نیمی از مردم همچنان نگران مبتلا شدن به كرونا هستند

نیمی از مردم همچنان نگران مبتلا شدن به كرونا هستند به گزارش بازار مقاله نتایج آخرین نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در مورد دیدگاه مردم درباره کرونا نشان داده است بیشتر از نیمی از پاسخگویان (۵۲ درصد) نگران مبتلا شدن به کرونا هستند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، چهارمین موج از مجموعه نظرسنجی­ های انجام شده توسط گروه افکارسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات که از تاریخ ۹ بهمن تا ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ انجام شده است نشان داده است بیشتر از نیمی از پاسخگویان (۵۲ درصد) از ابتلای خود یا یکی از اعضای خانواده شان به ویروس کرونا احساس نگرانی می ­کنند.
بر پایه این نظرسنجی، ۲۸ درصد افراد پاسخگو هم درمورد اینکه خود یا اعضای خانواده ­شان به ویروس کرونا مبتلا شوند، نگران نیستند. ۱۶ درصد پاسخگویان هم اعلام نموده ­اند «تا حدی» نگران ابتلای خود یا اعضای خانواده­ شان به ویروس کرونا هستند.


بر اساس مقایسه نتایج کشوری دو نظرسنجی پژوهشگاه در مهر و بهمن ۱۳۹۹، میزان نگرانی ایرانی ها پیرامون ابتلای خود یا خانواده­شان در بهمن ماه ۹۹ نسبت به مهر کاهش یافته و از ۷۰ درصد به ۵۲ درصد رسیده است.
پیش­ بینی مدت زمان استمرار کرونا
آخرین نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات درمورد دیدگاه مردم درباره کرونا همینطور نشان داده است ۴۱ درصد پاسخگویان زمان مشخصی برای آخر این دوره در ذهنشان متبادر نمی­ شود. اما بیشترین میزان تخمین مشخص آخر این دوره در میان پاسخگویان به ترتیب عبارت است از: بیشتر از یک سال (با فراوانی ۲۰ درصد)، یک سال (با فراوانی ۱۵ درصد) و شش ماه(با فراوانی ۱۰ درصد).با مقایسه نتایج کشوری چهار موج نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات (از فروردین ۹۹ تا بهمن۹۹) نشان می­ دهد، بیشترین میزان تخمین مردم از استمرار شرایط کرونایی در کشور بیشتر از یک سال است. اما به نظر می آید با عنایت به طولانی شدن این پاندمی، در این نظرسنجی، بیشتر افراد اظهار کرده اند که کرونا تا زمانی نامشخص همچنان استمرار خواهد داشت.
موج اول نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در سطح ملی و به صورت تلفنی در هفته آخر فروردین ۱۳۹۹ توسط انجام شده است. موج دوم این نظرسنجی هم با استفاده از پرسشنامه و به صورت تلفنی در۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ تا ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ اجرا شده و سومین موج آن از تاریخ ۹ مهر تا ۱۹ مهر ۱۳۹۹ صورت گرفته است.
به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به صورتی که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بیماری کووید ۱۹ بر مبنای آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تابحال حدود ۱۱۶ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر هم بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خویش را از دست داده اند. در ایران هم تا لحظه انتشار این مطلب، یک میلیون و ۶۸۱ هزار و ۶۸۲ نفر به صورت قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۶۰ هزار و ۵۹۴ نفر رسیده است.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از راه دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیشتر از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس هم گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که باعث افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.


1399/12/19
14:15:04
0.0 / 5
590
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی