ایوبی:

خوشنویسی امروز هنری مردمی است

خوشنویسی امروز هنری مردمی است به گزارش بازار مقاله دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران با اعلان اینکه ثبت جهانی پاسداشت هنر خوشنویسی اتفاقی بزرگ بود اظهار داشت: امروز خوشنویسی هنری مردمی است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مؤسسه فرهنگی اکو با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران با حضور مفاخر عرصه هنر و فرهنگ، از کتاب نگارینه خط و سه اثر نقاشی خط استاد عباس رحیمی رونمایی کرد.
در این مراسم که اجرایش بر عهده داریوش کاردان بود، سخنرانان پیرامون جایگاه هنر خوشنویسی در جهان و اهمیت سبک «نگارینه خط» به ایراد سخن پرداختند.
حجت الله ایوبی در این مراسم با تقدیر از سرور بختی رییس سازمان فرهنگی اکو برای برگزاری برنامه های فرهنگی عنوان کرد: خیلی برای من موجب خوشی است که آثار زیبا و دیدنی و کتاب خواندنی استاد رحیمی را در این جای خوب و در این محفل رونمایی می نماییم.
آرزو داشتیم تقدیر و سپاس انسان ای شایسته را تقدیم استاد عباس رحیمی نماییم. هنر خوشنویسی هنری است که ما کشورهای اکو، کشورهای راه ابریشم و تمدن های شرقی به آن افتخار می نماییم. موجب فخر این تمدن کهن است که دانش و نگار و نوشتن اینقدر ارجمند بوده که به یکی از بهترین هنرهای روزگار تبدیل گشته است
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران توضیح داد: خوشنویسان عزیز با عشق و کوشش و تلاش فراوان و با فراز و فرودهای بسیار که با آن روبرو هستند این هنر را پاسداری کرده و به اوج رسانده اند و خوشبختانه در حوزه نقاشی خط و خط نقاشی، نقاشان ما که در شناختن رنگ ها و فرم سرآمد هستند و با هنر خوشنویسی آشنا هستند با ابداع هنر خط نقاشی، مرزها را درنوردیدند و هنر خوشنویسی به تمام دنیا سفر کرد.

ایوبی افزود: امسال با افتخار پاسداری از هنر خوشنویسی را به ثبت جهانی رساندیم و این رویداد بسیار اتفاق بزرگ و فرخنده ای بود و خیلی طبیعی است همه به سرعت ابعاد این رویداد را درک نکنند اما به تدریج همگان در می یابند این مهم، اتفاق بزرگی است و ما قدردان و قدرشناس کسانی هستیم که پرونده پاسداری از هنر خوشنویسی را ثبت جهانی کردند.
وی توضیح داد: همه استادان می دانند کوشش های صادقانه این عزیزان سبب شد امروز هنر خوشنویسی جایگاهی ویژه داشته باشد. امروز خوشنویسی محدود به موزه ها نیست بلکه در میان مردم این هنر مورد علاقه است. در صنعت پوشاک، لباس، روی شال گردن ها مردم با عشق از هنر خوشنویسی استفاده می نمایند و این به مفهوم حفظ یک هنر کهن و مردمی کردن آنست.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران تصریح کرد: به همه هنرها در این سرزمین افتخار می نماییم و در میان هنرها، خوشنویسی جایگاه ویژه ای دارد و نسبت این هنر با شعر، موسیقی و ادبیات جایگاه آن را نشان می هد. معتقدم همه کسانی که راهی به نور پیدا کنند اگر زبان هنری داشته باشند آثارشان دست ما را هم می گیرد. هنرمند واقعی کسی است که راهی به نور پیدا می کند و نور در آثارش پیداست و حالش در کارهایش بیان می شود.
ایوبی اظهار داشت: نمایشگاه آثار استاد رحیمی سال قبل بصورت مجازی انجام شد و امروز این آثار را در این نمایشگاه می بینیم.

جایگاه ویژه خوشنویسی
سرور بختی، رییس مؤسسه فرهنگی اکو، در افتتاح این مراسم، با تاکید بر این که هنر خط و خوشنویسی، به مثابه ظریف ترین و نفیس ترین هنر در بین مردمان خوش ذوق منطقه اکو است، اذعان کرد: خوشبختانه این هنر والا امروز نیز در روزگار ما نه فقط افت نکرده است، بلکه بالش و نازش یافته و هنرمندان اصیل با کوشش و تلاش بی وقفه به آن عمر باردیگر بخشیده اند.
رئیس مؤسسه فرهنگی اکو با اعلان اینکه استاد رحیمی ابتکارات خلاقانه ای در سبک نگارینه خط دارد، اضافه کرد: ایشان به جز به کارگیری فرم ها و خطوط نقاشی، به رنگ و اصالت آن، استواری پیوند خط با مضمون اثر و انتخاب آن نیز توجه جدی دارند و در آثار ایشان، شاهد دست به دست دادن صورت و مدلول هستیم که این مهم از طرف چهره های مطرح هنر، مورد تشویق و تمجید قرار گرفته است.
علیرضا حبیبی، مدیر رادیو فرهنگ نیز در این مراسم، ضمن ابزار خرسندی از پیشگام بودن مؤسسه فرهنگی اکو در جریان سازی فرهنگی، اظهار نمود: فرهنگ نهادینه شده فطرت بشری ست و شأن هنر که فرزند فرهنگ است، هنرمند را متعالی می نماید؛ ازاین روست که مورد اقبال همگان قرار می گیرد. ایشان
در ادامه اظهار داشت: رسالت رادیو فرهنگ، معرفی مفاخر فرهنگی است و در همین راستا درصدد است مستندی از زندگی و آثار هنری استاد رحیمی تهیه نماید.
استاد عباس رحیمی، بنیان گذار شیوه نگارینه خط، طی سخنانی خط را یکی از هنرهای اصیل و پاک جهان برشمرد و بر هنری که ریشه در اصالت ها داشته باشد تاکید نمود. ایشان سپس اذعان کرد: سبک «نگارینه خط» را از تلفیق خط و نگارگری، با تاکید بر اصالت خط نستعلیق و شکسته نستعلیق ایجاد نمودم و تلاش داشتم که مضامین و اشکال در یک راستا قرار بگیرند و اولین اصل این سبک را که حفظ اصالت خط است، حفظ نمایم. وی همین طور با قدردانی از اساتید برجسته خود در کاراته، این ورزش را الهام بخش آثار هنری خود برشمرد.

در این مراسم نشان مفاخر فرهنگی رادیو فرهنگ و گواهینامه دان ۹ کاراته به استاد رحیمی اهدا شد و در فواصل برنامه، بهرام بنایی و عرشیا میرزایی به اجرای زنده موسیقی پرداختند.


منبع:

1400/11/01
12:28:27
5.0 / 5
275
تگهای خبر: استاد , صنعت , فرم , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی