نتایج یك پژوهش نشان می دهد؛

سرطان پستان هنگام خواب شبانه در بدن پیشروی می کند

سرطان پستان هنگام خواب شبانه در بدن پیشروی می کند نتایج پژوهش جدیدی که در ˮمؤسسه فناوری فدرال زوریخˮ انجام شده است، نشان داده است احتمال پیشروی سرطان پستان هنگام خواب شبانه بیشتر است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از نیو ساینتیست، پژوهش جدیدی نشان داده است که سلول های سرطان پستان به طور عمده در شب و هنگام خواب گسترش می یابند و به سایر قسمت های بدن می رسند. بدین ترتیب، این فرایند آن طور که پیش تر تصور می شد، به صورت مداوم طی روز رخ نمی دهد.
پژوهشگران اخطار دادند که این نتایج بدان معنا نیست که افراد مبتلا به سرطان باید از خوابیدن اجتناب کنند تا از گسترش سرطان جلوگیری شود. پژوهش های پیشین نشان داده اند که اختلال در خواب می تواند پیشروی سرطان پستان را بدتر کند، اما یک پژوهش جدید نشان داده است که در نظر گرفتن بهترین زمان از روز برای درمان سرطان می تواند درمان را مؤثرتر کند.
"نیکولا استو" (Nicola Aceto)، پژوهشگر "مؤسسه فناوری فدرال زوریخ" (ETH Zurich) و از اعضای این گروه پژوهشی، اظهار داشت: بیشتر درمان های سرطان، به منظور هدف قرار دادن سلول های تومور در یک زمان خاص طراحی نشده اند. درمان های عرضه شده با این تصور عمومی انجام می شوند که تومور وجود دارد و باید تلاش داشت تا در هر زمانی به آن حمله کرد. حالا بهتر از پیش می دانیم که در زمان های مختلف چه اتفاقی می افتد و درمان باید بهتر صورت گیرد.
"استو" و همکارانش پیش از این، پژوهش دیگری را در مورد سرطان پستان قابل متاستاز انجام داده بودند که طی آن، روند غیرمنتظره ای را تشخیص دادند. این پژوهش نشان داد که "سلول های توموری در گردش" (CTCs) شرکت کنندگان، یعنی سلول های ناشی از تومورهای مهاجم، بیشتر هنگام شب تکثیر می شوند.


پژوهشگران تصمیم گرفتند که در مورد ۳۰ زن مبتلا به سرطان پستان، همچون ۹ زن مبتلا به نوع متاستاتیک سرطان که تحت درمان نبودند، تحقیقات بیشتری انجام دهند. دانشمندان در ساعات ۱۰ و چهار صبح، نمونه های خون را جمع آوری کردند.
تحلیل و بررسی آنها نشان داد که ۷۸ درصد از کل سلول های توموری در گردش، در نمونه های شبانه یافت شده اند؛ یعنی زمانی که زنان در خواب بودند.
سپس پژوهشگران، آزمایش های خون مشابهی را روی موش هایی انجام دادند که چهار نوع مختلف سرطان پستان به آنها القا شده بود. آنها دریافتند که با عنایت به نوع سرطان، بین ۸۷ تا ۹۹ درصد از سلول های توموری در گردش، از نمونه های گرفته شده طی دوره خواب حیوانات به دست آمده اند. علاوه بر این، سلول های توموری در گردش به دست آمده از موش های خواب، بیشتر از موش های بیدار بودند. این بدان معناست که احتمال تشکیل شدن تومور جدید بیشتر بود.
"استو" اظهار داشت: باآنکه این نتایج در ابتدا اعجاب انگیز بودند، اما یافته های ما در واقع منطقی هستند. سیستم ایمنی بدن به شدت تحت تأثیر چرخه خواب و بیداری بدن قرار دارد که بعنوان ریتم شبانه روزی شناخته می شود. با این حال، به صورت کلی تصور می شد که تومورهای سرطانی از این ریتم شبانه روزی پیروی نمی کنند.
یافته های جدید، این تصور غلط را تصحیح می کنند، اما خیلی از پرسش ها را هم بی پاسخ می گذارند. "استو" اضافه کرد: ریتم خاصی وجود دارد که هنگام خواب به بیشترین اوج خود می رسد. در هر حال، ما نمی دانیم که دقیقاً کدام لحظه از خواب در این میان مؤثر است و اینکه آیا خوابیدن بیشتر و کمتر به این امر کمک می نماید یا خیر.
این پژوهش در مجله "Nature" به چاپ رسید.
منبع:

1401/04/03
11:12:51
5.0 / 5
175
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , چاپ , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی