گزارش مهر از نوبل امسال؛

اعطای جوایز نوبل ۲۰۱۷

اعطای جوایز نوبل ۲۰۱۷ به گزارش بازار مقاله جوایز نوبل علمی امسال در حالی اعطا گردید كه نكات جالب و غیرمنتظره ای را برای برندگان آن به همراه داشت و موفق گردید دریچه های تازه ای را به روی بخشهای ناشناخته جهان باز نماید.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، اكتبر ۲۰۱۷ مانند سال های گذشته با انتظار برای معرفی برندگان جوایز نوبل آغاز شد. البته این انتظار چندان طولانی نشد. از دوم اكتبر تا به امروز برندگان رشته های پزشكی، فیزیك و شیمی به ترتیب اعلام شدند. مانند هر سال این جوایز به دانشمندانی تعلق گرفت كه مدت های طولانی از عمر حرفه ای خود را صرف تحقیق در بهبود بخش هایی ناشناخته و پیچیده از زندگی بشر روی كره خاكی كردند.
درهر حال جوایز نوبل امسال نكات جالب توجهی را نیز با خود به همراه داشت. امسال دانشمندان آمریكایی بیشترین سهم را از جوایز از آن خود كردند. در كل ۹ دانشمند برنده جوایز نوبل در رشته های پزشكی، فیزیك و شیمی شدند كه ۶ نفر از آنان آمریكایی بودند.
۳ نفر باقیمانده نیز دانشمندانی اروپایی بودند. آنچه در نوبل ۲۰۱۷ به چشم می خورد نبود دانشمندان آسیایی و آفریقایی در این فهرست بود.
نوبل پزشكی از آن تحقیقی ناشناخته
جایزه نوبل پزشكی ۲۰۱۷ به سه دانشمند آمریكایی برای تحقیق درباره ساعت بیولوژیك یا « ریتم شبانه روزی» بدن تعلق گرفت. جفری سی هال استاد دانشگاه مین، مایكل راسباش استاد دانشگاه براندیس و مایكل دبلیو یانگ استاد دانشگاه راكفلر، سه دانشمند آمریكایی برای تحقیقات خود درباره ساعت بیولوژیك بدن انسان موفق به دریافت جایزه نوبل پزشكی شدند.


آنها مطالعات خود درباره این موضوع را از ۱۹۸۴ میلادی آغاز كردند. سه محقق آمریكایی متوجه شدند ساعت بیولوژیك بدن یا « ریتم شبانه روزی» عامل خوابیدن افراد در شب و البته تغییرات مهمی در رفتار و بدن انسان است. این ریتم شبانه روزی در تمام سلول های بدن انسان، گیاهان، حیوانات و قارچ ها نیز وجود دارد. حالات روحی، سطح هورمون ها، دمای بدن و متابولیسم همگی با توجه به این ریتم تنظیم می شوند.در كوتاه مدت، اختلال در ساعت بدن روی تشكیل حافظه تاثیر می گذارد اما در بلند مدت خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله دیابت نوع دوم، سرطان و حمله قلبی را می افزاید.
یكی از نكات جالب درباره نوبل پزشكی ۲۰۱۷ ناشناختگی این تحقیق بود. تصور همه بر آن بود كه ابزار ژنتیك CRISPR یا تحقیقات درباره ایمون تراپی ( استفاده از سیستم دفاعی بدن برای مبارزه با سرطان) برنده این جایزه باشد.
حتما شوخی می كنید
نام این سه دانشمند برنده در هیچ یك از فهرست نامزدهای احتمالی این جایزه وجود نداشت. حتی راسباش پس از تماس تلفنی كمیته نوبل درباره برنده شدن تحقیقاتش گفت: حتما شوخی می كنید!
به گفته محققان اطلاع از ساز و كار ساعت بیولوژیك بدن در حقیقت به مثابه كشف جعبه سیاه حیات بشر است.
جایزه نوبل پزشكی در سال ۲۰۱۶ به یوشینوری اوسومی دانشمند ژاپنی به خاطر تحقیقات و كشفیاتش درباره مكانیزم هایی كه سلولهای بدن انسان خود را بازسازی می كنند یا همان اتوفاژی رسید.اینكه یك ژاپنی و به تنهایی برنده این جایزه شد از مهمترین نكات قابل توجهی این دوره نوبل پزشكی به شمار می آید.
نوبل فیزیك و تایید نظریه یك قرن قبل
این جایزه نیز در سال ۲۰۱۷ به سه دانشمند آمریكایی برای تحقیقات درباره امواج گرانشی تعلق گرفت. راینر ویس، كیپ تورن و بری باریش سه دانشمند برنده جایزه نوبل فیزیك در سال ۲۰۱۷ هستند. ویس استاد دانشگاه MIT، تورن استاد دانشگاه كل تك و باریش استاد دانشگاه بركلی است. تحقیقات آنها در حوزه امواج گرانشی یكی از دستاوردهای مهم علم فیزیك در سال های اخیر به شمار می آید.

البته آلبرت انیشتین ، فیزیكدان مشهور نیز وجود این امواج را پیش بینی كرده بود و آن را یكی از پیامدهای نظریه نسبیت می دانست.
به عبارت دیگر ردیابی امواج گرانشی بالاخره نظریه ۱۰۰ ساله انیشتین را تایید كرد. براساس این نظریه طی رویدادهای عظیم در جهان، ابعاد« زمان-فضا» خود را امتداد می دهد، می فشارند و لرزش های گرانشی را مانند امواج سطح یك دریاچه به سراسر جهان ارسال می كند.
هرچند این امواج در نتیجه رویدادهای عظیم آسمانی به وجود می آیند( مانند ادغام سیاهچاله ها)، اما انیشتین معتقد بود این امواج چنان نامحسوس هستند كه انسان با فناوری قادر به رصد آن نخواهد بود. اما سه محقق گفته شده ساخت لیزری را رهبری كردند كه حساسیت لازم برای ردیابی امواج گرانشی را داشت. حاصل تلاش آنان دو رصد خانه LIGO در واشگتن و لوییزیانا بود.ردیابی مستقیم امواج گرانشی صفحه جدیدی در اكتشافات انسان درباره بخش «تاریك» جهان می گشاید. این امواج چشم اندازی به زمان ها و اماكنی فراهم می كنند كه در تاریكی محض به سر می برند.
جالب آنكه این محققان تصور نمی كردند این تحقیق نیز برنده جایزه نوبل شود. اما شاید یكی از نكات حایز اهمیت جایزه نوبل فیزیك ۲۰۱۷ آن بود كه بالاخره پیش بینی ۱۰۰ ساله انیشتین را تایید كرد.
سال گذشته این جایزه به طور اشتراكی به دیوید تولس، دونكان هالدین و مایكل كاستلریتز برای كشف نظری انتقال فاز توپولوژیك و مراحل توپولوژیك ماده اختصاص یافت. نكته جالب توجه این است كه هر سه این دانشمندان متولد بریتانیا بودند.
در تاریخچه این جایزه فقط یك دانشمند توانسته 2 بار برنده آن شود. جان بردین تنها فردی است كه در سال های ۱۹۵۶ و ۱۹۷۲ این جایزه را از آن خود كرد.
نوبل شیمی برای سه دانشمند اروپایی
برخلاف دو حوزه پزشكی و فیزیك، نوبل شیمی ۲۰۱۷ به سه دانشمند اروپایی تعلق گرفت. ژاك دو بوشه استاد دانشگاه لوزان از سوئیس، یواخیم فرانك استاد دانشگاه كلمبیا در آمریكا و با ملیت آلمانی و ریچارد هندرسون از آزمایشگاهMRC در كمبریج انگلیس با ملیت اسكاتلندی به طور مشترك برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۷ شدند.

این سه دانشمند به دلیل تلاش های خود در توسعه بررسی شیوه میكروسكوپی كرایو الكترون با كیفیت بالا جهت تعیین ساختار مولكول های زیستی موفق به دریافت نوبل شدند.بررسی میكروسكوپی كرایو- الكترون در حقیقت روشی است كه به دانشمندان اجازه می دهد تا مولكول های زیستی را فریز كرده و فرایندهای مختلف فعل و انفعالات آنها را به طور دقیق بررسی كنند. با كمك این روش می توان ویروس و باكتری ها ( مانند ویروس زیكا) را در میكروسكوپ و در وضعیت اولیه شان بررسی كرد.چنین روشی درك ابتدایی انسان از مفهوم شیمی حیات را ارتقا می دهد و به ساخت داروهای جدید كمك می كند.
یكی از نكات جالب درباره ژاك دو بوشه یكی از برندگان نوبل شیمی، معرفی نامه او در وب سایت دانشگاه لوزان( محل تدریس او) است.
در این معرفی نامه ساده او نوشته است:
۱۹۴۱
والدینی خوش بین مرا به دنیا آوردند.
۱۹۴۶
از تاریكی دیگر نمی ترسیدم چون خورشید همیشه برمی گشت. كوپرنیك این موضوع را توضیح داده است!
۱۹۴۸-۵۵
نخستین بخش از حرفه علمی خود را در والیز و لوزان گذراندم( ابزارها: چاقو، سوزن، نخ و كبریت)
سال گذشته ژان پیر ساونج شیمیدان سرشناس فرانسوی، برنارد فرینگا شیمیدان هلندی از دانشگاه گرونینگن این كشور، فریزر استادرت شیمیدان اسكاتلند از دانشگاه نورث وسترن آمریكا برای سنتر ماشین آلات مولكولی موفق به دریافت این جایزه شدند.
نوآوری آنها شامل خلق انواعی از ماشین آلات است كه به طور طبیعی توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد، مانند موتورها، خودروها و یا خرد كننده دانه های قهوه البته با یك تفاوت بزرگ و آن اینكه این ماشین آلات در ابعاد نانویی هستند و بر پایه مولكولهایی ساخته شده اند كه از موی انسان هم كوچكترند.
در این رشته نیز فردریك سانگر تنها فردی است كه دو بار این جایزه را دریافت كرده است. او در سال های ۱۹۵۸ و ۱۹۸۰ میلادی برنده این جایزه شده است.
 

1396/07/13
18:48:55
5.0 / 5
4722
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی