سدها ۲ برابر كربنی را كه محصور می كنند، آزاد می كنند!

سدها ۲ برابر كربنی را كه محصور می كنند، آزاد می كنند! یک مطالعه جدید شهرت و محبوبیت سازگاری سدها با محیط زیست را زیر سوال برده است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سدها یکی از چشمگیرترین شاهکارهای مهندسی جهان هستند و از روش های متفاوتی در سراسر جهان برای تولید انرژی استفاده می نمایند. این سازه ها می توانند علاوه بر تولید انرژی از ما در مقابل سیل محافظت کنند، اما متأسفانه یک مطالعه جدید محبوبیت آنها را زیر سوال برده است.
حالا بنظر می رسد که این عجایب مهندسی، سازه های سازگار با محیط زیستی نیستند که ما تا حالا به آن باور داشتیم. "ماتیاس کوشورک" زیست شیمیدان و نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: انتشار کربن از سدها بطور قابل توجهی دست کم گرفته شده است.
وی حتی تا آنجا پیش می رود که پیشنهاد می دهد سدها باید بعنوان منبع انتشار کربن شناخته شوند، چونکه پژوهشگران تخمین می زنند که سدها می توانند دو برابر کربنی را که محصور می کنند، ساطع کنند.
البته این اطلاعات، کاملا جدید نیستند. در سال ۲۰۰۵ گزارش شد که تولید انرژی برق آبی در حقیقت مقادیر زیادی انتشار کربن و متان تولید می کند.
"اریک دوچمین" مشاور هیئت بین دولتی تغییر اقلیم(IPCC) به پایگاه "نیو ساینتیست" اظهار داشت: همه فکر می کنند که انرژی برق آبی بسیار پاک است، اما اینطور نیست.
اما این داده های جدید نتیجه بیش از ۳۰ سال تحقیق در مورد این مساله است. همه اینها به مخازن سدها مربوط می شود که ظاهراً با تجمیع آب، گیاهان بالادست را به قعر آب فرو می برند و مقدار زیادی کربن محصور می کنند.
ظاهراً با به دام انداختن رسوبات در مخازن سدها، کربن زیادی نیز به دام می افتد. اما تحقیقات بیشتر و بیشتر نشان میدهد که این مخازن بطور فزاینده ای در حال خشک شدن هستند. بدون آب، راهی برای به دام انداختن کربن از جانب گیاهان و رسوبات وجود ندارد، به این معنا که در حقیقت آنها سرانجام در جو آزاد می شوند.
طبق مطالعه جدیدی که از تجزیه و تحلیل داده های ماهواره ای بهره برده است، بطور متوسط ​​۱۵ درصد از مناطق دارای سد جهان بین سالهای ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۵ خشک شده است.
پژوهشگران در مطالعه خود که در مجله Nature Geoscience انتشار یافته است، نوشتند: با در نظر گرفتن این موضوع، نسبت انتشار کربن و دفن کربن در رسوبات ۲.۰۲ است. این نشان میدهد که مخازن بیشتر از مقدار دفن شده، کربن منتشر می کنند که شناخت فعلی نسبت به سدها را به چالش می کشد.
سپس این سوال مطرح می شود که برای بهبود شرایط محیط زیست برای این سدها چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ از آنجائیکه هم اکنون نمی توانیم از انرژی یا خدماتی که سدها ارائه می دهند، چشم پوشی نماییم، باید چاره دیگری یافت که هنوز نامشخص است.1400/02/27
09:03:00
5.0 / 5
638
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , خدمات , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی