رئیس گروه كمیسیون ملی آیسسكو در گفت وگو با بازار مقاله:

گردشگری ابزاری موثر در مقابله با ایران هراسی است

گردشگری ابزاری موثر در مقابله با ایران هراسی است به گزارش بازار مقاله رییس گروه کمیسیون ملی آیسسکو در ایران اظهار داشت: گردشگری و تولید محتوای دقیق از ظرفیت های فرهنگی، تاریخی و تمدنی ایران در مقابله با تبلیغات منفی دشمنان و شکست سیاست ایران هراسی و اسلام هراسی، بسیار موثر است.


عبدالکریم صادق دوست در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا به ضرورت بهره مندی از ابراز گردشگری برای مقابله با ایران هراسی اشاره نمود و اظهار داشت: زمانی که یک توریست به ایران می آید و آثار و تمدن قدیم و فرهنگ فعلی کشور و ملت ما را می بیند، متوجه می شود ایران کشوری بزرگ، متمدن و صاحب فرهنگ است، و هنگامی که از ایران باز می گردد اطلاعات و افکارش نسبت به ایران تصحیح خواهد شد.
وی اظهار داشت: تولید محتوای دقیق برای معرفی بهتر و بیشتر ظرفیت های فرهنگی و برگزاری رویدادهای در رابطه با تاریخ و تمدن ایران، فرهنگ ایرانی و ایرانیان در مقابله با ایران هراسی و اسلام هراسی بسیار موثر است.
رئیس گروه کمیسیون ملی آیسسکو در ایران گفت: با معرفی صحیح ایران می توان مقابل تبلیغات منفی بر ضد کشور و ایران هراسی ایستاد و نمایشگاه گردشگری جهان اسلام که مقرر است در خرداد ماه در تهران اجرا شود یکی از همین ابزارهای مهار و کاهش ایران هراسی است.
نخستین نمایشگاه گردشگری جهان اسلام (IWTE) با هدف معرفی ظرفیت های گردشگری کشورهای جهان اسلام و تقویت ارتباط فعالان و کسب وکارهای این حوزه به مدت سه روز از ۱۷ تا ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ در مجتمع نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می گردد.


ضرروت یک پایگاه قدرتمند و موثر برای ثبت و معرفی میراث جهان اسلام
صادق دوست درباره پرونده ورزش های سنتی و بازی های بومی ایران توسط وزارت ورزش و جوانان برای ثبت در آیسسکو، گفت: هدف از ثبت این ورزش ها و بازی ها سنتی که در گروه میراث ناملموس ایران قرار می گیرند، شناساندن هویت این ورزش ها به دنیا است که حالا در روند ثبت قرار دارد و ما درحال پیگیری هستیم و هر زمان نهایی شد، اعلام نماییم.
وی با تاکید بر این که کشورهای اسلامی می توانند آثار فرهنگی و تاریخی ملموس و ناملموس خودرا در آیسسکو ثبت کنند، اظهار داشت: حدود یکسال پیش پرونده چند بازی سنتی توسط وزارت ورزش وجوانان برای ثبت در آیسسکو تحویل ما شد که روند ثبت آن در آیسسکو درحال پیگیری است.
رئیس گروه کمیسیون ملی آیسسکو در ایران با اعلان اینکه مرکز ثبت آثار سازمان آیسسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام - ICESCO) تشکیل و رسمیت پیدا کرده است، اظهار داشت: این مرکز فعالیتی مشابه با یونسکو دارد و در اصل در رقابتی سالم با یونسکو آغاز به ثبت آثار میراث فرهنگی کشورهای اسلامی کرده است، برای اینکه این آثار متعلق به امت اسلامی است. آیسسکو تلاش می کند به کشورهای اسلامی کمک نماید تا یک پایگاه قدرتمند و موثر برای ثبت و معرفی میراث جهان اسلام داشته باشند.
صادق دوست اظهار داشت: ثبت آثار میراث فرهنگی کشورهای اسلامی یک حرکت و ابتکار جدید از جانب آیسسکو است و به هیچ وجه پیش نیاز این کار، ثبت آثار در یونسکو نیست، اما کشورهای اسلامی می توانند علاوه بر ثبت آثار خود در یونسکو، پرونده های آثار خودرا تدوین و برای ثبت به سازمان آیسسکو نیز ارائه نمایند.
«ثبت جهانی میراث جهان اسلام هم به دو دسته میراث ملموس و ناملموس تقسیم شده اند که هر کدام در طبقه خود قرار می گیرد. کشورهای اسلامی در هر دو بخش پرونده آثار را تدوین و به آیسسکو ارسال می کنند تا ثبت گردد. از ایران تا حالا ۱۰ اثر ثبت شده است که سال قبل پنج اثر منظر فرهنگی قلعه الموت، مجموعه آرامگاهی شیخ احمد جام (جامی)، مجموعه تاریخی بسطام، منظر فرهنگی ماسوله و گنبد علویان همدان، بعنوان لیست میراث جهان اسلام ثبت شد»
رئیس گروه کمیسیون ملی آیسسکو در ایران اظهار داشت: متاسفانه با آنکه ۶صاحب آثار میراث فرهنگی و تمدنی جهان، از کشورهای اسلامی هستند، اما کشورها عموما صنعتی و پیشرفته از فرصت اقتصادی جاذبه ها و ظرفیت های آنها بهره برداری می کنند. کشورهای اسلامی باید این هویت را با ذکر عنوان دقیق آثار و میراث خود شناسایی، تعریف و ثبت کنند و برای ثبت در میراث فرهنگی جهان اسلام، به آیسسکو معرفی کنند.منبع:

1401/02/08
14:03:09
5.0 / 5
220
تگهای خبر: آموزش , تبلیغات , صنعت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی