قدر زر، زرگر شناسد

قدر زر، زرگر شناسد بازار مقاله: حاضری خوری چه در سینما و چه در تلویزیون سبب شده کمتر کارگردانی را ببینیم که ریسک کند و محوریت داستان پردازی های اثرش را به بازیگری کمتر شناخته شده بدهد.یدالله شادمانی ازجمله بازیگران توانایی است که سالهاست نقشهای کوتاه و فرعی در آثار مختلف از "خسته نباشید" تا "طعم شیرین خیال، " را مجالی می کرد برای سرگرم کردن مخاطب. شادمانی درکنار تسلط بر بازی بدن، لهجه شیرین کرمانی را نمک ایفای نقش هایش می کند و همین اسباب لذت دوچندان مخاطب می شود.

شادمانی در ماههای اخیر دو نقش در دو سریال مختلف ایفا کرده. یکی در سریال خانگی "سیاوش" و دیگری در سریال تلویزیونی "نون خ". فضای راحتی که از طرف سروش محمدزاده و سعید آقاخانی کارگردانان این دو سریال به وجود آمده اسباب توسعه بیشتر نقش را فراهم نموده.

شادمانی نوعی بداهه در بازیش دارد که وقتی در خدمت متن قرار می گیرد به شدت می تواند موتور محرک درام باشد.

سعید آقاخانی در دو فصل اول "نون خ" در کنار مطرح کردن بازیگرانی همچون سیروس میمنت، کلی بازیگر بومی را وارد سریال کرده و به آنها نقشهای ماجراجویانه سپرد. حالا آقاخانی در فصل سوم یدالله شادمانی را رو کرده که به درستی و در جای مناسب وارد داستان می شود و به اندازه بداهه پردازی دارد و بی آن که به سمت زنندگی برود، طنازی می کند.

طنازی های یدالله شادمانی در "نون خ" کاملا درخدمت فضای کمدی سریال است؛ درست برخلاف "سیاوش" که سریالی با رگه های تلخ است که بناست با ورود یدالله شادمانی کمی از تلخی کاسته شده و روی خوش زندگی نمایان شود.

هم "نون خ" و هم "سیاوش" می توانستند بجای یدالله شادمانی یکی از ده ها بازیگر تکراری شده در نقش های مکمل را به کار گیرند ولی این کار را نکرده اند تا به یکی از خاصیت های فراموش شده سریال سازی که چهره کردن گمنامان و کم نامان است، وفادار باشند.
دادن مجال حضور به یدالله شادمانی مشتی نمونه خروار است از راه و روشی درست که البته فقط از کارگردانان آشنا به جریان بازیگری برمی آید.
فراوان بازیگر مجرب و مهجور داریم؛ همچون گوهرانی که فقط باید توسط گوهرشناسان به کار گرفته شوند تا بهترین کاراکترها را خلق کنند. با سپردن نقش به چنین بازیگرانی هم می شود فضای سریالها را متنوع کرد و هم بار سرگرمی سازی را افزایش داد.منبع:

1400/01/05
00:56:38
5.0 / 5
1137
تگهای خبر: فضا , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی