معاون پژوهشی وزارت علوم:

پژوهشگاه ها در دوران كرونا فعال تر از شرایط عادی عمل كنند

پژوهشگاه ها در دوران كرونا فعال تر از شرایط عادی عمل كنند به گزارش بازار مقاله معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: شرایط موجود نباید خللی در فعالیتهای پژوهشی ایجاد نماید و فعالیتهای تحقیقاتی با قوت بیشتر و حتی قویتر از دوره پیش از كرونا باید ادامه داشته باشد.به گزارش بازار مقاله به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی در شانزدهمین جلسه مجمع پژوهشگاه های ملی کشور با تکیه بر مأموریت گرایی پژوهشگاه ها و مؤسسات پژوهشی وزارت علوم و لزوم تدوین و اجرای یک تا سه طرح کلان بلندمدت متناسب با نیازهای فعلی و تحولات علمی فناوری پیش رو، عنوان کرد: در دوره کرونا، فعالیتهای پژوهشی باید با قوت بیشتر از قبل ادامه داشته باشد.
وی در جمع بندی برداشت خود از فعالیت پژوهشگاه های کشور طی پنج ماه تصدی این سمت اظهار داشت: با آشنایی نزدیکی که در این زمان با ظرفیت عظیم پژوهشگاه ها و مؤسسات پژوهشی وزارت علوم پیدا کردم معتقدم این پژوهشگاه ها که با دشواری های بسیار تشکیل شده و توسعه یافته اند، سرمایه علمی بسیار با ارزشی برای کشور هستند که به نظر می آید خیلی از نهادها و مراجع مدیریتی ما اطلاع کافی از این توانمندی ها ندارند و اغلب به علت اینکه عمدتاً با مسائل دانشگاه ها سروکار داشته اند برداشت دقیقی از این توان علمی ندارند.
وی اضافه کرد: پژوهشگاه ها هر یک باید نسبت به تدوین و اجرای یک تا سه طرح کلان اجرایی بلندمدت هم اقدام نمایند که در شورایعالی عتف به تصویب برسد و چه بسا در آینده پژوهشگاه ها برپایه همین طرح کلانی که عهده دار شده اند شناخته شوند. البته منظور از طرح های کلان با تعریفی که در گذشته از طرح های کلان شده بود و به نتیجه نرسید کاملاً فرق دارد و ناظر به نیازهای میان مدت و بلندمدت کشور است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تصریح کرد: لزوم دارد پژوهشگاه ها هم مثل دانشگاه ها به سمت استانداردسازی ساختارها و روش ها بروند و در عین توجه به اقتضائات ملی از استانداردها و اصول علمی بین المللی پیروی کنند.
وی با اشاره به اینکه پژوهشگاه ها باید با عنایت به پاندمی کرونا شرایطی را فراهم نمایند که محققان فعالیتهای پژوهشی را که امکان انجام آن بدون حضور در محل کار وجود دارد به صورت دورکاری انجام دهند، خاطرنشان کرد: البته باید مراقب بود که شرایط موجود خللی در فعالیتهای پژوهشی ایجاد نکند و فعالیتهای تحقیقاتی با قوت بیشتر و حتی قویتر از دوره پیش از کرونا ادامه داشته باشد.
رحیمی در ادامه با تقدیر از اقدام پژوهشگاه های وزارت علوم در تشکیل و تداوم مستمر جلسات مجمع پژوهشگاه های ملی که نقش مؤثری در رفع مشکلات و پیشبرد فعالیتهای پژوهشی کشور دارد بر لزوم پیگیری فعالیتهای مجمع در چارچوب کارگروه های تخصصی و منحصر نشدن آن به جلسات رؤسای پژوهشگاه ها تصریح کرد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در انتها تصریح کرد: طی هماهنگی صورت گرفته با مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور که از اعضای مجمع است مقرر شده محققان این مرکز به صورت پاره وقت (چند ساعت در هفته) در بعضی پژوهشگاه ها و مراکز پژوهشی حضور پیدا کنند که هم از نزدیک با روند فعالیت مؤسسات پژوهشی آشنا گردند و هم دانسته های علمی خویش را در اختیار مدیران پژوهشگاه ها بگذارند.


منبع:

1399/09/04
15:18:36
5.0 / 5
1288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی