اندیشمندان شیعه و سنی تاكید كردند؛

مطابق علوم روز به تولید علم و معرفت برمبنای قرآن بپردازیم

مطابق علوم روز به تولید علم و معرفت برمبنای قرآن بپردازیم بازار مقاله: اندیشمندان شیعه و سنی با تاکید بر لزوم تصحیح نگاه های غلط در حوزه ادیان، اعلام نمودند باید مطابق با علوم روز به تولید علم و معرفت برمبنای قرآن و سنت بشر بپردازیم.به گزارش عصر یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، همایش ظرفیت امت اسلام در گام دوم انقلاب اسلامی، به همت سازمان تبلیغات اسلامی و با حضور تعدادی از علمای برجسته اهل سنت کشور در هتل انقلاب تهران انجام شد.

دبیر مجمع مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا، بابیان اینکه امروز ادیان از مدیریت جهان کنار گذاشته شدند و سکولاریزم قالب شده است اظهار داشت: اسلام در دوره های مختلف تاریخی صاحب تمدن بوده و بایدها، نبایدها و ارزش های دینی در مدیریت زندگی انسان نقش داشته است اما بانفوذ اندیشه سکولاریزم، نگاه دینی از حوزه زندگی خارج شد و عرفان های کاذب رواج پیدا کردند.

حیدر همتی، با تاکید بر توجه به تولید علوم اسلامی – انسانی تصریح کرد: توجه به تولید علوم اسلامی – انسانی مسئله فرامذهبی است و این مساله سبب وحدت در حوزه دین خواهد شد.

وی اشاره کرد: باید گذشته تاریخی خودمان را حفظ نماییم و مطابق با علوم روز به تولید علم و معرفت برمبنای قرآن و سنت بشر بپردازیم اما این امر نیازمند به یک روش و سیستم خاص است که باید آنرا به دست آوریم اما باید اظهار داشت که از درون نظام معرفتی دینی به نظام های روانشناسی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... می توان دست پیدا کرد.

دبیر مجمع مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا بابیان اینکه ما باید به دنبال تولید علوم اسلامی- انسانی باشیم و این امر باید به اولویت ما تبدیل گردد گفت: نه غرب گرایی و نه گذشته گرایی محض نمی تواند جهان را مدیریت کند این در حالیست که انقلاب اسلامی سبب ورود عقلانیت در مدیریت سیاسی – اجتماعی با توسل به کتاب سنت شد.

دبیر اتحادیه بین المللی امت واحده نیز در این همایش اظهار داشت: امیدوارم نتایج این همایش و نشست ها، فتح البابی در باره گفتگوهای بعدی درباب ادیان باشد این درحالی است که افزایش ظرفیت های اهل تسنن در حوزه های علمیه می تواند در افزایش نگاه طلاب اهل تسنن به دین موثر باشد.

علیرضا کمیلی افزود: تعدادی از جریانهای مختلف اهل سنت که در فضاهای مجازی و حتی خارج از کشور وجود دارند به دور از واقعیت هستند و این حضور کاذب نشان میدهد که علمای اهل تسنن و کسانی که صاحب علم و تحلیل هستند وارد حوزه نگارش در حوزه ادیان نشدند. این درحالی است که این عزیزان باید برای تصحیح نگاه های غلط در حوزه ادیان وارد میدان شوند.

به گفته وی وقتی علما و فضلای اهل تسنن وارد حوزه نگارش دین نمی شوند؛ بی گمان، دیگران آنان را روایت می کنند، شما علمای اهل تسنن باید آنقدر تالیفات دقیق علمی داشته باشید که جریان های انحرافی نتوانند مطالب خودشان را تحمیل کنند.

کمیلی در آخر گفت: باید ارتباطات بین عُقلا و فضلای اهل سنت توسعه یابد و مناطق اهل سنت دارای نشریه هایی تخصصی درحوزه های مختلف و حوزه های دینی باشند به شکلی که مسائلی دینی به قلم خود این عزیزان نوشته شود.امامان جماعت اهل تسنن بهترین گزینه برای احیا مساجد محله خود هستند

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، در بخش دیگری از این همایش، حجت الاسلام اخوان صباغ رئیس سازمان دارالقرآن کریم و حجت الاسلام حمید رفیعی مدیرکل قرارگاه تحول اجتماعی مسجد محور، با تعدادی از علمای و فرهیختگان برجسته اهل سنت کشور در سازمان دارالقرآن کریم دیدار کردند.

مدیرکل قرارگاه تحول اجتماعی مسجد محور، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد تشکیل جامعه اسلامی گفت: در جامعه اسلامی که رهبری به آن اشاره می کنند مردم، در اداره کشور و پیشرفت آن نقش اساسی بر عهده دارند و دارای آرمان ها و اهداف اسلامی هستند که باید تلاش نماییم تا به این آرمان ها دست پیدا نماییم.

حجت الاسلام رفیعی، با تاکید بر لزوم بهره مندی از سیره پیامبر اسلام برای تشکیل جامعه اسلامی تصریح کرد: نخستین اتفاقی که در دوران رسول اکرم (ص) برای شکل گیری جامعه اسلامی رخ داد تشکیل مسجد بود و بنا بر این حضور مؤمنین در مساجد بود که حیات آنان شکل گرفت.

وی با یادآوری بیانات مقام معظم رهبری در مورد خاصیت های مساجد اظهار داشت: معظم له مساجد را مرکز جنبش و حرکت های اسلامی، پایگاه کارهای اجتماعی، هسته مقاومت فرهنگی، مرکز سیاست و عامل پیروزی انقلاب اسلامی، می دانستند.

او بابیان اینکه پیامبر اسلام (ص) هنگامی که مساجد را راه اندازی کردند خودشان هم هدایت گری آنرا بر عهده داشتند افزود: باید نسبت درباره تشریح نقش مساجد و کارکرد آن اهتمام ویژه ای داشته باشیم و امامان مساجد باید برای حل مسائل و مشکلات مهم جامعه، از درون مساجد برنامه ریزی را شروع کنند.

مدیرکل قرارگاه تحول اجتماعی مسجد محور با اشاره به نقش علمای اهل تسنن اظهار داشت: باید مردم، مساجد را بعنوان یک پناهگاه مطمئن به رسمیت بشناسند و هر امام جماعت و عالِم دینی اهل تسنن نیز با اتکا به نسخه های مختص به منطقه خویش و منطبق بر یک الگوی واحد دینی، مساجد اهل سنت محله و منطقه خودرا احیا کنند.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم نیز در این جلسه گفت: سازمان دارالقرآن الکریم در سال ۱۳۶۱ و به فرمان حضرت امام (ره) تأسیس شد و نخستین ماموریت آن نیز نظارت بر چاپ و نشر قرآن در جمهوری اسلامی بود.
حجت الاسلام صباغ، اظهار داشت که بیشترین تعداد نشر کتاب در کشور، مختص به قرآن کریم است و سالانه بیش از ۱۰ درصد از نشر کشور را شامل می شود.

به گفته رئیس سازمان دارالقرآن الکریم؛ تا حالا ۶۰ هزار معلم قرآن در دوره های استاندارد سازمان دارالقرآن کریم آموزش دیدند و بیش از ۸ هزار مدرک حفظ قرآن نیز طی ۱۵ دوره به حافظان قرآن اهداشده است.

توسعه فضاهای قرآنی با حضور حجت الاسلام قمی در سازمان تبلیغات اسلامی

حجت الاسلام مهدی اخوان صباغ، بابیان اینکه ۱۴ هزار خانه قرآن و موسسه قرآنی در کشور فعال شدند که قسمتی از آن متعلق به اهل سنت است اظهار داشت: از زمان ریاست حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی بر سازمان تبلیغات اسلامی، شاهد توسعه فضاهای قرآنی در کشور بودیم و در فضای تقویت حرکت های قرآنی کشور، کارهای تربیتی و آموزشی خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن در کشور؛ این امر را نیازمند به عزم ملی دانست و گفت: مؤسسات زیادی درزمینهٔ قرآن در کشور فعال می باشند و ما هم برای اهدای مدرک حفظ عمومی قرآن نیز در کنارشان خواهیم بود.

اخوان صباغ تصریح کرد: طبق آخرین آمار، ۹۸ درصد از مردم ایران شامل شیعه و سنی به تقدس قرآن اعتقاددارند اما فقط ۱۰ درصد از مردم روزی یک صفحه قرآن می خوانند. درحالی که اگر مردم بدانند قرآن چه اثراتی در زندگی شان دارد حتما اهتمام بیشتری به قرآن خواهند داشت.

در اختتام نیز؛ علمای اهل تسنن به ارائه نقطه نظرات و دیدگاه های خویش نسبت به ظرفیت های قرآنی در کشور و مناطق اهل سنت پرداختند.منبع:

1399/11/19
22:19:33
0.0 / 5
913
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی