نجوم در قاب سال ۹۶؛

مرداد ۹۶ نقطه عطف رویدادهای نجومی، كاوشگری كه به آخر راه رسید

مرداد ۹۶ نقطه عطف رویدادهای نجومی، كاوشگری كه به آخر راه رسید بازار مقاله: سال ۹۶ رویدادهای نجومی زیادی در آسمان ایران رخ داد كه بعضی از مهم ترین آنها در تاریخ به ثبت رسیدند.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، هر ساله رویدادهای نجومی مختلفی همچون خسوف، كسوف، بارش های شهابی، همنشینی سیاره ها و ستاره ها رخ می دهد. سال ۹۶ هم بی نصیب از این رویدادها نبوده و خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی و... از مهم ترین رویدادهایی بودند كه دوربین های عكاسی آنها را به ثبت رساندند.
علی آزادگان كارشناس نجوم مهمترین رویدادهای نجومی سال ۹۶ را برشمرده است كه به بعضی از آنها اشاره می نماییم. اردیبهشت ۹۶
در اردیبهشت سال ۹۶ ناسا از منبع انرژی احتمالی در اعماق اقیانوس آب مایع در قمر زحل، انسلادوس پرده برداشت. این تحقیقات به این نتیجه رسیده بود كه وجود هیدروژن مولكولی در این اقیانوس می تواند بعنوان منبع انرژی برای حیات احتمالی در آنجا باشد.
مرداد۹۶
در این ماه سال ۹۶ شاهد خسوفی جزئی در كشور بودیم كه فقط گوشه ای از ماه در سایه زمین فرو رفت.
یكی از مهمترین رویدادهای سال ۹۶ كه در كتابهای تاریخ نجوم ثبت خواهد شد مشاهده همزمان برخورد دو ستاره نوترونی در طیف امواج نوری و امواج گرانشی بود.
در ۲۶ مرداد آشكارسازهای گرانشی «لایگو» و «ویرگو» همراه با بیش از ۷۰ رصدخانه زمینی و فضایی این رخداد را ثبت كردند. یكی از مهمترین روش های تشكیل عناصر سنگین مانند طلا در كیهان، این گونه برخوردها هستند.
همچنین ۳۱ مرداد ماه همزمان با كسوفی كلی كه در پهنه آمریكای شمالی صورت گرفت از دیدنی ترین ماه گرفتگی ها به شمار می رفت. هرچند در ایران امكان رصد این پدیده شگفت انگیز مهیا نبود اما حضور عكاسان ایرانی در محل ماه گرفتگی، عكسهای زیبایی آفرید و در بین خیل عظیم تصاویر این كسوف بسیار چشمگیر شد.
شهریور ۹۶
از دیدگاه منجمان ۲۴ شهریور آخر ماموریت فضاپیما و كاوشگر كاسینی بعد از ۱۳ سال بود. بر مبنای گفته ناسا سوخت پلوتونیم این فضاپیما رو به اتمام بود و این خطر وجود داشت كه به یكی از قمرهای زحل كه احتمال حیات در آنها وجود دارد برخورد كند، ازاین رو ناسا آن را وارد جو ضخیم زحل كرد تا از بین برود.
مهر ۹۶
در مهرماه ۹۶ منظومه شمسی برای نخستین بار در تاریخ علم مدرن شاهد حضور جسمی از خارج این منظومه بود. این صخره عجیب فضایی كه «اُموآموآ» نامیده شد توجه اخترشناس ها را به سرعت جلب كرد. در ابتدا به نظر می رسید كه دنباله دار باشد و حتی كمی بعدتر بعضی مطرح نمودند كه شاید فضاپیمایی بیگانه باشد. این صخره فضایی پس از دور زدن خورشید منظومه شمسی را برای همیشه ترك كرد.
بهمن ۹۶
۱۲ بهمن خسوفی كلی رخ داد، هرچند در اغلب مناطق ایران ماه به شكل گرفته طلوع كرد و مناطق غربی هم فقط مراحل پایانی خسوف كلی را مشاهده نمودند اما برای عكاس های نجومی فرصتی بی نظیر بوجود آمد تا ماه گرفته را در لبه افق شكار كنند.

1397/01/14
16:28:02
5.0 / 5
4425
تگهای خبر: فضا , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی