معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری مطرح كرد

پیشنهاد ایجاد ابرشرکت های فناور با همکاری گروه D8

پیشنهاد ایجاد ابرشرکت های فناور با همکاری گروه D8 به گزارش بازار مقاله، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اظهار داشت: با همکاری گروه D8 می توانیم ۱۰  اَبرشرکت فناوری مشترک ایجاد نماییم و  از منافع و مزیت های منطقه ای هرکدام بهره ببریم. باید برای این منظور برنامه ریزی جهت سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری صورت گیرد، که این دور از ذهن نیست.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی در نشست TIM 2023 درمورد تبادل فناوری بین کشورهای مختلف اظهار داشت: یکی از فرصت های ما در منطقه، همسایگی با کشورهای مسلمان و همکاری با آنها است.
وی با اشاره به اینکه کشورهای عضو D8 یک هشتم جمعیت دنیا را دارند و ۶۰ درصد مسلمانان جهان در این کشورها زندگی می کنند، اضافه کرد: از طرفی کشور در سالهای گذشته تمرکز زیادی بر روی مرجعیت علمی و فناوری در دنیا داشته است که توفیقات زیادی در این حوزه ها داشته است و اگر بخواهیم این توفیقات را اثر گذار نماییم باید بتوانیم با کشورهای همسو تر و مشترک المنافع تبادل فناوری و سرمایه گذاری داشته باشیم.
دهقانی ضمن اشاره به نشست سرمایه گذاری تیم ۲۰۲۳ در پارک پردیس، یکی از دستاورد این برنامه را انعقاد قراردادهایی بین سرمایه گذاران و فناوران دانست و اظهار داشت: امیدواریم این رویدادها سالانه توسعه یابند. حالا با عنایت به توسعه علم و فناوری طی دو دهه اخیر محتواهای خوبی در دست داریم که در سرمایه گذاری مشترک با کشورهای دوست می توانیم به توسعه بازار و ابعاد آنها بپردازیم. امیدوارم این برنامه بخشی از این اهداف را عملی سازد.
وی توسعه فناوری را حاصل توسعه فعالیتهای علمی ذکر کرد و افزود: فناوری، مهم ترین نقطه قوت کشورها است؛ چون که فناوری می تواند محوری برای توسعه همکاری با جهان و کشورهای اطراف باشد و برنامه های مشترک ما با وزارت امور خارجه و مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی با این هدف است تا بتوانیم تعاملات نخبگانی از سطح فردی تا سطح شرکتی و محصولی و بازار با کشورهای همسایه توسعه چشم گیر یابد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با تکیه بر این که ایران می تواند یکی از بزرگترین بازیگران جهان در توسعه و ترویج و استفاده و اقتصادی سازی مقوله نوآوری باشد، تصریح کرد: نوآوری یک مفهوم جدید و رو به جلو است و لازم است در همه عرصه ها رسوخ کند و این یک امر این اجبار است.
دهقانی افزود: هیچ حوزه اقتصادی در دنیا وجود ندارد که بتواند بدون نوآوری سازنده، به حیات اقتصادی ادامه دهد. شرط بقا تمام زنجیره اقتصادی و نقطه های ارزش بالادست و پایین دست "نوآوری" است ازاین رو نوآوری یک نیاز جدی در همه حوزه هاست.
وی با تکیه بر این که فرصت های در اختیار ما مانند دسترسی به دریا، معادن، انرژی، نیروی انسانی توانمند و بازار مصرف نوآوری می تواند به تکمیل زنجیره نواوری در کشور کمک نماید، افزود: باید در ۵ دوره آینده این نشست تمرکز را روی بیگ دیتا و شرکتهای بزرگ فناوری که فراتر از استارتاپ های کوچک هستند بگذاریم.
به نقل از ایشان، ظرفیت های منطقه ایجاب می کند که صاحب برندهای بزرگ جهانی در توسعه فناوری جهانی باشیم و برای این منظور ساختن شرکتهای بزرگ می تواند موثر باشد.
دهقانی پیشنهاد کرد: با همکاری گروه D8 میتوان ۱۰ ابر شرکت فناوری مشترک ایجاد نماییم و از منافع و مزیت های منطقه ای هر کدام بهره ببریم. باید برای این منظور برنامه ریزی برای سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری شود که این دور از ذهن نیست.
وی اظهار داشت: ما باور داریم این توان در کشورهای D8 وجود دارد و کمک نماییم تا در چشم انداز آینده صاحب شرکتهایی شویم که تحولات منطقه ای و توسعه ای ایجاد کنند.
منبع:

1401/12/08
13:47:11
5.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی