گشتی در اخبار تئاتر زیر سایه كرونا؛

تفاهم نامه ای برای ارتقای كیفی آموزش هنر تا شروع رویداد مجازی چهار فصل

تفاهم نامه ای برای ارتقای كیفی آموزش هنر تا شروع رویداد مجازی چهار فصل بازار مقاله: ادامه روند روزهای قرمز در پایتخت و اغلب استان های کشور هر چند به تمدید مهر تعطیلی کارهای نمایشی حکم داده اما با این وجود هنوز شاهد فعالیت امیدوارانه هنرمندان تئاتر برای فردای روزهای کاهش شیب صعودی این ویروس در کشور هستیم.به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا، هم زمان با آغازین روزهای سال ۱۴۰۰ خورشیدی و مساعد شدن شرایط برای فعالیت هنرمندان نمایش، گمان آن می رفت که بعد از پشت سرگذاشتن یک سال توأم با بیم و ترس و تعطیلی های مکرر، شاهد از سرگیری حرکت چرخ هنرهای نمایشی در سراسر کشور در سایه کاسته شدن از شیوع ویروس کرونا و رنگ باختگی نقاط قرمز و نارنجی به سمت شرایط عادی تر باشیم.

اما دلایلی چون عادی پنداری شرایط کرونا توسط برخی شهروندان، مسافرت ها در تعطیلات نوروزی و رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی بار دیگر موجب خیزش موج چهارم شیوع ویروس کرونا پس از تعطیلات نوروز شد. با قرمز شدن شرایط پایتخت و بسیاری دیگر از استانها و شهرستان های کشور بار دیگر مُهر عدم فعالیت و خاموشی بر تالارهای نمایشی و سالن های سینمایی کوبیده شد و آرزوی شروع مجدد فعالیت ها برای هنرمندان بار دیگر به صبر و انتظاری طولانی گره خورد.

بعد از پشت سر گذاشتن یکی از گرم ترین فصل های سال برای هنرمندان تئاتر و داغ نشدن تنور اجراها در سایه انتشار ویروس کرونا، یک دفعه دیگر هنرمندان تئاتر اغلب فعالیت خودرا گره زده با نگاه امیدمندانه به فردای کاهش موج ویروس کرونا جست وجو می کنند. هر چند بیشترین نگاه آنها در این ایام به حمایت هر چه بیشتر مدیران و مسئولان از هنرمندانی است که معیشت و اقتصاد خانواده شان در گرو تولید و اجرای عمومی آثار نمایشی بود.

هنرمندان تئاتر با وجود تمامی شرایط سخت باز هم رقم زننده رویدادهایی در همین روزهایی بودند که سایه اصلی آن سکوت و رخوت عمیق و تلخ این روزهاست. می توان خبرهایی چون امضای تفاهم نامه معاونت امور هنری با دانشگاه سوره برای اجرای کارهای تئاتری، انتشار شماره ۸۲ فصلنامه تئاتر، شروع به کار جشنواره «چهار فصل» همای سعادت، مشخص شدن میزان پرداخت خسارت بیمه درمان تکمیلی ۳۰ هزار هنرمند، ایوب آقاخانی راوی کتاب برنده پولیتزر در ایران صدا و درگذشت بازیگر جوان تئاتر به سبب کرونا را از با اهمیت ترین اخبار عرصه هنرهای نمایشی طی هفته جاری از ۱۰ تا ۱۶ اردیبهشت ماه دانست. که در ادامه سطور مهم این اخبار را مرور می نماییم.تفاهم نامه معاونت امور هنری و دانشگاه سوره

معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه سوره برای اجرای چند پروژه دانشگاهی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

تفاهم نامه همکاری معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه سوره، روز ۱۱ اردیبهشت ماه به امضای سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری و محمدحسین ساعی رئیس دانشگاه سوره رسید.

ارتقای سطح کیفی و کمی آموزش رسمی هنر، کمک به صیانت و ماندگاری هنرهای ملی و محلی، کمک به شناسایی و تربیت استعدادهای درخشان در حوزه هنر، افزایش طرح های مطالعاتی کاربردی در سطح دانشگاه و... همچون اهداف این تفاهم نامه است.

برگزاری دوره ها و کارگاره های آموزشی در حوزه سیاست گذاری، اقتصاد و فلسفه هنر و حوزه های بینارشته ای هنر، استفاده از ظرفیت های طرفین برای همکاریهای متقابل در برنامه های هنری، تعاملات علمی، فرهنگی، هنری، مطالعاتی و آموزشی در امتداد ارتقای همکاری مشترک، همکاری در برگزاری همایش با رویکرد هنری همچون موضوع ها و زمینه های این تفاهم نامه است.

این تفاهم نامه علاوه بر امضای سید مجتبی حسینی و محمدحسین ساعی، شاهد امضا احمد صدری مشاور معاون امور هنری و دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران، محمد شهبازی معاون دانشجویی و فرهنگی، یوسف خجیر معاون پژوهشی و سرپرست دانشکده فرهنگ و ارتباطات، کاظم نظری رئیس دانشکده هنر، مهران هوشیار عضو هیات علمی دانشکده هنر بودانتشار شماره ۸۲ فصلنامه تئاتر

هشتادودومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی تئاتر با سردبیری سیدمصطفی مختاباد زیر نظر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات نمایش منتشر گردید. در این شماره فصلنامه علمی پژوهشی تئاتر شش مقاله به چاپ رسیده است.

«اسطوره سازی بازنگرمحور در نمایشنامه های بهرام بیضایی» به قلم سپهر کریمی، بهی حدائق، «مقایسه تطبیقی کارگردانی تصویرگرای علی رفیعی و رابرت ویلسون» اثر سروش طاهری، حسین اردلانی، مانلی حسین پور، «نقش و اهمیت بداهه پردازی در نمایش های شادی آور ایرانی با تاکید بر سیاه بازی» به روایت علی اصغر فهیمی فر، رضا عباسی، «خوانش نمایش های شادی آور در دوره قاجاریه از منظر نوشتار زنانه» به قلم رفیق نصرتی، سپیده شمس، «جایگاه اخلاق در نمایشنامه «افول» برمبنای تحلیل تعاملات اجتماعی ابن مسکویه» اثر امین رهبر، اسماعیل بنی اردلان، زهرا گلناز منطقی فسایی و «گفتمان قدرت استیون لوکس در آثار آرتور میلر با تاکید بر نمایشنامه همه پسران من» به روایت حجت شهیدی، علیرضا بنیادی؛ عناوین مقالات این شماره از فصلنامه تئاتر را می سازند.

شماره ۸۲ فصلنامه تئاتر ویژه پاییز ۱۳۹۹ و با قیمت ۱۲ هزار تومان برای علاقه مندان حوزه تئاتر منتشر و توزیع شده است.آغاز به کار جشنواره «چهار فصل سینما تئاتر همای سعادت»

جشنواره «چهار فصل» همای سعادت با دبیری حامد نصرآبادیان با نگاهی تخصصی به هنر سینما و تئاتر شروع به کار کرد.

حامد نصرآبادیان دبیر علمی این جشنواره گفت: جشنواره چهار فصل با نگاه تخصصی به هنر سینما تئاتر در چهار بخش تفکیک شده «رفتار، گفتار، پندار، کردار» در هفته پایانی هر فصل برگزار می گردد.

نصرآبادیان درباره برگزاری فصل نخست جشنواره چهار فصل (رفتار) اظهار داشت: بخش رفتار برای فعالان حوزه نمایش های بی کلام است. این بخش در دو فاز «پانتومیم» و «حرکات نمایشی» میزبان گروه های نمایشی سراسر کشور است. تمام متقاضیان این بخش می توانند فیلم آثار نمایشی خودرا به آدرس دبیرخانه جشنواره ارایه کنند. مدت زمان آثار اجرائی این بخش باید زیر ۳ دقیقه باشد و تا اختتام وقت اداری دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ارائه شود.

او در مورد زمان برگزاری بخش نخست اظهار داشت: این بخش بعد از اعلام نتایج در هفته پایانی خرداد بصورت مجازی برگزار می گردد و آثار منتخب در آیین اختتامیه اعلام می شوند و نفرات برگزیده دیپلم افتخار و جوایز نفیسی را دریافت می کنند.

نشانی دبیرخانه جشنواره میدان ولیعصر، ابتدای بلوار کشاورز، خیابان کبکانیان، موسسه سینما تئاتر همای سعادت است و علاقه مندان می توانند با مراجعه به نشانی www.hamayesadatfilm.ir از جزئیات بیشتری از جشنواره اطلاع یابند.

مشخص شدن میزان پرداخت خسارت بیمه درمان تکمیلی ۳۰ هزار هنرمند

صندوق اعتباری هنر اعلام نموده در اجرای قرارداد سال جاری بیمه درمان تکمیلی تا حالا به بالای ۳۶ هزار پرونده رسیدگی و طی ۸۱۶ مرحله خسارت مستقیم به بیمه شدگان پرداخت شده است.

بیش از ۳۰ هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران کشور و افراد تحت تکفل نیز از بیمه درمان تکمیلی در سال ۹۹ برخوردار شدند.

ارائه خدمت در بیش از ۴ هزار مرکز درمانی، سرپایی، بیمارستانی و دندانپزشکی در سراسر کشور به بیمه شدگان انجام می شود و اعضا می توانند با مراجعه به مراکز طرف قرارداد فقط با پرداخت مبلغ فرانشیز مراحل درمانی خودرا طی نمایند.

قرارداد بیمه تکمیلی از تاریخ اول مهر ماه ۱۳۹۹ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ برقرار است.ایوب آقاخانی راوی کتاب برنده پولیتزر در ایران صدا

ایوب آقاخانی نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر، تلویزیون و رادیو کتاب «بازگشت: پدران، پسران و سرزمین مابینشان» را در شبکه «ایران صدا» می خواند. این کتاب به تهیه کنندگی سارا شریفی در قالب اقتباس رادیویی آماده شده و در برنامه شنبه کتاب به زودی روایت می شود.

کتاب «بازگشت: پدران، پسران و سرزمین بینشان» به نویسندگی هشام مطر جایزه پولیتزر ۲۰۱۷ را از آن خود کرده است.

هشام مطر نویسنده مطرح لبنانی - آمریکایی است که در این کتاب زندگی پدر و خاندانش را در دل حکومت سرهنگ قذافی به رشته تحریر در آورده است. این نویسنده در این کتاب روایتگر این مفهوم است که رنج با بشر زاده شده و گریزی از آن نیست جز صبر و تدبیر به امید فردایی روشن.درگذشت بازیگر جوان تئاتر به سبب کرونا

علیرضا موسوی، بازیگر جوان تئاتر در سن ۲۲ سالگی بر اثر عوارض ناشی از کرونا درگذشت.

سروش طاهری که سابقه همکاری با این بازیگر را بعنوان کارگردان داشته است، درباره این ضایعه یادآور شده: متاسفانه او پدرش را بر اثر برق گرفتگی از دست داده بود و بعد هم مادرش به رحمت خدا رفت. در چند وقت گذشته هم خودش به کرونا مبتلا شد و به نظر می رسید خوب شده است اما گویا ریه اش آب آورده و عفونت به کلیه ها لطمه زده بود و در نهایت در بیمارستان درگذشت.

نمایش های «مزا مزا»، «چند روایت مجهول و روزانه»، «همه درها به بیرون باز نمی شوند» همچون کارهای این بازیگر بوده اند.منبع:

1400/02/17
17:47:08
5.0 / 5
760
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی