در پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی صورت می گیرد

طراحی كیت شناسایی و تفكیك توده های یونجه بومی ایران

طراحی كیت شناسایی و تفكیك توده های یونجه بومی ایران به گزارش بازار مقاله پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی طی یک قرارداد پژوهشی یک ساله با بخش خصوصی، طرح تولید کیت شناسایی مبتنی بر نشانگرهای مولکولی به منظور شناسایی و تفکیک ۳۰ توده یونجه بومی ایران را اجرا می کند.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، یونجه مهم ترین گیاه علوفه ای برای تغذیه دام و بعد از غلات، مهم ترین محصول اقتصادی در دنیا به حساب می آید. از سوی دیگر همزیستی یونجه با باکتری های ریزوبیوم همزیست و در نتیجه تثبیت نیتروژن مولکولی در این گیاه، اهمیت آنرا برای تناوب با محصولات زراعی دیگر برای حاصلخیزی خاک افزایش داده است.
افزایش تولید و بهبود کیفیت یونجه زراعی مستلزم حفاظت، ارزیابی، ثبت و تبادل این مواد است که البته با عنایت به تنوع ژنتیکی گسترده در میان افراد جمعیت یونجه، مطالعه ژنتیک این گیاه از پیچیدگی زیادی برخوردار می باشد. به همین سبب پیدا کردن اطلاعات لازم در مورد تنوع ژرم پلاسم ارقام مختلف یونجه خصوصا در ایران که بعنوان یکی از خاستگاه های اصلی این گیاه، دارای توده های بومی متنوع یونجه است، اهمیتی بالایی دارد.
مطالعه تنوع ارقام یونجه بر مبنای خصوصیات ریخت شناسی و حتی بافت شناسی به زمان طولانی نیاز دارد و به علت تاثیرپذیری خصوصیات مورفولوژیکی از شرایط محیطی، معمولا این نوع بررسی ها دقیق نیست. ازاین رو در سالهای اخیر برای تعیین تنوع ژنتیکی ژرم پلاسم های یونجه از روش های مولکولی استفاده می شود.
محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در قرارداد منعقد شده در صدد هستند ضمن ارزیابی اصالت توده ها، شناسایی آنها را از راه تنوع ژنتیکی درون و بین توده ها و همینطور ارقام داخل توده های مطرح کشور با استفاده از روش های مولکولی بررسی نموده و یک کیت شناسایی مولکولی برای توده های مورد نظر معرفی کنند. در این پروژه، توده های بومی و تجاری ضمن اطمینان از اصالت آنها از منابع مطمئن تهیه می شوند.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، وجود تنوع ژنتیکی بین توده های جمع آوری شده از راه استفاده از روش های مولکولی بررسی شده و بعد از شناسایی نوکلئوتید سیگنیچرهای اختصاصی توده های مورد نظر نسبت به توسعه نشانگرهای اختصاصی اقدام خواهد شد. در نهایت با استفاده از نشانگرهای توسعه یافته، بارکد مولکولی توده های مورد نظر به روش مولتیپلکس ایجاد خواهد شد.
منبع:

1400/02/06
22:19:57
5.0 / 5
868
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی