دولت تدبیر و امید اهتمام برای ارتقای رسانه

دولت تدبیر و امید اهتمام برای ارتقای رسانه بازار مقاله: حوزه رسانه بعنوان یكی از مهمترین حوزه های فرهنگی از شروع دولت تدبیر و امید مورد توجه و اهتمام بوده و همیشه بعنوان پل ارتباطی دولت ملت، گام های موثری برای رشد و ارتقای این حوزه طی چند سال اخیر برداشته شد، بطوریكه 56 درصد مجوزهای صادره برای رسانه ها پس از انقلاب، مربوط به دولت یازدهم است.در همه جوامع «رسانه» دارای جایگاهی مهمی است چونکه شکل گیری مسائل مربوط به مردم و همین طور افکار عمومی متکی و بستگی به این حوزه دارد. به اعتقاد خیلی از کارشناسان و صاحب نظران حوزه رسانه و ارتباطات، رسانه ها می توانند بوسیله تشویق رویکردهای اصلاح گرایانه و جمعی، تقویت نهادها بجای اشخاص، توجه به مزیت نسبی برای توسعه کشور، ارتقای امنیت غذایی و کشاورزی، برجسته کردن اهمیت سندهای بالادستی مثل سند چشم انداز، بهبود فضای کسب و کار، تشوق پرداخت مالیات، ایجاد ساز و کارهای شفاف سازی اقتصاد، آشنا کردن مردم با دولت الکترونیک، تاکید بر حفظ منابع و کاهش مصرف، گسترش فرهنگ کار و تولید به توسعه کشور کمک کنند.

نقش بی نظیر رسانه در توسعه همه جانبه کشورهمچنین رسانه ها با تببین واقعیت های اقتصاد جهانی، توجه به اهمیت توسعه زیرساخت ها، تشویق مردم به انتخاب دولت های توسعه گر، تقویت شناخت حوزه بازرگانی کشور بوسیله معرفی بازارهای دنیا به بازرگانان، تشویق مصرف کالای داخلی و اهمیت افزایش کیفیت آن، نقش بی نظیر خودرا در توسعه ایفا می کنند.

۴۱۱ نشریه مکتوب و ۲۳۰ پایگاه خبری مجوز گرفتند

حوزه رسانه بعنوان یکی از مهمترین حوزه های فرهنگی در دولت تدبیر و امید مورد توجه و اهتمام دولت بوده و هست بعنوان مثال صدور مجوز برای ۴۱۱ نشریه مکتوب و ۲۳۰ پایگاه خبری یکی از اقدامات مثبت این دولت در ایجاد تکثر رسانه ای بود که در سال های ابتدای دولت یازدهم انجام و نسبت به دوره های قبلی دولت ها رشد شایان توجهی را در این عرصه رقم زد.

از سویی ارائه مجوز در دولت یازدهم و ادامه آن در دولت دوازدهم روند سریع تری به خود گرفت بطوری که فاصله زمانی صف انتظار مخاطبان درخواست فعالیت رسانه به کمتر از ۶ ماه کاهش یافته و هر ماه باتوجه به تشکیل جلسات مستمر با حضور تمامی اعضا و شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سیر صعودی به خود گرفت.

۵۶ درصد مجوزهای صادره برای رسانه ها پس از انقلاب، مربوط به دولت یازدهم است

از طرفی نیز الان تمامی مراحل درخواست صدور مجوز، ثبت و تغییر وضعیت رسانه و مطبوعات در امتداد سیاست دولت، به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به حضور افراد انجام و پیگیری می شود.

هیات نظارت بر مطبوعات در مجموع طی سال های ۹۶ تا ۹۸ برای بیش از ۷۵۰ رسانه شامل مکتوب، الکترونیک و پایگاه های خبری و سایت ها مجوز فعالیت صادر کرده است.

براساس اسناد و آمار ارائه شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ۱۵ هزار مجوز صادر شده برای رسانه ها در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ۵۶ درصد آن در دولت یازدهم صادر گردیده است.

توسعه کمی مطبوعات؛ ظرفیتی که کامل شد

همچنین در حوزه رسانه های برخط، سایت ها از ۲۰۰ عدد در آخر دولت یازدهم به دو هزار و ۸۰۰ عدد رسیده است. از سویی دیگر در چهار سال ابتدایی دولت تدبیر و امید شاهد افزایش تعداد بیمه شدگان در حوزه رسانه بودیم و این موارد موید توسعه کمی مطبوعات در دولت یازدهم است.

در ابتدای دولت یازدهم بیمه شدگان حوزه رسانه پنج هزار نفر بودند که در آخر این دولت حدود ۱۶ هزار نفر یعنی به بیش از سه برابر افزایش یافت و از طرفی نظام حمایتی در این دولت شفافیت پیدا کرد تا جایی که همگان قادر هستند امروز پیشینه گام های رو به جلو در حوزه شفافیت را مشاهده کنند.

دستاوردهای دولت یازدهم روی ریل رسانهتدوین بخشنامه ها و اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، اجرای طرح رتبه بندی روزنامه ها، رسانه های فضای مجازی و خبرنگاران توسط صنوف و شفاف سازی در یارانه های پرداختی به حوزه مطبوعات از دیگر اقدامات دولت در حوزه رسانه است که در چند سال ابتدایی دولت یازدهم محقق شدند.

علاوه بر صدور حدود ۲ برابری مجوز برای نشریات و رسانه ها در سطح کشور، رسانه های الکترونیکی برخط (خبرگزاری ها) نیز رشدی ۵ درصدی را تجربه کردند.

به باور خیلی از کارشناسان، بدون شک امروز هرچه انسجام و همراهی رسانه ها، دولت، نظام و همه ارکان آن نزدیک تر و بیشتر باشد به نفع کشور و آحاد مردم جامعه است.

رسانه نیازمند همدلی و انسجام برای رسیدن به امید

آنچه امروز حائز اهمیت می باشد این است که حفظ منافع، مصالح نظام، انسجام، همدلی و... بیش از هر زمان دیگری احساس می شود، بی شک نقش مهم و بی بدیل اهالی رسانه و رسانه ها شامل مکتوب و غیر مکتوب که در جایگاه واقعی خود قرار گرفته اند، در این دوران می تواند کشور را در رسیدن به اهداف و آمال آن کمک و هدایت کند.

از سویی دیگر اطلاع رسانی جامع و کامل در جهت هدایت افکار عمومی برای تبیین واقعیات جامعه همچون وظایفی است که باید توسط رسانه ها به خوبی انجام و عمل شود.منبع:

1399/05/17
21:36:26
5.0 / 5
2887
تگهای خبر: امنیت , فضا , كارشناس , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی