ساخت پوشش ضد آفتاب و بانداژ زخم با مو!

ساخت پوشش ضد آفتاب و بانداژ زخم با مو! بازار مقاله: بازار مقاله: دانشمندان هندی در پژوهش جدیدی نشان داده اند که می توان از ضایعات مو برای ساخت پوشش ضد آفتاب پنجره و بانداژ زخم استفاده نمود.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، وقتی به تمام موهایی فکر می نماییم که هر روز در سالن های سرتاسر دنیا کوتاه و دور ریخته می شوند، متوجه می شویم که مقدار زیادی مو هدر رفته است. دانشمندان هندی، روش جدیدی را برای استخراج ترکیبات از موهای دور ریخته شده ابداع نموده اند تا از آنها در محصولاتی مانند پانسمان زخم و پوشش ضد آفتاب پنجره استفاده گردد.
موی انسان علاوه بر چیزهای دیگر، عمدتاً از پروتئینی به نام کراتین همراه با رنگدانه ای به نام ملانین تشکیل شده است که به آن رنگ می دهد. بااینکه هر دو ماده کاربردهای احتمالی گوناگونی دارند اما کوشش های پیشین برای استخراج آنها از مو یا شامل مواد شیمیایی سمی و روش های پیچیده بوده است یا دانشمندان فقط توانسته اند یکی از این ترکیبات را استخراج کنند. اینجاست که روش جدید وارد می شود.
پروسه «ضایعات صفر»(zero-waste) که توسط گروهی از دانشمندان «دانشگاه پرزیدنسی»(Presidency University) هند به سرپرستی دکتر «پائولومی گوش»(Paulomi Ghosh) توسعه داده شده است، با شستن دسته ای از موهای دور ریخته شده و برش دادن آنها به قطعات کوچک شروع می شود. سپس، این قطعات کوچک با یک مایع یونی(نمک مایع) مخلوط می شوند. این مایع یونی، پیوندهای هیدروژنی که مولکول های کراتین را در کنار هم نگه می دارد، می شکند.
در مرحله بعد، مخلوط مو/نمک حرارت می بیند و در محلول اسید هیدروکلریک ریخته می شود که رسوب ملانین را در پی دارد و سپس جمع آوری می شود. در نهایت، دیالیز شیمیایی برای استخراج کراتین قابل دسترس از محلول انجام می گیرد. مایع یونی را با کاهش عملکرد کمی آن می توان چندین بار مورد استفاده مجدد قرار داد.
از آنجائیکه پیش تر نشان داده شده است کراتین نقش فعالی در بهبود زخم ها دارد، دانشمندان معتقدند که کراتین استخراج شده از مو را می توان در پانسمان های زخم مانند بانداژهای هموستاتیک بهره برد.
از آنجائیکه ملانین دارای خواص شناخته شده ضد اشعه ماوراءبنفش و آنتی اکسیدان است، می توان از آن در محصولاتی مانند پوشش ضد آفتاب یا پوشش مسدودکننده اشعه ماوراءبنفش برای پنجره استفاده نمود. بر اساس گزارش ها، چنین کاری با روش های دیگر استخراج ملانین از مو امکان پذیر نیست برای اینکه آنها لطمه زیادی را به ساختار طبیعی رنگدانه وارد می کنند.
این پژوهش، در مجله «ACS Omega» به چاپ رسید.1402/02/13
10:08:07
5.0 / 5
314
تگهای خبر: پژوهش , چاپ , دانشگاه , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی