تاثیر میزان قند خون در ایجاد خشكی دهان

تاثیر میزان قند خون در ایجاد خشكی دهان بازار مقاله: پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر قند خون را بر میزان خشکی دهان بیماران مبتلا به دیابت و افراد پیش دیابتی، بررسی کردند.به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، خشکی دهان یک عارضه آزاردهنده دیابت است که می تواند کیفیت زندگی افراد را کم کند. این عارضه تا حد زیادی با کنترل ضعیف قند خون و داروهای مصرفی ارتباط دارد.

عوارض دیابت می تواند در بخش های مختلفی از بدن مثل دهان ایجاد شود. عارضه خشکی دهان می تواند مشکلات مختلفی مانند تحریک پذیری مخاط خشک، زخم های مینور، رشد بیش از اندازه میکروارگانیسم هایی مثل قارچ های فرصت طلب، بالارفتن میزان پوسیدگی های دندانی، تجمع پلاک و... را بوجود آورد. باتوجه به این مشکلات، پژوهشگران با انجام یک مطالعه میزان عارضه خشکی دهان را در بیماران دیابتی بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه ۳۰ نفر از بیماران مبتلا به دیابت، ۳۰ نفر از افراد پیش دیابتی و همین طور ۳۰ نفر سالم که به بیمارستان کوثر سمنان مراجعه نموده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. در این افراد میزان HbA1C و بزاق غیر تحریکی اندازه گیری شد.

یافته های این مطالعه نشان داد میانگین میزان بزاق غیر تحریکی در بیماران مبتلا به دیابت از بیماران پیش دیابتی و همین طور افراد سالم کمتر است. همین طور میزان بزاق غیر تحریکی در بیماران پیش دیابتی نیز از افراد سالم بطور مدلول داری کمتر است.

طبق نتایج به دست آمده با افزایش میزان قند خون ناشتا میزان بزاق غیر تحریکی بطور مدلول داری بیشتر می شود. همین طور میزان خشکی دهان در افراد با دیابت کنترل نشده بیشتر بود.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: با مشاهده این نتایج می توان نتیجه گرفت میزان قند خون و همچنین کنترل آن تاثیر بارزی بر کاهش بزاق و خشکی دهان دارد.

این مطالعه حاصل پایان نامه مقطع دکترای حرفه ای دندانپزشکی بود که با حمایت مالی دانشگاه علوم پزشکی سمنان انجام شده است.

در انجام این تحقیق مریم جلیلی صدرآباد، سید حبیب الله هاشمیان راهب قربانی و شبنم سوهانیان؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی سمنان مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه مردادماه سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «ارتباط کنترل قند خون با بزاق غیر تحریکی و خشکی دهان» در دوماه نامه کومش زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی سمنان انتشار یافته است.

منبع:

1400/05/08
12:33:33
5.0 / 5
243
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , پژوهش , تحقیق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی