بهره ای از دعاهای روزانه ماه رمضان(۲۵)؛

مراحل دشمنی با دشمنان خدا چیست؟

مراحل دشمنی با دشمنان خدا چیست؟ به گزارش بازار مقاله یک پژوهشگر مذهبی اظهار داشت:  اولین گام برای دشمنی با دشمنان خدا، ایجاد حس نفرت نسبت به آنان است و دومین گام، دور شدن از آنان و گام بعدی نیز مبارزه با این دشمنان است.پیامبر اکرم (ص) در بیست و پنجمین روز از ماه مبارک رمضان اینطور دعا کردند: اَللّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مُحِبّا لِأَوْلِیائِک وَ مُعَادِیا لِأَعْدَائِک مُسْتَنّا بِسُنَّةِ خَاتَمِ أَنْبِیائِک یا عَاصِمَ قُلُوبِ النَّبِیینَ. خدایا مرا در این ماه دلبسته دوستانت و دشمن دشمنانت قرار ده و آراسته به راه و روش خاتم پیامبرانت گردان، ای نگهدارنده دل های پیامبران.

حجت الاسلام علی رضا شاه فضل قمصری به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: در نخستین فراز از دعای روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان از خدا می خواهیم ما را دوستدار اولیاء خود قرار دهد. دوست داشتن انسان های الهی در امتداد دوست داشتن خداست و کسانی که اولیاء الهی را دوست داشته باشند، تلاش می کنند تا رفتار خودرا مانند آنها نمایند.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر می توان گفت دوست داشتن انسان های نیک رفتار، نخستین گام به سمت خوب شدن است. چونکه انسان معمولا به سمت آنچه که دوست دارد، سوق پیدا می کند. پیدا کردن انسان های نیک رفتار و نزدیک شدن به آنها نیازمند جستجو است، به شکلی که سفارش تعدادی از بزرگان اخلاق این است که اگر سال ها تلاش کنید تا یک دوست خوب پیدا کنید و از او الگو بگیرید، کار ارزشمندی انجام داده اید.

استاد معارف دانشگاه علوم پزشکی کاشان از ائمه معصومین (ع) بعنوان بهترین افراد برای دوستی یاد کرد و اظهار داشت: توفیق دوست داشتن دوده و پیروی از آنان یکی از بزرگترین توفیقات الهی است که در دعاهای فراوانی مطرح گردیده است و ما به سمت دوستی آنان سوق داده شده ایم.
وی افزود: در دومین فراز این دعا از خدا می خواهیم قلب ما را نسبت به دشمنان خدا دشمن بدارد. در حقیقت به همان اندازه که دوست داشتن اولیاء الهی باارزش است، دشمن داشتن دشمنان خدا نیز باارزش است. عبارت سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم که در زیارت عاشورا آمده، حکایت گر اهمیت دوست داشتن و دشمن داشتن در راه الهی است.

شاه فضل با اشاره به آیه ۶ سوره فاطر اظهار داشت: در قرآن کریم می فرماید شیطان دشمن شماست پس او را دشمن بگیرید. کسانی که با خوش خیالی، دشمنان خودرا دوست می دارند، در چنگال دشمن خدا اسیر می شوند و به مرور شرایطشان به شکلی می شود که راه فرار نخواهند داشت. نخستین گام دشمنی با دشمنان خدا ایجاد حس نفرت نسبت به آنان است و دومین گام، دور شدن از آنان و گام بعدی نیز مبارزه با دشمنان خداست.
وی ادامه داد: در سومین فراز این دعا از خدا می خواهیم توفیق دهد تا بتوانیم رفتارمان را مناسب بار رفتار پیامبر اکرم (ص) بنماییم. آشنایی با رسول خدا و سیره ائمه معصومین (ع) و گام برداشتن در راه حرکت آنان که بزرگترین الگوهای بشریت هستند، یک وظیفه عقلانی و منطقی است، چونکه ایشان مسیر حرکتشان به سمت تعالی و رشد است و هیچ کس به اندازه آنان در ضمن نمودن مسیر کمال انسانی آگاهانه عمل نمی کند.

این پژوهشگر مذهبی افزود: دوده و پیامبر اکرم (ص) با پشتوانه الهی و راهنمایی خود، زندگی خودرا طراحی نموده اند و هر کس در راه ایشان گام بردارد به قطع و یقین سعادتمند خواهد شد. سفارش می شود قسمتی از زندگی خویش را به آشنایی با سیره دوده اختصاص دهیم و در هر عمل و گفتاری از خود سوال نماییم آیا دوده این گفتار و روش ما را تایید می کنند یا خیر.
وی افزود: در آخرین فراز این دعا، خداوند نگه دارند قلوب مومنین از خطا معرفی می شود. کسانی که خودرا ملزم به پیروی از دستورات الهی می دانند، در دایره این عصمت قرار می گیرند و رهرو واقعی خواهند بود. ماه رمضان بهترین فرصت برای قرار گرفتن در راه صحیح زندگی است و به امید اینکه توفیق یابیم با خداوند و اولیاء او دوستی و از دشمنان خدا دوری نماییم.منبع:

1400/02/18
10:26:52
5.0 / 5
662
تگهای خبر: استاد , پزشك , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی