رئیس انجمن دندانپزشكی ایران:

در بحث افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی تمام جوانب را در نظر بگیریم

در بحث افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی تمام جوانب را در نظر بگیریم رئیس انجمن دندانپزشکی ایران با تکیه بر این که مجلس باید با نگاه همه جانبه و جامعه نگر به بحث افزایش ظرفیت دندانپزشکی در کشور ورود کند، اظهار داشت: نگذاریم تصمیمات اتخاذ شده در این حوزه کیفیت آموزش را زیر سوال ببرد و جایگاه عرصه دندانپزشکی ایران در جهان را خدشه دار کند.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، دکتر تاجرنیا در نشست خبری با خبرنگاران که در مورد مصوبه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی رشته دندانپزشکی برگزار شد با تکیه بر این که برای تصویب هر مصوبه ای ابتدا باید هدف از افزایش این ظرفیت را مورد بررسی قرار دهیم، اظهار داشت: آیا هدف از این مصوبه کاهش هزینه خدمات دندانپزشکی برای مردم است. آیا با این تصمیم توزیع عادلانه دندانپزشک و خدمات دندانپزشکی در کشور اتفاق می افتد. آیا سلامت دهان و دندان با چنین تصمیم هایی تأمین می شود. در واقع سوالاتی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: روند افزایش دانشکده های دندانپزشکی و پذیرش دانشجوی دندانپزشکی در ایران روندی رو به افزایش است و این گونه نیست که ما در گذشته افزایش ظرفیتی نداشته باشیم و بخواهیم در پاسخ به مصوبه اخیر پاسخ بدهیم که آیا این مصوبه به سوالات فوق پاسخ می دهد یا این گونه نیست.
رئیس جامعه دندانپزشکی ایران تصریح کرد: موضوعی که مطرح می شود این است که حدود نیمی از دانشجویان فعلی در کشور دندانپزشک می شوند و طی این ۲۰ سال قبل هم تعداد دانشجویان دندانپزشکی دو برابر شده است. آیا دو برابر شدن آمار دانشجویان و تعداد دندانپزشکان هزینه های خدمات دندانپزشکی را و ارائه ی خدمت را کاهش داده است و این که آیا قدرت خرید خدمت مردم و نهادهای بیمه ای، همینطور سایر نهادها افزایش پیدا کرده، ازاین رو در ادوار مختلف یک درصد از دندانپزشکان و فارغ التحصیلان کشور در تهران و شهرهای بزرگ مستقر بودند و هر اندازه به تعداد این افراد اضافه شده است به فرایند دندانپزشک در کشور اضافه نشد و توزیع دندانپزشک در سطح کشور افزایش نیافته است و اگر ۲۰ سال پیش تعداد دندانپزشکان تهران ۳۰ درصد دندانپزشکان کشور بوده است با افزایش ظرفیت پذیرش این آمار به عدد ۳۵ یا ۴۰ درصد برسد مبین این است که بخشی از این افراد به صورت قانونی و بخش دیگر به صورت غیرقانونی در تهران یا سایر شهرها متمرکز می شوند. ازاین رو افزایش ظرفیت به توزیع نیروی انسانی منجر نمی گردد.
رئیس جامعه دندانپزشکی ایران تصریح کرد: مگر هم اکنون رتبه ۳۰ هزار رشته علوم پزشکی در کنار رتبه زیر ۱۰۰ پزشکی و دندانپزشکی در مناطق مختلف قرار نمی گیرد. چرا نتیجه این اقدامات منجر به نتیجه بخش شدن تصمیمات در خصوص عادلانه بودن توزیع نشده است. بخش عمده آن به این نکته بر می گردد که ما عمده مسائل را به صورت تک بعدی می بینیم و به زمینه های مختلف آن توجه نکردیم و تصور می نماییم اگر تعداد دانشجویان دندانپزشکی ما مثلاً از ۴۰ هزار به ۷۰ هزار نفر افزایش یابد مشکلات ما حل خواهد شد.
وی تصریح کرد: برای نمونه در یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان یکی از همکاران به ما می گفتند ماهی یک مرتبه به این استان بیایید و برنامه ایمپلنت چابهار را انجام بدهید که من به این امر پاسخ مثبت دادم و اعلام نموده ام با عنایت به این که من ماهی یک یا دو روز در این شهر حضور پیدا خواهم کرد، ازاین رو تعداد بیمارانی که به این خدمت نیاز دارند را آماده کنند که متاسفانه هنوز تعداد متقاضی این خدمت به پنج نفر هم نرسیده است. ازاین رو هم اکنون افراد زیادی در شهر تهران و شهرهای مختلف مجوزهای دندانپزشکی در دست دارند اما آن خدمت را فعال نمی کنند چون که هزینه تمام شده خدمت بگونه ای است که برای آنها به صرفه نیست که به انجام این خدمت بپردازند.
تاجرنیا تصریح کرد: عمده کسانی که خدمات دندانپزشکی عرضه می کنند در تهران و شهرهای بزرگ متمرکز شده اند، چون که خدمت گرفتن در سایر شهرها برای مردم به صرفه نیست.
رئیس انجمن دندانپزشکی ایران خاطرنشان کرد: ازاین رو مسائل و عوامل چند مجهولی در مورد تصمیم گیری در زمینه ظرفیت پذیرش دندانپزشکی دخیل است. چون که تربیت یک دانشجو و تاسیس یک دانشکده دندانپزشکی در شرایط فعلی هزینه های سرسام آوری برای دولت به دنبال خواهد داشت. دانشگاه های دولتی ما مشکل کمبود بودجه در حوزه امکانات دندانپزشکی دارند و مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری هم افزون بر این مشکلات می باشد.
وی اظهار نمود: پزشکی و دندانپزشکی در کشور ما اعتباری داشت. اگر کشورهای منطقه را مورد بررسی قرار بدهیم وضعیت ما از امتیاز ویژه ای بهره مند بود و اگر روزی اعتبار پزشک و دندانپزشک ایرانی در دنیا متزلزل شود آیا قابل پذیرش است؟
تاجرنیا خاطرنشان کرد: هم اکنون بیشتر از ۲۰۰ مرکز آموزش مهارتی در حوزه علوم پزشکی در کشور تاسیس شده اند که عمده مراجعین این مراکز فارغ التحصیلان جوان هستند. ازاین رو در زمانی برای عضو هیات علمی شدن یک سری ارزش و شاخص هایی وجود داشت که افراد تلاش می کردند که وارد این حوزه شوند اما امروز این دیدگاه وجود ندارد و ما گرفتار دور باطل شده ایم.
دکتر تاجرنیا خاطرنشان کرد: وقتی تعداد دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور افزایش یابد با عنایت به آمار اعضای هیات علمی این رشته بطور قطع کیفیت آموزش پزشکی پایین می آید و متاسفانه اغلب مسؤلان و تصمیم گیران حوزه آموزشی کسانی هستند که فرزندان خویش را به مدارس غیرانتفاعی ثبت نام می کنند اما وقتی تعداد دانش آموزان کلاس های آن مدرسه افزایش یابد بطور قطع مدرسه دانش آموزان خویش را تغییر می دهند. ازاین رو وقتی ما یک دانشجوی میهمان را در رشته دندانپزشکی به یک دانشکده دیگر انتقال می دهیم امکانات آن دانشکده جوابگو نیست و اختلال ایجاد می شود و چگونه به سادگی ما در مورد افزایش ظرفیت دندانپزشکان تصمیم گیری می نماییم.
رئیس انجمن دندانپزشکان ایران با تکیه بر این که خیلی از مراکز دندانپزشکی کشور با کمبود بیمار مواجهند، اظهار داشت: متاسفانه تعداد بیمارانی که باید در اختیار این مراکز برای آموزش وجود داشته باشد کم است. ازاین رو طبیعتا در چنین شرایطی کیفیت آموزش بیمار تنزل پیدا می کند.
دکتر تاجرنیا تصریح کرد: ایران رتبه یازدهم در حوزه مقالات علمی دندانپزشکی دارد که توسط فارغ التحصیلان ۱۰ یا ۲۰ سال پیش انجام داده اند. نگذاریم شرایط کشور بگونه ای شود که اعتبار و وجاهت کشور در این حوزه خدشه دار شود.
وی در انتها با اشاره به اینکه مجلس و کمیسیون های تخصصی آن در حوزه تصمیم گیری های مهم و کلان کشور ورود کنند، اظهار داشت: من معتقد هستم مجلس باید نگاه همه جانبه و جامع نگر به مسائل کشور داشته باشد و با عنایت به این رویکرد لازم است به مبحث افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی ورود کرده و کمیسیون های بهداشت و درمان و... به صورت تخصصی در این حوزه اظهار نظر کنند تا تصمیمات نهایی به نفع جامعه و کشور باشد.1401/03/30
09:33:48
5.0 / 5
47
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی