گشتی در اخبار تئاتر؛

تكذیب شایعه تعطیلی سالن های نمایش تا ماسك پوش شدن تئاترشهر

تكذیب شایعه تعطیلی سالن های نمایش تا ماسك پوش شدن تئاترشهر بازار مقاله: هفته ای كه گذشت، حوزه فرهنگ و هنر نیز مانند دیگر شاخه ها با اتفاقات گوناگون روبرو بود، از مهمترین اخبار تئاتر در این عرصه می توان به تكذیب شایعه تعطیلی سالن های نمایش و پیوستن مجموعه تئاترشهر به پویش «من ماسك می زنم» اشاره نمود.هر چند طی چند روز اخیر با افزایش آمار شیوع ویروس کرونا در کشور و افزوده شدن به استانها و شهرستان های در معرض خطر این ویروس، التهاب فعالان فرهنگ و هنر در خصوص صدور دستور تعطیلی مجدد کارهای این حوزه کمی بالا گرفت اما دولتمردان ضمن رد این شایعه بر ضرورت هرچه بیشتر رعایت شیوه نامه های بهداشتی و اجرایی بر تلاش و تعامل جامعه هنری و مردم برای باز نگه داشتن کارهای این حوزه تاکید داشتند.

البته در کنار این مساله حوزه هنرهای نمایشی نیز خالی از اتفاق نبود که از مهمترین آنها می توان به مواردی چون تکذیب شایعه تعطیلی سالن های نمایشی توسط استاندار تهران، پیوستن مجموعه تئاترشهر به پویش «من ماسک می زنم»، انتشار فراخوان دومین جشنواره تئاتر خیابانی سردار آسمانی، میزبانی شهرهای مختلف ایران از نمایش های خیابانی و نشست هم اندیشی مدیران تماشاخانه های خصوصی با نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس بمنظور تشریح مشکلات تماشاخانه های خصوصی و اخبار و رویدادهای دیگر اشاره نمود.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی ۲۱ تا ۲۵ تیرماه مرور کنید.

تکذیب تعطیلی تئاتر از طرف استاندار تهران

پس از آنکه ۲۲ تیرماه بر اساس اظهاراتی منتسب به استاندار تهران بحث تعطیلی یک هفته ای مراکز فرهنگی و هنری پایتخت شامل سالن های نمایشی (تئاتر و سینما) راه خودرا میان اخبار رسانه ای باز کرد و حاشیه ها و نگرانی هایی را به وجود آورد، سرانجام انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران با ارائه توضیحاتی این شایعه را تکذیب نمود.

استاندار تهران تاکید کرد: سالن های سینمایی پایتخت مشمول محدودیت های کرونایی اعلام شده از طرف ستاد مقابله با کرونای استان نمی شوند و با رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان فعال خواهند بود.

وی در ادامه اشاره کرد: سینماها، تئاترها و باغ موزه های شهر تهران فعالیتشان ادامه خواهد داشت و تعطیل نخواهند شد اما نظارت های ما برمبنای همان پروتکل های وزارت بهداشت خواهد بود که همه صنوف متعهد به رعایت آن شده اند.پیوستن تئاترشهر به پویش من ماسک می زنم
پس از اوج گیری مجدد شیوع ویروس کرونا و ضرورت استفاده از ماسک در اماکن عمومی، تصاویر گرافیکی از پیوستن تئاتر شهر به پویش ملی «من ماسک می زنم» طراحی و در تابلوی اصلی این مجموعه نصب گردید.
در این تصویر گرافیکی که با طراحی بهمن وخشور و عکاسی سمیرا نظری انجام گرفته است، نشان گرافیگی مجموعه تئاتر شهر با طراحی ابراهیم حقیقی و دیوارنگاره های معماری نمای بیرونی به همراه عکسی از ساختمان مجموعه که روی نمای اصلی آن یک ماسک به شکلی نمادین طراحی شده به چشم می خورد.
در بخش تایپوگرافی اثر نیز گروه اجرایی پروژه با انتخاب جمله های «ماسک من از تو محافظت می کند» و «ماسک تو از من محافظت می کند» کوشیده اند تا از دریچه نگاه کارکنان تئاتر شهر و هنرمندان تئاتر، مخاطبان را به ترویج فرهنگ استفاده از ماسک در ایام کرونایی ترغیب کنند.میزبانی شهرهای مختلف ایران از نمایش های خیابانی

با توجه به برگزار نشدن جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان به شکل مرسوم امسال به جهت تبعات انتشار ویروس کرونا، اداره کل هنرهای نمایشی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با همراهی انجمن هنرهای نمایشی ایران و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان، برنامه «خیابان تئاتر ایران» را برگزار می کنند.

این برنامه در امتداد پشتیبانی از آثار هنرمندان تئاتر کشور با رویکرد استمرار ارتباط شهروندان با تئاتر و خصوصاً نمایش های خارج از صحنه های مرسوم در سه بخشِ «اجرا» با زیرمجموعه های «آزاد»، «نمایش های آیینی و سنتی» و «نمایش های کودک و نوجوان» و همین طور «مسابقه طرح و ایده» و «کارگاه های آموزشی» برگزار می گردد.انتشار فراخوان دومین جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی»

فراخوان دومین دوره جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» به پاسداشت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی منتشر گردید.

دومین دوره جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» در سه بخش صحنه ای، خیابانی و نمایشنامه نویسی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، از یکم تا ششم دی ماه سال جاری و به میزبانی استان کرمان برگزار می شود.

سال گذشته و بعد از شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، اولین دوره این جشنواره به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی برگزار و با استقبال گسترده اهالی فرهنگ و هنر مواجه گردید.

سردار آسمانی و دفاع مقدس؛ سردار آسمانی و امنیت ملی؛ سردار آسمانی و نسل جوان؛ سردار آسمانی و جبهه‌ی مقاومت اسلامی؛ سردار آسمانی و استکبارستیزی؛ سردار آسمانی و ولایت مداری؛ سردار آسمانی و شهدای مدافع حرم؛ سردار آسمانی و فرهنگ عاشورا؛ سردار آسمانی، وحدت ملی و انسجام اسلامی و سردار آسمانی و مردم داری عناوین و موضوعات ۱۰ گانه این رویداد مشخص و تبیین شده اند.باید نقش و سهم هنر را در ستاد ملی مقابله با کرونا مشخص کنیم

نشست هم اندیشی مدیران تماشاخانه های خصوصی بمنظور تشریح مشکلات تماشاخانه های خصوصی، با حضور غلامرضا منتظری نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس به دعوت پردیس تئاتر شهرزاد انجام شد.

در این جلسه منتظری اشاره کرد: در کمیسیون فرهنگی برای اولین بار بحث تعیین اولویت ها را مطرح کردیم. ما باید نقش و سهم فرهنگ و هنر را در ستاد ملی مقابله با کرونا مشخص نماییم و متاسفانه تا امروز از این مساله غافل بودیم. حتی مصوبه کمیسیون شد که ما پیشنهاد دهیم که رئیس کمیسیون فرهنگی عضو ستاد ملی کرونا شود و از ظرفیت های فرهنگی و هنری و اهالی هنر برای مدیریت این پروژه استفاده گردد و هم در منابع فراوانی که به کرونا اختصاص پیدا می کند نقش و سهم فرهنگ و هنر مشخص شود. اگر در صحن مجلس هم تصویب شود یک روزنه امید است برای رفع دغدغه ها و مشکلات هنرمندان در زمان کرونا و بیشتر پسا کرونا که به نظر من جدی تر است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به لطمه هنرمندان و سالن های خصوصی تئاتر اضافه کرد: بحث دیگری که در کمیسیون مطرح شده لطمه ها و خسارت هایی است که هنرمندان و مدیران تماشاخانه های خصوصی در این شرایط می بینند. این فعلا طرح مسئله شده و هنوز کمیسیون وارد شور نشده چون هنوز کمیته های تخصصی شکل نگرفته اند و روز گذشته محور و خطوط کلی کمیته ها مشخص شد و زمانی که کمیته ها شکل بگیرند یکی از دغدغه های کمیته فرهنگ و هنر و رسانه ما همین مباحث پشتیبانی از هنرمندان در دو بُعد عمومی و اختصاصی خواهد بود.مدیرکل هنرهای نمایشی میهمان تالار سایه تئاتر شهر شد
تعدادی از هنرمندان تئاتر کشورمان به همراه مدیر کل هنرهای نمایشی روز یکشنبه بیست و دوم تیر از نمایش تالار سایه در مجموعه تئاتر شهر دیدن کردند.
اصغر همت، گلاب آدینه، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محسن حسن زاده مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی همچون میهمانان ویژه اجرای نمایش «یه گاز کوچولو» به کارگردانی فقیه سلطانی در سالن سایه مجموعه تئاترشهر در روز یکشنبه بیست ودوم تیرماه بودند.
نمایش «یه گازکوچولو» به نویسندگی فرزانه سهیلی، کارگردانی فقیهه سلطانی و بازی گیلدا حمیدی، شهروز دل افکار، افشین غیاثی، مهسا مهجور، نورا هاشمی تا روز جمعه ۲۷ تیرماه ساعت ۱۹: ۳۰ به مدت زمان ۷۰ دقیقه و قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان در تالار سایه تئاترشهر با رعایت موازین مربوط به ضدعفونی و فاصله گذاری بهداشتی میزبان مخاطبان خواهد بود.منبع:

1399/04/27
21:24:11
5.0 / 5
3128
تگهای خبر: آموزش , امنیت , جشنواره , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی