تصویر جدید هابل از محل تولد یک ستاره جوان

تصویر جدید هابل از محل تولد یک ستاره جوان بازار مقاله: بازار مقاله: تلسکوپ فضایی هابل منظره ای خیره کننده از منطقه ای در فضا ارائه کرده است که به زودی شاهد تولد یک ستاره جوان خواهد بود.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تصویر جدیدی که توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده است، یک ابر مولکولی متشکل از گاز و غبار را نشان میدهد که یک جرم فشرده را در خود جای داده که به زودی به یک ستاره نوزاد تبدیل خواهد شد.
به قول آژانس فضایی اروپا، اخترشناسان، "CB ۱۳۰-۳" را که در فاصله ۶۵۲ سال نوری از زمین در صورت فلکی مار قرار دارد، یک هسته متراکم می نامند. این هسته متراکم مجموعه فشرده ای از گاز و غبار است که به عنوان واحدهای سازنده ی ستاره ها عمل می کنند. هسته های متراکمی مانند "CB ۱۳۰-۳" کوچکترین و متراکم ترین گونه های ابرهای مولکولی هستند. این ابرها مهد تولد ستارگان به حساب می آیند و می توانند زادگاه انبوهی از ستارگان، بصورت منفرد و بصورت جفت های دوتایی باشند.
خیلی از هسته های متراکم هم اکنون ستاره های جوان را در خود جای داده اند، در صورتیکه برخی دیگر از آنها انقباض های آهسته به سمت داخل را نمایش می دهند. هر دو نوع از هسته های متراکم دمایی در حدود منفی ۴۴۰ درجه فارنهایت(منفی ۲۶۲ درجه سانتیگراد) دارند و به طور معمول بیضوی شکل هستند.
در طول فروپاشی گرانشی این میدان های عظیم از گاز سرد، جرم کافی می تواند در محلهای انتخابی انباشته شود تا به دماهای بالا و چگالی های شدید مورد نیاز برای شروع همجوشی هسته ای که تولد یک ستاره را رقم می زند برسد. ستاره ها در تمام طول عمر خود این همجوشی را حفظ می کنند.
تصویر جدید هابل از "CB ۱۳۰-۳"، این هسته متراکم را که شبیه به یک لیوان آب هویج ریخته شده روی سفره ای از ستاره ها و کهکشان ها است، نمایش می دهد. در این تصویر نشانه ای از ستاره ی درحال تولد در ابر مولکولی وجود ندارد.
با این وجود، جزییات دیگری در مورد "CB ۱۳۰-۳" در تصویر به شکل آشکارتری دیده می شود که اخترشناسان با بهره گیری از دوربین میدان وسیع ۳ هابل ثبت کرده اند. برای مثال، این تصویر نشان میدهد که چگالی ابر مولکولی ثابت نیست. لبه های بیرونی "CB ۱۳۰-۳" را می توان به عنوان بخش های ضعیف گاز مشاهده کرد که بسادگی ستاره های پس زمینه را محو می کنند. در مقابل آن، مواد موجود در قلب ابر مولکولی به قدری متراکم هستند که نور ستاره های پس زمینه را کاملاً مسدود می کنند.
گاز و غبار هسته متراکم "CB ۱۳۰-۳" نیز بر رنگ ستارگان پشت آن و همین طور روشنایی آنها تاثیر می گذارد. بنظر می رسد ستارگانی که نزدیک به قلب "CB ۱۳۰-۳" دیده می شوند، رنگ قرمزتری نسبت به ستاره هایی که در لبه های بیرونی این ابر گازی می درخشند، دارند.
منبع:

1401/08/28
10:53:21
5.0 / 5
239
تگهای خبر: دوربین , فضا , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی