در یك پژوهش علمی مطرح شد

بازی های کامپیوتری، نجات بخش حافظه سالمندان

بازی های کامپیوتری، نجات بخش حافظه سالمندان بازار مقاله: توجه به سلامت جسمی و روانی سالمندان، یکی از مهم ترین وظایفی است که در سطح فردی و اجتماعی باید توسط جوامع مورد عنایت قرار گیرد. پژوهشگران کشور در همین راستا استفاده از بازی های کامپیوتری را برای سالم نگه داشتن حافظه سالمندان سفارش کرده اند.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، سالمندی یک پروسه زیستی طبیعی و غیر قابل اجتناب است که موجب تغییراتی در بدن، ذهن و زندگی اجتماعی افراد می شود. هرچند که آستانه ی خاصی برای پیری وجود ندارد، اما صاحب نظران و برنامه ریزان به طور معمول در مطالعات جمعیتی ایران، سالمندان را جمعیت در سنین 65 سال و بیشتر در نظر گرفته اند. برمبنای تعریف سازمان بهداشت جهانی، سالمندی که به طور معمول از دیدگاه سن تقویمی از 60 سالگی به بعد اطلاق می شود، نتیجه سیر طبیعی زمان است که به تغییرات فیزیولوژیکی، روانی و اجتماعی در سالمندان منجر می شود. این سازمان اعلام نموده است که جمعیت سالمندی به سرعت درحال افزایش است و انتظار می رود از میزان 840 میلیون در سال 2013 به 2 میلیارد تا سال 2050 برسد.
برمبنای نظر متخصصان، ازجمله تغییرات مبتنی بر سن در سالمندی، کاهش توانمندی های شناختی مانند عملکردهای حافظه، توجه و پردازش شناختی است. با افزایش سن، ممکنست سطح بخش هایی از مغز مانند ارتباط و کارکرد لوب پیشانی و هیپوکامپ که تعیین کننده فرآیندهای شناختی مانند توجه، حافظه فعال، حافظه رویدادی و عملکرد اجرائیست کاهش پیدا کرده و با افت عملکردهای شناختی مانند حافظه فعال، حافظه رویدادی و عملکرد اجرائی در سالمندان همراه شود.
حافظه فعال و رویدادی با عملکردهای شناختی دیگر مانند سرعت پردازش و موقعیت یابی قویاً مرتبط هستند. عملکرد اجرائی نیز عبارت است از توانمندی تغییر دادن تکالیف، بازداری و یادگیری در افراد که افت کارکرد آنها تأثیر قابل توجهی بر زندگی سالمندان می گذارد.
باتوجه به اهمیت موضوع سالمندی در جامعه ما، تعدادی از محققان کشور از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مبادرت به انجام مطالعه ای کرده اند که در آن تأثیر بازی های کامپیوتری بر بهبود حافظه کاری، حافظه دیداری و کنترل عملکرد اجرائی سالمندان مورد بررسی علمی واقع شده است.
در این پژوهش که بر روی 40 نفر از سالمندان شهر تهران انجام شده، از نیمی از مشارکت کنندگان خواسته شده است که طی روندی شامل 15 جلسه یک ساعته، بازی کامپیوتری موسوم به «لوموسیتی» را انجام دهند و سپس توانایی های حافظه ای و شناختی آنها با گروهی که بازی نکرده اند، مورد مقایسه واقع شده است.
نتایج بررسی های انجام شده در این تحقیق نشان میدهد که انجام بازی های کامپیوتری می تواند به بهبود حافظه و عملکردهای شناختی سالمندان کمک نماید.
در این خصوص، مهدی جعفری، استادیار و محقق روانشناسی سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکارانش می گویند: «تجزیه وتحلیل داده های ما نشان داد که بازی های کامپیوتری اثر معنادار و قابل توجهی بر بهبود حافظه کاری، حافظه دیداری و کنترل عملکرد اجرائی سالمندان دارند».
آنها سفارش کرده اند در آسایشگاه های سالمندان و مراکز مربوطه از این بازی ها برای توان بخشی افراد سالمند استفاده گردد.
جعفری و همکارانش اعتقاد دارند: «ازآنجاکه بازی های کامپیوتری، نیاز پیوسته و پایدار توجه را برای کسب امتیاز طلب می کنند، ادامه دادن چنین بازی هایی، می تواند توجه و تمرکز را تقویت کند. توجه و تمرکز بالا همین طور با به دست آوردن نمرات بالاتر در آزمون حافظه دیداری مشخص می شود».
بر این اساس، در بازی های کامپیوتری که با تصاویر مختلف برای تشویق کردن بازی کنندگان اجرا می شوند، مهم ترین مؤلفه ای که تقویت می شود، حافظه دیداری کوتاه مدت است.
بازی های کامپیوتری که دارای تصاویر اکشن تر و پویاتر هستند نیز حافظه دیداری را بیشتر تحریک می کنند و درنتیجه آن، بازی کنندگان فعال این نوع بازی های کامپیوتری، نسبت به افراد دیگر، از حافظه کوتاه مدت دیداری بهتری برخوردار خواهند بود.
این یافته های پژوهشی را «فصل نامه روان پزشکی و روانشناسی بالینی ایران» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی ایران منتشر نموده است.1400/09/14
12:44:48
5.0 / 5
222
تگهای خبر: آزمون , استاد , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی