یك هفته كرونایی با میراث فرهنگی

ورود الواح هخامنشی به ایستگاه قزوین با میزبانی محوطه های تاریخی از موسیقی

ورود الواح هخامنشی به ایستگاه قزوین با میزبانی محوطه های تاریخی از موسیقی ورود میهمان ناخوانده كرونا به كشور برای همگان یقین شده كه به این زودی رفتنی نیست؛ بدین سبب حدودا همه در حال وفق زندگی خود دركنار این ویروس هستند. در این میان میراث فرهنگی هفته ای كه گذشت با برنامه ریزی كه داشت درصدد برگزاری كنسرتهای موسیقی در محوطه های تاریخی و قرار دادن الواح هخامنشی در راه قزوین در ادامه سفر دور ایران برآمد تا به صورتی روزهایی را برای مردم در شرایط زندگی با كرونا رقم بزند.وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کنار دیگر حوزه های خبری با مجموعه برنامه ریزی ها، اقدامات و تصمیم گیری هایی که انجام داد در صدد است تا روزهایی خوش و بدون دغدغه را برای هم وطنان ایرانی رقم بزند.

برنامه ریزی برای برگزاری کنسرتهای موسیقی در پایگاه های میراث جهانی، محوطه های تاریخی و کاخ موزه ها با رعایت استانداردهای یونسکو و برنامه ریزی برای نمایش الواح هخامنشی شامل بیش از ۳۰ هزار لوح در ادامه نمایش و رونمایی در سراسر ایران، این دفعه به ایستگاه قزوین رسانده تا ساعات و اوقات فراغت خوشی را برای هم وطنان به ارمغان بیاورد.

بنا بر اعلام مسئولان روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، یکی از مهمترین موضوعاتی که دنبال می نماییم برنامه ریزی برای برگزاری کنسرتهای موسیقی در پایگاه های میراث جهانی، محوطه های تاریخی و کاخ موزه ها با رعایت استانداردهای یونسکو بمنظور تلفیق میراث ملموس و ناملموس است که به صورت حضوری و مجازی در تیر و مرداد ۹۹ با همکاری معاونت میراث فرهنگی صورت خواهد گرفت.

علیرضا بای اضافه کرد: همین طور در کنار اقدامات رسانه ای درباب کرونا، با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری یک اقدام تحقیقاتی و پژوهشی صورت خواهد گرفت و مجموعه اقدامات در این عرصه به صورت مکتوب منتشر می شود.

حداکثر استفاده از سهمیه های مشترک ثبت جهانی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دیدار با نماینده مردم اردکان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سالی یک سهمیه برای ثبت جهانی داریم، باتوجه به گستردگی آثار، مجبور هستیم برخی از پرونده ها را به شکل مشترک با سایر کشورها ثبت نماییم تا سهمیه باز شود.

علی اصغر مونسان اضافه کرد: آغاز به ثبت خطی پرونده ها مانند ثبت تمام کاروانسراهای کشور کردیم، تا همه در چارچوب یک پرونده به ثبت جهانی برسد. باید از سهمیه های مشترک حداکثر بهره را ببریم. باتوجه به تعدد آثار تاریخی و ثبت بیش از ۳۴هزار اثر تاریخی، بودجه میراث فرهنگی تنها ۲۰۰ میلیارد تومان است، به این منظور نیاز است تا بودجه این وزارتخانه افزایش پیدا کند. در ابتدای دولت دوازدهم، بودجه وزارتخانه ۷۰۰میلیارد تومان بود اما حالا به ۱۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است. بودجه دو برابر شده، اما کافی نیست.

موزه ها قهرمانان را زنده نگه می دارند

تالار مشاهیر ورزش ایران، با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان افتتاح و از تندیس شش قهرمان ورزشی کشور نیز رونمایی گردید. برمبنای برنامه ریزی های انجام شده، مقرر است هر ماه از تندیس شش قهرمان ورزشی کشور در این تالار رونمایی شود که تا فروردین ۱۴۰۰، تعداد تندیس ها در این تالار به ۶۶ تندیس خواهد رسید.

مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در همه جوامع، افرادی بودند که با تلاش و گذشت از خود برای ملت و جامعه افتخارآفرینی کردند. عده ای در صحنه صیانت از کشور جان دادند و ایثارگری کردند تا هم وطن و هم هویت تاریخی کشور بماند.

مونسان عنوان کرد: عده ای در حوزه ادبیات ماندگار شدند، عده ای در حوزه علم و دانش، عده ای در حوزه هنر نقش آفرینی کردند و ماندگار شدند و عده ای نیز در حوزه ورزش با تلاش و از خودگذشتی خود ماندگار شدند، ضمن این که با قهرمانی خود در عرصه های بین المللی دل ملت را شاد کردند خود نیز بعنوان چهره های قهرمان ورزش کشور شناخته می شوند.

الواح هخامنشی به قزوین رسید

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: این الواح شامل ۴۰ قطعه هستند که مدتی پیش با پیگیری های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رایزنی های دستگاه دیپلماسی از آمریکا به ایران وارد شد.

علیرضا خزائلی تصریح کرد: این الواح به صورت امانت به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین سپرده شده و هفته بعد در آئینی با حضور مسئولان استانی در موزه شهر از آنها رونمایی می شود. باتوجه به شیوع کرونا بازدید از این الواح با تمهیدات خاصی و با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی صورت خواهد گرفت.

الواح هخامنشی شامل بیش از ۳۰ هزار لوح هستند که اسفند سال ۱۳۱۱ به خط ایلامی و میخی کشف شدند قسمتی از این الواح در سال های قبل به کشور بازگشته بودند و بخشی نیز در مهر ماه امسال بعد از ۸۰ سال به ایران بازگشتند.

اردبیل پایلوت اجرای هتل کپسولی

مدیرعامل کانون جهان گردی و اتومبیل رانی ایران اظهار داشت: با عنایت به این که اردبیل جزو مقاصد اصلی گردشگری خصوصاً گردشگری خارجی به حساب می آید، این استان بعنوان پایلوت اجرای طرح هتل های کپسولی برگزیده شد.

حسین اربابی در دیدار با مدیرکل استاناردبیل اظهار نمود: از هتل های کپسولی در دنیا و کشورهای پیشرو گردشگری استفاده می شد و جای آن در کشور ما احساس می شود که به زودی شاهد اجرای آن در کشور خواهیم بود.

او با اشاره به اقدامات انجام شده در سال های اخیر برای رونق گردشگری در استان اضافه کرد: با عنایت به این که اردبیل جزو مقاصد اصلی گردشگری، خصوصاً گردشگری خارجی بوده و در دو سال اخیر در زمینه معرفی و تامین زیرساخت های گردشگری اقدامات مؤثر و مناسبی نیز انجام شده است، اجرای طرح هتل های کپسولی می تواند زمینه برای رونق هر چه بیشتر گردشگری را فراهم آورد.

مدیرعامل کانون جهان گردی و اتومبیل رانی ایران اظهار داشت: اردبیل یکی از پایلوت های اول اجرای این طرح خواهد بود، چونکه وجود چند منطقه گردشگری کوهستانی، آب های گرم و گردشگری زمستانی همچون مزیت های است که می تواند زمینه ساز اجرای این طرح شده و آثار مناسب و موفقی را بر جای بگذارد.

از ۱۴۵ محوطه شناسایی شده در قلعه گنج تا قدمت ۶۳هزارساله یک غار

فاطمه علیزاده سرپرست هیئت دیرینه شناسی قلعه گنج کرمان با اشاره به کسب اطلاعات از ریش سفیدان، دهیاران و مردمان محلی درباره ی این منطقه اضافه کرد: در بخش هایی که احتمال وجودِ آثار و شواهد فرهنگی بود پیمایشِ دقیق تری انجام شدکه به شناسایی محوطه های زیادی انجامید، در نتیجه تا کنون ۱۴۵ اثر باستانی مانند تپه های باستانی، محوطه ها، گورستان ها، قنات ها، زیارتگاه ها، سنگ نگاره ها، کوره ها، کاروانسرا و قلعه ها، شناسایی و ثبت شده اند.

وی خروجیِ این بررسی را تا کنون، ارائه یک توالی فرهنگی طولانی مدت از دوران سنگی، قبل از تاریخ تا قرون متاخر اسلامی دانست و اظهار داشت: قدیمی ترین محوطه های شناسایی شده به شکل محوطه های دارای پراکنش بسیار زیاد ابزارهای سنگی هستند که به فراوانی در بخش های مورد نظر و خصوصاً در حاشیه هلیل رود و همین طور با فاصله از آن شناسایی شده اند.

علیزاده با تاکید بر این که به نظر می آید بیشتر این تپه ها در بررسی های کلی اولیه به هزاره چهارم و هزاره سوم قبل از میلاد برگردند، اضافه کرد: به احتمال زیاد سفال ها نیز با استقرارهای حاشیه شرقی جازموریان در بلوچستان (فرهنگ بمپور) از نظر گونه شناسی هم پوشانی دارند. از طرفی نکته قابل توجه و مهم تخریب خیلی از این آثار در اثر شخم زدن زمین های کشاورزی و پیشِ روی مردم محلی برای کشاورزی و ساخت و ساز است.

بهروز بازگیر سرپرست سه فصل کاوش دیرینه شناسی در غار کلدر خرم آباد، بعد از یک دهه مطالعه روی شواهد فرهنگی حاصل از سه فصل کاوش باستان شناختی در غار کلدر، نتیجه گاه نگاریِ به دست آمده در این محوطه را تخمین قدمت بیش از ۶۳ هزار ساله برای لایه پارینه سنگی میانه ی این غار دانست و اظهار داشت: این گاه نگاری که به روش ترمولومینسانس در آزمایشگاه سالیابی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اندازه گیری و محاسبه شده است، نشان میدهد که قدمت به دست آمده حتی می تواند از سن واقعی نمونه تاریخ نگاری شده کمتر باشد.

او دلیل این مساله را مشاهده "پدیده کاهش شدت نور ترمولومینسانس در نمونه مورد آنالیز" دانست و افزود: تاریخ به دست آمده با محاسبه میزان گاما و پرتوهای ذخیره شده در دوزیمترهای کار گذاشته شده در لایه پارینه سنگی میانه این غار در فصل سوم کاوش باستان شناختی صورت پذیرفته است.

وی نمونه تاریخ نگاری شده را به دست آمده در عمق ۱۶۳ سانتیمتری لایه پارینه سنگی میانه غار کلدر دانست و اضافه کرد: از آنجایی که عمق نهایی نهشته های فرهنگی این لایه بین ۲۰۰ تا ۲۲۰ سانتی متر متغیر است، بدین سبب دستیابی به قدمت نهایی پارینه سنگی میانه این محوطه منوط به جستجوهای جدید و کشف نمونه های حرارت دیده در عمق های پایین تر است.

سبک سفر در دوران کرونا باید تغییر کند

هرچند روند افزایشی سفر به استان های شمالی در این هفته نیز ادامه داشت اما رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران می گوید بیشتر از فرهنگ سازی برای منع سفر در روزهای کرونایی باید شیوه زندگی مان را تغییر داده و رعایت پروتکل ها را نهادینه نماییم. سید عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران می گوید: پیش از سفرهای خرداد ماه و پیش از بازگشایی ها، روند روبه کاهشی درباب مبتلاشدن به کرونا در استان حاکم شده بود به شکلی که هربیمار ۷ /. نفر را بیمار می کرد و شاخص R در مازندران به زیر یک رسیده بود اما هم اکنون این شاخص به یک رسیده است البته ما شاهد یک ثبات نسبی در این حوزه هستیم.

وی با اشاره به اینکه مازندران چند نوع مسافردارد اضافه کرد: ویلاداران بطور نسبی پروتکل ها را رعایت می کنند ولی مسافران بومی ما که به دیدار خانواده می آیند یا مسافران عادی متأسفانه با تردد بدون ماسک در سواحل و خیابان ها ما را نگران کرده اند.

موسوی تاکید کرد: اگر مسافران و خود مردم مبادرت به زدن ماسک کنند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند درصد بالایی از مشکلات حل می شود پس ما باید شیوه زندگی مان را تغییر دهیم.

نقاره خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی راه اندازی خواهد شد تا در مناسبت های ملی، مذهبی و تاریخی در آن نقاره زنی شود

نادر فلاحی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از هدف گذاری برای تهیه تقویم رویدادها آگاهی داد و بیان کرد: در نظر داریم تا این رویدادها برای نقازه زنی در نقاره خانه شیخ صفی الدین اردبیلی تهیه شود و برمبنای آن مراسم نقاره زنی در طول سال و در مناسبت های مختلف اجرا شود.

وی با اشاره به آیین نقاره زنی در آستان مقدس امام رضا (ع) اظهار داشت: آیین نقاره زنی در بارگاه ملکوتی ثامن الائمه به صورت یک سنت بسیار شایسته درآمده و تلاش می نماییم در استان اردبیل نیز شبیه این آیین را در مناسبت های مختلف اجرا نماییم.

فلاحی اجرای برنامه های معنوی و فرهنگی را رویکرد امسال این اداره کل در بخش فرهنگی برشمرد و عنوان کرد: راه اندازی نقاره خانه گامی مهم در این راستا به حساب می آید و در کنار آن برنامه های دیگری نیز تدارک دیده شده که شاهد اجرایی شدن آن خواهیم بود.

او با اشاره به ایجاد صحن قزلباشان برای برگزاری برنامه های فرهنگی، مذهبی و معنوی اضافه کرد: آماده میزبانی و برگزاری برنامه های مختلف با مشارکت دستگاه های استان در این صحن هستیم. این مجموعه باارزش پنجم تیر سال ۱۳۸۹ خورشیدی بعنوان یازدهمین اثر باارزش تاریخی ایران از طرف یونسکو به ثبت جهانی رسید.

مراتب ثبت ۱۱ میراث ناملموس به استاندار فارس ابلاغ شد

علی اصغر مونسان در نامه ای به عنایت الله رحیمی، استاندار فارس مراتب ثبت ۱۱ میراث فرهنگی ناملموس در این استان را به او ابلاغ نمود. در این نامه آمده است: در اجرای ماده یک از قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۲ و مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد دو و سه بخشنامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷/۱۱/۶ هیئت وزیران و با رعایت مقررات بخشنامه اجرایی مذکور، میراث فرهنگی ناملموس با عنوان مراسم شنبه اول سال در شهر نی ریز به شماره ۲۰۰۲، مهارت تهیه حلوای مسقطی در لارستان به شماره ۲۰۰۳، مهارت تهیه انواع حلوای ارده ارزقان به شماره ۲۰۰۴، مهارت تهیه حلوای سنتی (میده) به شماره ۲۰۰۵، شیوه نواختن موسیقی محلی جهرم با تار به شماره ۲۰۰۶، مهارت ساخت کاشی هفت رنگ شیراز به شماره ۲۰۰۷، مهارت تهیه حلوای سی ین به شماره ۲۰۰۸ در تاریخ ۱۳۹۸/۰۴/۰۵، مهارت خوس دوزی و خوس بافی در جنوب فارس به شماره ۲۰۳۱، مهارت رنگرزی پشم در عشایر استان فارس به شماره ۲۰۳۲، مهارت سنتی دوخت رخ دوزی و کاربردهای آیینی آن به شماره ۲۰۳۳ و مهارت ساخت کومه در مناطق ییلاقی استان فارس به شماره ۲۰۳۴ در تاریخ ۱۳۹۸/۱۰/۹ در لیست ملی میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده است.

مونسان در ادامه این نامه تاکیدکرد: هرگونه اقدام که سبب حفظ و احیای این میراث شود، مورد تاکید است. خواهشمند است، دستور دهید مراتب برای اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذی ربط ابلاغ و از نتیجه اقدام این وزارتخانه را باخبر کنند.

تمجید و دعوت دبیرکل جهانی گردشگری از ایران

دبیرکل سازمان جهانی گردشگری طی نامه ای به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران، هنگام شیوع کووید۱۹ تمجید و از این کشور برای حضور در صد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی UNWTO درگرجستان دعوت بعمل آورد.

زوراب پولولیکاشویلی طی نامه ای از کوشش های سازنده دولت ایران هنگام شیوع کووید۱۹ قدردانی کرد و اظهار داشت: مجموعه اقداماتی که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران مطابق با دستورالعمل ها و سفارش های UNWTO به عمل آورده، بعنوان اقدامی مؤثر در کاهش تائیر این بحران برگردشگری، شایسته تمجید است.

او با ارج نهادن و حیاتی دانستن حضور علی اصغر مونسان بر مسند این وزارتخانه، اضافه کرد: میان همه بخش های اقتصادی، گردشگری سخت ترین ضربه را خورده و تأثیر ویرانگر این بحران، هزینه های سنگینی روی معیشت مردم و تلاش هایمان برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار گذاشته است.

آسیب دیدگان از کرونا به گوش باشند

فرایند رسیدگی به پرونده وام واحدهای گردشگری تسهیل می شود

مسئول دبیرخانه کمیته پیشگیری و مقابله با کرونای وزارت میراث فرهنگی، از تسهیل پروسه رسیدگی به پرونده وام واحدهای گردشگری آگاهی داد و اظهار داشت: بر این اساس در اسرع وقت نسبت به مطالعه و ارتباط موضوعی محتوا، تأیید اطلاعات و ارسال پرونده های واصله از وزارت کار به بانکهای عامل در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود.

سید محمدکاظم خلدی نسب، اظهار داشت: باتوجه به شیوه نامه اعطای تسهیلات وام دولت به کسب و کارهای لطمه دیده از بیماری کرونا ابلاغی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کاربران در سطوح کشوری و استانی با دسترسی متعارف به سامانه کسب وکارهای لطمه دیده از کرونا و اعطای تسهیلات دولت در کارا از ۳۱ استان کشور با هدف بررسی درخواست های متقاضیان فوق برای دریافت تسهیلات حمایتی ناشی از بحران کرونا، تابحال ۲۶۵ کاربر در سطح کل کشور تعریف شده است.

وی اضافه کرد: بر این اساس پروسه پرونده های بارگذاری توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اسرع وقت نسبت به مطالعه و ارتباط موضوعی محتوا، تأیید اطلاعات و ارسال پرونده های واصله از وزارت کار به بانکهای عامل در کوتاه ترین زمان ممکن صورت گیرد.

او با اشاره به تاکید معاون گردشگری در خصوص شتاب دهی به پروسه اعطای تسهیلات به واحدهای لطمه دیده از شیوع کرونا اضافه کرد: در ارتباط ویدئوکنفرانس با مدیران کل و کاربران مذکور، روند بهینه سازی استفاده از سامانه جهت بررسی مشکلات فنی و تخصصی و ارائه راهکار و راهنمایی های لازم بوسیله نمایندگان حوزه فناوری و اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعنوان مسئولان سامانه کارا و نیز مرکز فن اوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارتخانه انجام شد.

سومین مدرسه صنایع دستی پایتخت افتتاح شد

سومین مدرسه صنایع دستی و اولین مرکز کسب و کار با حضور مدیریان شهرداری و میراث فرهنگی استان تهران در فرهنگسرای سرو راه اندازی شد. تابحال ۲ مدرسه صنایع دستی در بوستان المهدی منطقه ۹ و فرهنگسرای اشراق منطقه ۴ مورد بهره برداری قرار گرفته است که بیش از ۱۲۰۰ هنرجو بعضی از رشته های سنتی و کاربردی را در این محیط ها آموزش می بینند.

مدیر فرهنگسرای سرو اظهار داشت: هدف از ایجاد این مدارس هنرهای سنتی، آموزش صرف برای رده سنی جوان جامعه نبوده بلکه با تاسیس آنان بتوان مفاهیم نظریه و عملی هنرهای دستی را به تمامی اقشار جامعه آموزش دهیم.

رویا فتحی با اشاره به اینکه تجربه ایجاد مدارس صنایع دستی در پایتخت بسیار باارزش و ماندگار بوده است تصریح کرد: ایجاد مدارس صنایع دستی به صورت خاص بخش اقتصادی را مورد هدف قرار نمی دهد بلکه تاسیس این مراکز می توانند در ارتقای هنر، آداب و رسوم و فرهنگ کشور موثر باشد. رشته های مختلف فلزی، چوب، رو دوزی و بافت های داری و همین طور ۴۰ زیر مجموعه این رشته ها در این مدرسه آموزش داده می شود.

فتحی همین طور به اولین مدرسه کسب و کار در منطقه ۶ تهران اشاره نمود و اظهار داشت: هدف از ایجاد این مرکز فراهم شدن آموزش های لازم کسب و کار برای رده سنی ۹ تا ۱۸ سال خواهد بود.
1399/04/06
16:04:49
5.0 / 5
2551
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی