روزشمار تاریخ مازندران منتشر گردید

روزشمار تاریخ مازندران منتشر گردید به گزارش بازار مقاله پژوهشگر تاریخ و نویسنده مازندرانی مهم ترین وقایع تاریخ مازندران را که در اسناد تاریخی ثبت شده اند، در چارچوب کتابی با عنوان «روزشمار تاریخ مازندران» به بازار نشر عرضه نموده است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا، انتشارات ماتیسا به تازگی کتابی شامل معرفی و مروری کوتاه از برخی وقایع تاریخی مازندران منتشر نموده که توسط دکتر علی رمضانی پاجی نویسنده، پژوهشگر و تاریخ نگار مازندرانی تأالیف شده است. در این کتاب ۱۷۶ صفحه ای بیشتر از ۳۳۰ رویداد تاریخی در رابطه با مازندران شامل وقایع تاریخی، سیاسی، طبیعی، آیین ها، رخدادهای فرهنگی، زادروز و درگذشت چهره های شاخص و برخی موضوعات اجتماعی به ترتیب تاریخ و با شرح کوتاهی از واقعه همراه با بیان تاریخ دقیقی که از منابع تاریخی معتبر به دست آمده، گردآوری شده است. مؤلف کتاب در کنار تاریخ خورشیدی هر واقعه، تاریخ تقویم تبری آنرا هم ثبت کرده است.
رمضانی پاجی در گفتگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کتاب های کرونولوژیک کوتاه ترین و بهترین راه پاسخ دادن به پرسش های تاریخی هستند، اظهار داشت: نگارش مختصر و مستند حوادث تاریخی بر مبنای زمان بروز وقایع، پزوهشگران را از داشتن کتاب های فراوان و رفتن به کتابخانه برای یافتن منابع مختلف و گردآوری اطلاعات از بین ده ها منبع بی نیاز می کند. این کتاب هم با همین خصوصیت و هدف تألیف شده است.
وی اضافه کرد: با عنایت به این که طی سالهای اخیر بارها برای پژوهش ها و نگارش کتاب های پیشین خود با این مورد برخورد کرده بودم و ناچار بودم برای دست یافتن به چند صفحه اطلاعات در ارتباط با وقایع تاریخی کتاب های مختلفی را رصد کنم، احساس کردم جای خالی یک کتاب که بتواند به صورت گذرا برخی وقایع تاریخی را به تفکیک تاریخ در اختیار پژوهشگران قرار دهد خالی است. بنابراین بر مبنای پژوهشی که آقای خلیل باقری مشک آبادی انجام داده بود، تلاش کردم با کمک همکارانم در دفتر مطالعات و پژوهش تاریخ و فرهنگ مازندران این کتاب یا سالنامه «روزشمار تاریخ مازندران» را گردآوری و منتشر کنم.
گستره تاریخی کتاب
این استاد دانشگاه با بیان اینکه کتاب «روزشمار تاریخ مازندران» دربرگیرنده خلاصه ای از تاریخ مازندران است، تصریح کرد: قدیمی ترین واقعه روزشمار ثبت شده در این کتاب در ارتباط با سال ۳۰ قمری است. البته بخش روشمار کتاب صرفاً به برخی وقایع رخ داده دوران بعد از اسلام می پردازد. اما در انتهای کتاب بیشتر از ۸۰ واقعه در رابطه با مازندران با ذکر سال واقعه ثبت شده که قدیمی ترین آنها در ارتباط با دوره اشکانیان است.
رمضانی پاجی اضافه کرد: در پژوهش های انجام شده برای بعضی از روزها وقایعی به صورت روزشمار به دست نیامد و بنابراین تاریخ آن روزها در کتاب قرار ندارد. در واقع هدف از انجام این کار در کنار به تصویر کشیدن بخشی از وقایع تاریخی مازندران به تفکیک تاریخ، آغازی برای انجام پژوهش های کرونولوژی یا رویدادنگارانه دیگر در رابطه با مازندران است.
مؤلف کتاب «روزشمار تاریخ مازندران» تصریح کرد: نخستین ها همیشه از عیب و نقص خالی نیستند و معتقدم که می توان این کتاب را جامع تر و کامل تر کرد. اما این کتاب را سرآغازی بر انجام پژوهش های مشابه دیگر در مازندران می دانم و امیدوارم با کمک پژوهشگران و اهالی فرهنگ مازندران در سالهای آتی مجموعه روزشمارهای تاریخی جامع تری در مازندران منتشر شود. این کتاب مانند دانشنامه ها می تواند هر سال به روز و بر حجم موضوعات موجود در آن افزوده شود.
رمضانی در این کتاب علاوه بر ثبت روزشمار برخی وقایع تاریخی، جزئیات تقویم تبری و تقویم دیلمی را هم شرح داده و به تشریح برخی آیین های بومی مازندران که با تقویم تبری مرتبط هستند هم پرداخته است.
او علاوه بر وقایع ثبت شده با تاریخ دقیق روز و بیان مختصری از آنها، در انتهای کتاب هم بخشی به نام گزیده وقایع مهم مازندران را گنجانده است که هشت واقعه مهم تاریخی در رابطه با مازندران در دوران قبل از اسلام و ۸۰ واقعه تاریخی دوران بعد از اسلام را با بیان سال رخداد معرفی می کند. در دیباچه این کتاب هم معنا و مفهوم گاهشماری با یان برخی جزئیات و شیوه های محاسبه تقویمی بیان شده است.
کتاب «روزشمار تاریخ مازندران» در شمارگان هزار نسخه و با قیمت ۶۰ هزار تومان به بازار نشر عرضه شده است.


1399/10/12
13:57:05
0.0 / 5
1128
تگهای خبر: استاد , پژوهش , دانشگاه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی