بررسی احیای ۴۴ بنای تاریخی روستایی با محوریت اشتغال زایی

بررسی احیای ۴۴ بنای تاریخی روستایی با محوریت اشتغال زایی بازار مقاله: در نشست مشترك مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماكن تاریخی و فرهنگی با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری احیای 44 بنای تاریخی واقع در بافت روستایی كشور بحث و بررسی گرفت.


به گزارش صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، هادی میرزایی در نشست مشترک با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور اظهار داشت: در شرایط کنونی توجه به احیا ابنیه تاریخی روستایی یکی از اولویت های صندوق احیاست. اشتغال زایی و ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت روستایی، دو محور مهمی است که با احیا و مرمت ابنیه مورد اشاره می توان بخش شایان توجهی از آنرا محقق ساخت.
او با نقش ابنیه تاریخی در تعاملات انسانی اضافه کرد: توجه به این نقش بهادار علاوه بر حفظ شأن و هویت بناهای تاریخی می تواند زمینه ساز پویایی و کارآمدی اقتصاد روستایی شود و اگر ما با نگاه کارشناسی و هدفمند بتوانیم چنین بسترهایی را ارتقا دهیم به زودی دستاوردهای قابل اتکایی را در این عرصه شاهد خواهیم بود.
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به افزوده شدن توسعه صنایع دستی و فرش دستباف به حوزه ماموریت های موسسه متبوع خود، افزود: بناهای تاریخی که در بافت روستایی قرار دادند به سبب مختصات خاص معماری شان می توانند با هزینه مرمتی مناسب در چرخه احیا قرار گیرند.
او با قدردانی از اقدامات بهادار معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور، در سامان بخشیدن به زندگی روستاییان اضافه کرد: امروز تحقق مهاجرت معکوس نیازمند اقدامات عملی است که احیای بناهای تاریخی یکی از این فعالیت ها بشمار می رود.
مشارکت برای احیای ۴۴ خانه تاریخی روستایی
در ادامه کاوه معراجی معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی با استقبال از هم افزایی میان دستگاه های مختلف برای رشد و توسعه حوزه های در رابطه با روستاهای کشور، اظهار داشت: توجه به موضوع بناهای تاریخی روستایی بعنوان یک موضوع مهم مورد توجه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم است و در این میان نیاز است که مصوباتی جامع و کارشناسی شده برای تدقیق امورات مربوط به این حوزه به تصویب برسد تا سیاست های اتخاذی با تغییرات مدیریتی گرفتار خدشه نشوند.
او با اعلان اینکه کاروانسراها و بناهای تاریخی همیشه مرکز ثقل محیط پیرامونی خود بوده اند، اضافه کرد: معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم در مرحله کنونی برای احیای ۴۴ خانه روستایی با محوریت اشتغال زایی در کنار صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی خواهد بود و تمام ظرفیت خودرا برای توسعه این مهم به کار خواهد بست.
معراجی با یادآوری این نکته که تفکر اقتصادی باید در کنار توسعه فرهنگ روستایی باشد، افزود: سه عنصر مؤثر که در هر جامعه ای موجب پیشرفت می شود، جامعه، تولید و هنر است و بنظر می رسد که این پروژه موفق خواهد بود چونکه این سه عنصر رادار است.
آموزش، رکن اشتغال پایدار
سعیدرضا جندقیان معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور نیز با اشاره به ضرورت پررنگ تر بودن نقش تسهیل دولت در ایجاد مشاغل روستایی، اشاره کرد: امروز بحث آموزش بمنظور ایجاد اشتغال پایدار در جوامع روستایی یکی از موضوعات مهمی است که سازمان شهرداری ها و دهیاری ها آنرا در مناطق روستایی دنبال می کند.
او با اشاره به اینکه گسترش فرهنگ احیای بناهای تاریخی یکی از مواردی است که می تواند رشد سرمایه را در جوامع روستایی به همراه داشته باشد، اضافه کرد: شناسایی ظرفیت های نوآورانه با اتکا به داشته های باارزش جوامع روستایی یکی موضوعاتی است که می تواند با ایجاد کسب وکار حول محور بناهای تاریخی محقق شود و در این میان پرهیز از الگوهای تکراری مسیر را برای اقدامات پربازده هموار خواهدنمود.
جندقیان اشاره کرد: سازمان دهیاری ها و شهرداری ها آمادگی آنرا دارد که با اعطای تسهیلات مناسب برای جذب بیشتر سرمایه گذاری بخش خصوصی و جلب مشارکت های عمومی در جوامع روستایی توسعه فرهنگ احیای بناهای تاریخی روستایی را بیش از پیش محقق سازد.
در این جلسه سکینه اشرفی معاون سابق توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، اشاره کرد: تا وقتی ارزش واقعی داشته های باارزش روستاییان به درستی نمایان نشود، کارآفرینان در این عرصه سرمایه گذاری قابل اتکایی نخواهند کرد.
او ضمن پشتیبانی از طرح احیای ۴۴ بنای تاریخی روستایی با محوریت اشتغال زایی این اقدام را گام اثربخشی برای نمایان ساختن ارزشمندی های موجود در روستاها خواند و تصریح کرد: در روستاها نیازمند شرکت های اجتماعی هستیم که با نگاه بازار محور توانمندی های روستاییان را بالا ببرند و زمینه حضور بیشتر کارآفرینان را در این حوزه مهیا سازند.
اشرفی اشاره کرد: اشتغال زایی و کارآفرینی در حوزه روستایی نیازمند یک نگاه خیرخواهانه مبتنی بر بازار است و اگر فردی در این عرصه فقط به سود خالص اقتصادی بیاندیشد، نمی تواند آن چنان که باید منشأ اثر باشد.منبع:

1399/02/09
23:34:54
5.0 / 5
3283
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی