گشتی در اخبار تئاتر؛

نمایشنامه ای از منش سیاسی امام (ره)، اقتباس گلاب آدینه از یك فیلم

نمایشنامه ای از منش سیاسی امام (ره)، اقتباس گلاب آدینه از یك فیلم بازار مقاله: تئاتر در هفته ای که گذشت با وجود مناسبت های تقویمی موجود در آن شاهد اخبار مهمی؛ چون انتشار نمایشنامه «در مجلس تشرف تهران» با محوریت زندگی سیاسی امام خمینی (ره) و تلاش گلاب آدینه برای اقتباس نمایشی از فیلم کلاسیک «بانوی زیبای من» برای اجرا در سالن اصلی تئاترشهر بود.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، هر چند روزهای نخست هفته جاری با مناسبت های تقویمی چون سالروز ارتحال بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد و تعطیلی تالارهای نمایشی مواجه بود اما در ادامه شاهد رویدادهای مختلف و متنوعی در عرصه هنرهای نمایشی کشور بودیم.

بی شک افزوده شدن تعداد اجراهای عمومی و افزوده شدن تالارهای میزبان آثار تئاتری با وجود استمرار شرایط ویژه اجراها در روزهای کرونا یکی از با اهمیت ترین اتفاقاتی است که هنرمندان عرصه نمایش کشور را به ادامه این روند در سایه درایت مسئولان و متولیان تئاتر و رعایت بیشتر شیوه نامه های بهداشتی برای تقویت اعتماد مخاطبان برای حضور در تماشاخانه ها امیدوار کرده است.

همچنین با پشت سر گذاشتن سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ و رسیدن به موسم رویدادهای جشنواره ای شاهد انتشار فراخوان این رویدادها نیز هستیم که به مولفه دیگری چون تزریق امید به استمرار حیات تئاتر در سال ۱۴۰۰ تبدیل گشته است.

از جمله با اهمیت ترین رویدادها و کارهای این حوزه طی روزهای هفته جاری از ۱۵ تا ۲۱ خرداد، می توان به انتشار نمایشنامه در مجلس تشرف تهران با محوریت زندگی سیاسی امام خمینی (ره)، اجرای بانوی محبوب من در سالن اصلی تئاترشهر، انتشار فراخوان دومین جایزه بزرگ سرو، بارش پنج ثانیه برف در تماشاخانه شهرزاد، میزبانی سالن هیلاج از همه چیز می گذرد تو نمی گذری، جان گرفتن تن ها در تئاترشهر، میزبانی مهرگان از دو نمایش ملکه های فرانسه و شمعدانی ها و برنده شدن یک بلیت بخت آزمایی با شمعدانی ها، پذیرایی سالن دیوار چهارم تا اختتام خرداد از افتراق و حضور آیه کیانپور در تله تئاتر اتاق عروس اشاره نمود.انتشار نمایشنامه در مجلس تشرف تهران با محوریت زندگی سیاسی امام خمینی(ره)

نمایشنامه در مجلسِ تشرّف تهران؛ روایتی از چند تابلو میان خیال و خاطره با محوریت زندگی سیاسی امام خمینی (ره) نوشته فرهاد احمدی، شیدا دانشور و سرپرستی ایوب آقاخانی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد.

پیش از شروع متن نمایشنامه، در نخستین صفحه کتاب، آمده است: در مجلس تشرف تهران قدم زدن با کلماتی است که جایی میان خیال و خاطره وامانده‏ اند؛ گفت‏وگوهایی که تصویری شاعرانه از زیستی سرافراز بر عرصه درام جست‏جو می‏ کنند تا بلکه ادای دینی باشند به عارفانه ‏ترین رنگِ خوش‏نگارِ روزگارِ معاصرِ ما.

آدم ‏های این داستان خیال‏اند که رنگِ واقعیت می‏ گیرند. این وجیزه تاریخ ‏نگاری نیست؛ چرخشی است میان حیاتی که چونان پیچ و تاب اسلیمی‏ های اصفهان ذاتی را میان صفات می‏ جوید؛ استعاره ‏هایی از شخصیت ‏های واقعی که در پیچ و تاب رویدادها عندالاقتضا خودی می ‏نمایند و طرحی تازه را قلم‏ انداز می‏ کنند تا بویی بلکه هوایی از حال و روزگار این زیستِ عارفانه پیش چشم بگذارند که اگر جز این باشد، درام را چه به ساحت عرفانی اسلیم! تا چه پیش افتد و چه در نظر آید.

شخصیت های نمایش یا به قول نویسندگانش آدم های بازی عبارت اند از: خانم، وازگن هاراطونیان، خسرو آذرباد، علی اکبرخان و زینت، مصیب بصیری، هاتف، مرد مسن، نیره، شوکت، مرضیه، زن۲، ژانت، فرانسوا و پسرشان.

این کتاب با ۸۰ صفحه، شمارگان هزار و ۲۵۰ نسخه چاپ شده است.گلاب آدینه با بانوی محبوب من در سالن اصلی تئاترشهر

نمایش بانوی محبوب من به کارگردانی و بازنگری گلاب آدینه و تهیه کنندگی حمیدرضا علی نژاد پاییز ۱۴۰۰ به صحنه خواهد رفت.

این نمایش برمبنای فیلم بانوی زیبای من به کارگردانی جرج کیوکر و فیلمنامه ای از آلن جی لرنر با اقتباس از نمایشنامه پیگمالیون اثر جرج برنارد شاو به صحنه می رود.

تاکنون حضور نورا هاشمی و کامبیز امینی بعنوان بازیگران اصلی این نمایش قطعی شده است و اسامی دیگر بازیگران به زودی اعلام خواهد شد.

داستان این نمایش درباره استاد آواشناسی دانشگاهی است که با دوست زبان شناس خود شرط می بندد تا دختر گل فروش و عامی لندنی را تبدیل به بانویی متشخص کند تا در مهمانی های اشرافی بدرخشد.

تمرینات بانوی محبوب من از ۱۸ مرداد سال قبل شروع شده است. این نمایش با حضور ۶۰ هنرمند تئاتر و موسیقی در پاییز ۱۴۰۰ در سالن اصلی مجموعه تئاترشهر روی صحنه خواهد رفت.انتشار فراخوان دومین جایزه بزرگ سرو

فراخوان دومین دوره جایزه سرو از طرف انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس ویژه تجلیل از فعالان تئاترانقلاب و دفاع مقدس منتشرشد و در اختیار جامعه هنرهای نمایشی کشور، اصحاب رسانه و علاقمندان به جریان تئاترمقاومت در سراسر کشور قرارگرفت.

در قسمتی از این فراخوان آمده است: انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدسِ بنیادِ فرهنگیِ روایتِ فتح در امتداد اهداف و سیاست های خود و بمنظور تجلیل از هنرمندان فعال تئاتر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، دومین دوره جایزه سرو را مختصِ تئاتر تلویزیونی و آثار مکتوب مربوط به دهه ی ۹۰ (از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۹) در مهرماه ۱۴۰۰ همزمان با هفته گرامیداشت دفاع مقدس برگزار می نماید.

در ادامه فراخوان دومین جایزه بزرگ سرو تصریح شده: تئاتر تلویزیونی ( آثاری که در محدوده زمانی اعلام شده یعنی دهه ۹۰ – از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۹- تولید و در یکی از شبکه های سراسری یا استانی پخش شده باشند. پایان نامه ها ( پایان نامه های مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا که در محدوده زمانی اعلام شده دفاع شده اند. مقالات (چاپ و انتشار یافته در نشریات معتبر در محدوده زمانی اعلام شده)، کتب پژوهشی (چاپ و انتشار یافته در محدوده زمانی اعلام شده) و نمایشنامه (چاپ و انتشار یافته در محدوده زمانی اعلام شده) بعنوان محورهای این دوره از رویداد و بخش های رقابتی مد نظر قرار دارد.

بنا به اعلام دبیرخانه این جشنواره مهلت ارسال آثار بوسیله پستی ۳۱تیر، اعلام کاندیداها ۲۷ شهریور و برگزاری مراسم اهدای جوایز در بزرگداشت هفته دفاع مقدس (۳۱شهریور تا ۴ مهر ۱۴۰۰) خواهد بود.بارش پنج ثانیه برف در تماشاخانه شهرزاد

نمایش پنج ثانیه برف نوشته عباس جمالی به کارگردانی فاطمه زمانی در تماشاخانه شهرزاد روی صحنه می رود.

به گفته فاطمه زمانی کارگردان نمایش پنج ثانیه برف این نمایش تک گویی هایی از زندگی زنانی است که هر کدام دارای دنیای متفاوت و شرایط خاص خود در جامعه هستند و اتفاقی مشترک آنها را به هم گره می زند.

علی پیله ور، فاطمه زمانی، صفورا کاظم پور، نوشین سرکوبی، هانیه عادلزاده و ستایش انیسی بازیگران این نمایش را هستند که با تهیه کنندگی مجید یارندی پور توسط گروه هنری سافاتا اجرا می شود.

نمایش پنج ثانیه برف از ۱۷خرداد، هر روز ساعت ۱۸ در تماشاخانه شهرزاد روی صحنه می رود.میزبانی هیلاج از همه چیز می گذرد تو نمی گذری

نمایش همه چیز می گذرد تو نمی گذری به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی حسن طبیب زاده از ۱۷ خرداد ساعت ۱۸: ۳۰ در تماشاخانه هیلاج روی صحنه رفت.

این نمایش با بازی، آهنگسازی و اجرای موسیقی حسن طبیب زاده خرداد و تیر ماه اجرا می شود.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: تو مدارک کشف شده از شوروی سابق، یکی از رازهای یازده سپتامبر اینجوری نوشته شده؛ اون هواپیما خلبانش بهرام رادان بود و مسافراش الیزابت تیلور و شهرام شب پره... نشسته است و با چشمانش لبخند می آورد. اسبش ترانه ای می خواند. شاید در این ایستگاه از تاریخ پیاده شدیم.جان گرفتن تن ها در تئاترشهر

نمایش تن ها نوشته و کارگردانی علیرضا معروفی از تیر ماه سال جاری (۱۴۰۰) در تالار سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه می رود. معروفی بعد از اجرای نمایش شکم در تالار قشقایی، این دفعه با نمایش تن ها به مجموعه تئاترشهر می آید.

معروفی در گذشته با نمایش عقیم مقام اول نویسندگی و کارگردانی در بیست و چهارمین جشنواره ملی لاله های سرخ اندیمشک را به دست آورده و جایزه اول نویسندگی و کارگردانی از نهمین جشنواره استانی البرز برای نمایش شکم نیز در کارنامه او به چشم می خورد. وی با آخرین اثرش نمایش تن ها، مقام نخست کارگردانی را در جشنواره تئاتر مقاومت کسب نمود و در جشنواره فجر نیز رتبه نخست طراحی لباس را به دست آورد.

معروفی نمایشنامه تن ها را در سال ۹۸ نوشت. این اثر برگرفته از کتابی درباره خاطرات رزمنده ای است که در ۱۳ سالگی اسیر شده بود. این نمایش قصه ۸ اسیر است که برای تخلیه اطلاعات، سه روز در یک سلول کوچک یک در یک متری در استخبارات عراق نگه داشته شده اند.

نمایش تن ها بصورت رئالیستی نوشته شده اما شیوه اجرائی فضایی مینیمال دارد. ۸ کاراکتر نمایش بصورت جدا از هم و با فاصله ای یک متر از یکدیگر روی صحنه حضور دارند و با چینش نور و فضاسازی در موقعیت سلول قرار می گیرند.

بازیگران نمایش امیررضا حشمی پور، محمدجواد حشمی پور، ارسلان خالویی، فرزاد تجلی، فردین شاه حسینی، هادی شیخ الاسلامی، حسین عارف، آرمان میرزایی، حامد نساج بخارایی و محمد نیازی هستند.میزبانی مهرگان از دو نمایش ملکه های فرانسه و شمعدانی ها

ملکه های فرانسه عنوان نمایشی است به نویسندگی تورنتون وایلدر و کارگردانی زهرا کتیرایی که از ۱۹ خرداد تا ۲ تیر ساعت ۲۰: ۳۰ در خانه نمایش مهرگان به صحنه می رود.

در خلاصه این نمایش آمده است: وقایع نمایش مربوط به اتفاقات بعد از انقلاب فرانسه است. وکیلی به نام موسیو کااوساک سه خانم به اسامی ماری سیدونی، مادام بوژو و مادمازل پونته ون را به امید این که ملکه فرانسه هستند تلکه می کند. در صورتیکه ملکه ای وجود ندارد اما نیرنگ موسیو بی جواب نمی ماند و شیطان در قالب شخصی کلاهبردار به دفتر موسیو کااوساک می آید و موجب مرگ او می شود. در انتهای نمایش داستان موسیو باز تکرار خواهد شد.

علیرضا شعاعی، فاطمه زمانی، زهرا کتیرایی، یاشار خمسه، دیانا بابا اعظمی، سیده ساره حسینی بازیگران این اثر نمایش را می سازند.برنده شدن یک بلیت بخت آزمایی با شمعدانی ها

شمعدانی ها به نویسندگی ایوب آقاخانی، کارگردانی مهدی رضایی و تهیه کنندگی محمد نیکزاد از ۱۸ خرداد تا ۱۷ تیر در سالن شماره یک خانه نمایش مهرگان روی صحنه می رود.

داریوش هاشمی، میرنادر مظلومی، فرانک یوسفی، نازنین علم دوست، محمدرضا نیکزاد، محمدصادق سلمانیان و امین مومنی پور در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

در خلاصه نمایش این اثر نمایشی آمده است: خانواده شمعدانی ها که در ایران زندگی می کنند، متوجه می شوند که بلیت بخت آزمایی برنده شده اند. اکبر شمعدانی که پدر خانواده است دوستی به نام تورج نیک بنیاد در آمریکا دارد، ایمیلی برای او می فرستند تا شماره حساب او را برای گرفتن جایزه اعلام کنند. در نهایت...

علاقه مندان برای تماشای این نمایش که از سه شنبه (۱۸ خرداد)، هر روز ساعت ۲۰: ۳۰ در سالن شماره یک خانه نمایش مهرگان روی صحنه می رود، می توانند به آدرس خیابان انقلاب، خیابان خارک، بن بست اول، پلاک ۵ مراجعه کنند.پذیرایی دیوار چهارم تا اختتام خرداد از افتراق

افتراق به کارگردانی محمد اسماعیلی که از ۱۱ خرداد روی صحنه رفته است تا اختتام خرداد در تماشاخانه دیوار چهارم اجرا خواهد شد.

این نمایش نوشته کریستوفر دورنگ و الکساندر والنزا با ترجمه هایده حائری است که توانسته در جشنواره کشوری-دانشجویی «نماوا» که مختص دانشگاه هایی است که در آنها رشته درسی تئاتر بصورت مستقل وجود ندارد، بعنوان نماینده دانشگاه امیرکبیر حضور پیدا کند و جزو آثار برگزیده باشد.

محمد اسماعیلی که کارگردانی این اثر را به عهده داشته درباره اجرای این متن اپیزودیک اظهار داشت: این که ما آدم ها بتوانیم تفاوت دیدگاه و جهان بینی یکدیگر را درک نماییم، شاید یکی از مهم ترین نیازهای امروزه بشر است. دغدغه اصلی این نمایش این است که با نگاهی به تعریف یونگ از ناخودآگاه فردی و روانشناسی تحلیلی، این تفاوت دیدگاه و تفکر در انسان ها را تشریح کند.

این اثر نمایشی تا اختتام خرداد ساعت ۱۷: ۳۰ در تماشاخانه دیوار چهارم واقع در خیابان طالقانی، بین فلسطین و نادری، نبش کوچه فریمان پلاک ۵۴۲ به صحنه می رود.حضور آیه کیانپور در تله تئاتر «اتاق عروس»

آیه کیانپور که سال قبل جایزه بازیگر زن برگزیده سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر را دریافت کرد، می خواهد در تازه ترین تجربه خود در عرصه بازیگری با تله تئاتر اتاق عروس به کارگردانی محمد قنبری به صحنه برود.

پیش تر نسیم ادبی، گیتی قاسمی و فروغ قجابگلی به این پروژه نمایشی پیوسته بودند. اتاق عروس نوشته والنتین کراسناگوروف و با ترجمه ماندانا مجیدی برای پخش در پلت فرم های خصوصی آماده نمایش می شود.

این سومین اثر کراسناگوروف با ترجمه ماندانا مجیدی است که بعد از تله تئاتر سهم زن و یک آشنایی ساده توسط این کارگردان ایجاد می شود.

اتاق عروس داستان دختر جوانی به نام نادیا است که یک باره تصمیم به ازدواج گرفته و حالا در تالار عروسی به انتظار دامادی نشسته که در ساعت مقرر در تالار حاضر نشده است.منبع:

1400/03/21
20:09:32
5.0 / 5
8
تگهای خبر: آهنگ , استاد , پژوهش , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی