنی بدن را به خدمت می گیرند و آن را به كشتار سلول های سرطانی ترغیب می كنند.
برای انجام این كار، پپتیدهای معینی باید به غدد لنفاوی تحویل داده شوند، جایی كه آنها می توانند لنفوسیت های T یا سلول های T برای فعالیت تحریك كنند. مشكل این است كه این پپتیدها خیلی ضعیف و شكننده هستند و اگر به تنهایی تزریق شوند، پیش از رسیدن به هدف، از بین می روند.
ایمن درمانی یك روش درمانی برای برخی بیماری ها همچون سرطان است كه با تحریك یا سركوب پاسخ سیستم ایمنی عمل می كند.
"كارول بوركین"، مدیر تحقیق جدید می گوید: برای توسعه داروهای ایمن درمانی موثر در برابر سرطان، ضروری می باشد كه پاسخ قابل توجهی از لنفوسیت های T تولید شود. همانطور كه واكسن های فعلی تنها فعالیت محدودی روی سلول های T دارند، برای رسیدن به این مسئله بسیار مهم می باشد كه دیگر روش های واكسیناسیون را توسعه دهیم.
اینجاست كه تار عنكبوت به میان می آید. در حالیكه محققان دیگر از نانوذرات سیلیكون بعنوان حامل دارو استفاده می نمایند، محققان موسسه "AMSilk" و دانشگاه های ژنو، فرایبورگ، مونیخ و بیروت هم اكنون پپتیدهای حیاتی را در حفاظ تار عنكبوت قرار داده اند.
به طور مشخص، محققان از زیست پلیمرهای ابریشم مصنوعی كه سبك وزن و غیرسمی هستند و می توانند در برابر صدمه نور و گرما مقاومت كنند، استفاده كردند.
"توماس شیبل"، نویسنده این مطالعه می گوید: ما این ابریشم ویژه را در آزمایشگاه برای قرار دادن یك پپتید با خواص واكسن بازسازی كردیم. سپس زنجیره پروتئین حاصل از آن برای تولید میكروذرات تزریقی استفاده شد.
محققان در آزمایشات دریافتند كه كپسول های انتقال داروی تولیدی به شایستگی از پپتیدها محافظت می كنند، به صورتی كه آنها را به غدد لنفاوی می رسانند و منجر به افزایش پاسخ ایمنی از سلول های T می شوند.
ذرات ابریشم هم قادر به تحمل گرما تا 100 درجه سانتی گراد طی چندین ساعت بودند.
"بوركین" می گوید: مطالعه ما اعتبار روش ما را ثابت كرده است. ما اثربخشی یك استراتژی جدید واكسیناسیون را نشان دادیم كه بسیار پایدار، با تولید آسان و به راحتی قابل تنظیم است.
محققان می گویند این روش می تواند در نهایت برای حمل انواع دیگر داروها هم مورد استفاده قرار گیرد. در فرم فعلی، می تواند حداقل به سایر محموله های پپتیدی گسترش یابد، اما تیم می گوید كار بیشتری باید صورت گیرد تا آزمایش شود كه آیا آنتی ژن های بزرگ را می توان داخل این ذرات تار عنكبوت بسته بندی كرد.
در عین حال، میكروذرات تار عنكبوت همینطور باید از دارو در خارج از بدن محافظت كنند، به این مفهوم كه نیازی نباشد واكسن ها در حین حمل و نگهداری و انبار كردن، همیشه خنك نگه داشته شوند.
این تحقیق در مجله Biomaterials انتشار یافته است.

5656


1397/03/27
14:49:35
5.0 / 5
5080
تگهای خبر: تحقیق , سلول , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی