هنرمند مجسمه ساز:

سمپوزیوم، فضای تعامل هنرمند با مخاطب است

سمپوزیوم، فضای تعامل هنرمند با مخاطب است به گزارش بازار مقاله یکی از مجسمه سازان شرکت کننده در اولین سمپوزیوم گل گهر اظهار داشت: در سمپوزیوم هنرمند کارگاهش را داخل جامعه می آورد و بازدیدکنندگان از این رویداد می توانند ضمن تعامل با هنرمند در جریان ساخت یک مجسمه از ابتدا تا اختتام کار باشند.


نخستین سمپوزیوم مجمسه سازی گل گهر از سوم شهریور در شهر گل گهر سیرجان به مدت ۲۰ و با حضور ۱۶ هنرمند مجسمه سازی روز با رعایت شیوه نامه های بهداشتی میزبان هنرمندان و علاقه مندان هنرهای تجسمی است. در این سمپوزیوم یک قطعه سنگ مرمریت چشمه شیردوش کرمان، به ابعاد تقریبی ۲۵۰ در ۱۲۰ سانتیمتر در اختیار هر یک از هنرمندان قرار می گیرد تا آثارشان را خلق کنند.
احسان گرمسیری یکی از مجسمه سازان شرکت کننده در اولین سمپوزیوم گل گهر به خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: سمپوزیوم ها یکی از مهم ترین رویدادهای هنری هستند که در مقایسه با بینال ها قابلیت و امکانات خاص خودشان را دارند. در سمپوزیوم هنرمند فضای کارگاهش را به داخل جامعه می آورد و بازدیدکنندگان از این رویداد می توانند ضمن تعامل با هنرمند در جریان ساخت یک مجسمه از ابتدا تا اختتام کار باشند.
اساس کار هر سمپوزیوم برپایه دیدگاه شورای سیاستگذاری آن شکل می گیرد و بر طبق برنامه سمپوزیوم این خود هنرمند است که تصمیم می گیرد با چه اثری در سمپوزیوم شرکت نماید. تعدادی از هنرمندان فقط با طرح هایی شرکت می کنند که برای آن سمپوزیوم طراحی نموده اند، تعدادی از هنرمندان نیز با مجموعه آثارشان در سمپوزیوم شرکت می کنند و من جز گروه دوم هستم.
وی اضافه کرد: من در سمپوزیوم گل گهر با اثری از مجموعه با عنوان پرنده شرکت کردم و موضوع این اثر دوگانگی انسان دارد. انسان ها همیشه درحال چالش میان خیر و شر هستند و در عین حال که میل به تعالی و پرواز دارند در کنار آن تجربیات دیگری نیز می کنند. من این مجسمه را متاثر از فرم تبر و تبرهای مفرغ لرستان طراحی نموده ام وخطوط نرم و سیال نماد خیر و خوبی هستند و خطوط اکسپرسیو و زاویه دار و برنده نماد بعد منفی و شر انسان هستند که در کنار هم قرار گرفتند تا همیشه شاهد چالش میان خیر و شر باشیم و هیچ گاه به مطلق خیر یا شر نرسیم.


سمپوزیوم ظرفیت برگزاری بین المللی را داشت
او درباره روند برگزاری سمپوزیوم گل گهر اظهار داشت: به نظرم سمپوزیوم از نظر کمی و کیفی از سطح بالایی برخوردارست و امکانات خوبی نیز برای کار در اختیار مجسمه سازان قرار داده شده است و این سمپوزیوم از نظر کیفی در ردیف سمپوزیوم بین المللی تهران قرار می گیرد.
گرمسیری درباره سنگی که در این سمپوزیوم در اختیار مجسمه سازان قرار داده شده اظهار داشت: سنگ چشمه جوش کرمان از کیفیت خوبی برخوردارست و این دومین بار است که با این سنگ کار می کنم و قلق کار با آن دستم آمده و کار کردن با آن تجربه خوبی برای من بوده است.
این مجسمه ساز درباره غیررقابتی برگزار شدن سمپوزیوم گل گهر اظهار داشت: برگزاری سمپوزیوم بصورت رقابتی معایب و محاسن خاص خودش را دارد. زمانی که سمپوزیوم بصورت رقابتی برگزار می شود، بی گمان هنرمندان با تمام توان خود در این رویداد شرکت می کنند و بحث رقابتی بودن سمپوزیوم سبب می شود در نیمه پایانی رویداد کدورتی میان هنرمندان به وجود آید. به نظر من اگر برگزاری سمپوزیوم به سمت غیررقابتی سوق داده شود رفاقت میان هنرمندان پررنگ تر و به فلسفه برگزاری سمپوزیوم نزدیک تر می شویم.
گرمسیری درباره پتاسیل سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر برای بین المللی شدن اظهار داشت: به نظر من در گام نخست این سمپوزیوم پتاسیل بین المللی برگزار شدن را داشت و واقعا جای خالی هنرمندان خارجی در این رویداد احساس می شد امیدوار هستم با ریشه کن شدن بیماری کردن ومشکلاتی که تحریم ها به ما تحمیل کرده اند در سالهای آتی این رویداد بصورت بین المللی اجرا شود.
این هنرمند ایران را یکی از کشورهای نوپا در برگزاری سمپوزیوم ها دانست و اظهار داشت: با توجه به این جوانی، به نظرم سمپوزیوم های داخلی و آثاری که در این رویدادهای هنری می بینید سطح کیفی بالایی دارند. ما هنرمندانی بین المللی هم داریم که در بهترین سمپوزیوم های دنیا مجسمه اجرا می کنند و این برای کشوری که در برگزاری سمپوزیوم ها، خصوصاً سمپوزیوم هایی با متریال سنگ، نوپاست موجب افتخار است.
احسان گرمسیری متولد۱۳۶۴، کوهدشت لرستان است. او فارغ التحصیل مجسمه سازی از دانشگاه تهران است و دبیر هنری و اجرائی مجسمه دومین سالانه هنرهای تجسمی ساتین را برعهده داشت. او تا حالا در نهمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران، ششمین سمپوزیوم مجسمه سازی کیش، چهارمین سمپوزیوم مجسمه سازی کرمان، سمپوزیوم مجسمه سازی فلز، اهواز، اولین سمپوزیوم مجسمه سازی فلز یاسوج، اولین سمپوزیوم مجسمه سازی اروند شرکت کرده است.


منبع:

1400/06/18
10:03:17
5.0 / 5
206
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , فرم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی